Gąbka ale jaka

Wszystko na temat podstawowych elementów każdego akwarium.

Gąbka ale jaka

autor: marcin » 11 sty 2020, 00:26

Tak sobie myślę żeby jednego ze swoich kubełków wypchać gąbkami i zrobić z niego typowego mechanika czy ktoś z was stosował takie rozwiązanie ?
jakę jest najlepsze PPI do takiego stosowania by dobrze zbierało syf i często nie trzeba było go otwierać i płukać
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Gąbka ale jaka

autor: marcin » 09 gru 2020, 21:05

Minęło już trochę czasu od kiedy wrzuciłem tego posta później o tym tak na prawdę zapomniałem a teraz temat powraca i dalej myślę jakie tu gąbeczki zamówić mam 4 koszyki do wypchania .W pierwszym pewnie i zostaną standardowe gąbki Aquaela które miałem razem filtrem dwa albo 3 kosze nie wiem co tam upchać bo teraz ostatnim jest ceramika z niego wyleci i pójdzie najprawdopodobniej włóknina
doradzicie coś
mam dwa typy 20ppi albo 25 ppi bo 30 to już chyba z gesta ?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Gąbka ale jaka

autor: nsp » 10 gru 2020, 06:08

30 ppi użyłem u siebie w HMF i zrobiłem delikatny błąd, bo filtrację mechaniczną w większym stopniu ma ogarniać brud w gąbce, a nie samą gąbka, temu powinienem zastosować 20 ppi. Na chwilę obecną, ryby są małe i cała powierzchnia gąbki, jeszcze się mocno nie zabiła odchodami, a cały myk przy HMF ma polegać na tym, że gąbkę się czyści jak najrzadziej się da.

Temu do kubełka, który otwierałbym tak czy siak do czyszczenia śmiało dałbym 30 ppi, a nawet 35 ppi.

Czytałem też, próby zrobienia z kubełka coś ala HMF, gdzie były zastosowane gąbki o większych oczkach (20ppi) i nie były otwierane po kilka miesięcy, bo właśnie całe guano na etapie rozkładu itp., zaczynały służyć jako filtr mechaniczny a przy okazji biologiczny.
Wiem dziwna sprawa, jak odchody mogą czyścić wodę, ale jakoś to działa i trzeba na to czasu.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Gąbka ale jaka

autor: marcin » 10 gru 2020, 16:38

nsp pisze:30 ppi użyłem u siebie w HMF i zrobiłem delikatny błąd, bo filtrację mechaniczną w większym stopniu ma ogarniać brud w gąbce, a nie samą gąbka, temu powinienem zastosować 20 ppi. Na chwilę obecną, ryby są małe i cała powierzchnia gąbki, jeszcze się mocno nie zabiła odchodami, a cały myk przy HMF ma polegać na tym, że gąbkę się czyści jak najrzadziej się da.

Temu do kubełka, który otwierałbym tak czy siak do czyszczenia śmiało dałbym 30 ppi, a nawet 35 ppi.

Czytałem też, próby zrobienia z kubełka coś ala HMF, gdzie były zastosowane gąbki o większych oczkach (20ppi) i nie były otwierane po kilka miesięcy, bo właśnie całe guano na etapie rozkładu itp., zaczynały służyć jako filtr mechaniczny a przy okazji biologiczny.
Wiem dziwna sprawa, jak odchody mogą czyścić wodę, ale jakoś to działa i trzeba na to czasu.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka


Trudo przewidzieć jak się zachowają takie gąbki w kuble .
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Gąbka ale jaka

autor: hirek » 10 gru 2020, 17:28

Miałem w kaseciaku 50x50x5 45ppi gabke i po 24h od wtmiany gabki woda krysztal ale... po miesiacu zapchana tak ze ja do srodka wciagalo... jak zmienilem na 30 ppi to kilka dni trwa wyklarowanie wody ale dluzej wytrzymuje :D
  • 0

Bywalec
 
Posty: 154
Rejestracja: 17 lip 2016, 13:10
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 29
GG: 0

Re: Gąbka ale jaka

autor: marcin » 10 gru 2020, 18:08

no właśnie ja to w kuble mam teraz w jednym koszyku oryginalne gąbki z filtra ile to ppi miedzy 10 a 15 nie wiem ale bardzo rzadka w drugim mam patent i jakaś dziwną ani to wata ani to jakieś długie włókna przypominające ani waty ani sam nie wiem co z Aqua nowa ( dostałem kiedyś w gratisie ) w trzecim włókninę w czwartym ceramikę i te 3 koszyki chem zawalić gambami a 4 sama włókniną .
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Gąbka ale jaka

autor: dwojak23 » 10 gru 2020, 18:22

30ppi mam u siebie w Hamburgu. Sztos. Robi robotę.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Re: Gąbka ale jaka

autor: marcin » 10 gru 2020, 18:44

dwojak23 pisze:30ppi mam u siebie w Hamburgu. Sztos. Robi robotę.

Damian ty maż jedna grubość około 5 cm i spora powierzchnie o ile się nie mylę a ja bene miał około 20cm wysokości i około 17/17 cm taki ani kwadrat ani prostokąt , u ciebie niema tez węży dół góra

Myślę teraz nad 3 rożnymi rodzajami mam już ten jeden miedzy 10 a 15 ppi i dobrać dwa inne
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Gąbka ale jaka

autor: nsp » 10 gru 2020, 22:10

dwojak23 pisze:30ppi mam u siebie w Hamburgu. Sztos. Robi robotę.


I ile u Ciebie wytrzymuje te 30ppi, do momentu kiedy pojawia się różnica poziomu wody? Fakt faktem u mnie ryby dopiero od początku listopada pływają, więc muszę jeszcze poczekać aż gąbka się zamuli, ale na forum Malawi piszą, że gąbkę 20ppi płuczą średnio raz na 6 miesięcy, kiedy zaczyna się robić duża różnica poziomu wody. W środku Hamburga też masz pociętą gąbkę 30ppi, czy rzadszą?
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Gąbka ale jaka

autor: dwojak23 » 11 gru 2020, 14:25

nsp pisze:
dwojak23 pisze:30ppi mam u siebie w Hamburgu. Sztos. Robi robotę.


I ile u Ciebie wytrzymuje te 30ppi, do momentu kiedy pojawia się różnica poziomu wody? Fakt faktem u mnie ryby dopiero od początku listopada pływają, więc muszę jeszcze poczekać aż gąbka się zamuli, ale na forum Malawi piszą, że gąbkę 20ppi płuczą średnio raz na 6 miesięcy, kiedy zaczyna się robić duża różnica poziomu wody. W środku Hamburga też masz pociętą gąbkę 30ppi, czy rzadszą?


Pod pompą mam ceramiczna wlozoną. Jeżeli spadnie poziom wody to nic nie dzieje się przecież pompa jest niżej u mnie ok 10cm pod taflą wody. Gąbkę raz na 1,5 miesiąca od mulan przy podmianie.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 996
Rejestracja: 02 paź 2013, 18:30
Lokalizacja: białystok
Reputacja: 272
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'