Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

Wszystko na temat podstawowych elementów każdego akwarium.

Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

autor: Witek » 10 lis 2013, 09:58

Mam Aquael Turbo 500 w wersji podstawowej ale myślę o zakupie dodatkowego pojemnika.
http://aquaflor.pl/product.php?id_product=1264
http://www.clarias.pl/aquael-pojemnik-b ... -2625.html
Funkcja jaką ma pełnić dodatkowy pojemnik to „osłona gąbki” i wymuszenie zasysania wody do filtracji od dołu. Powód dlaczego chcę to osiągnąć to akwarium 60l=małe ryby=małe kupy (ekskrementy jak ktoś woli).
Dodatkowym powodem jest to, że mam jasny piaseczek i kupeczki są strasznie widoczne.
Oczywiście usuwam je podczas podmian za pomocą odmulacz (tu problem duży zasysa pięknie ale strasznie szybko i ciężko nim wszędzie dotrzeć, mały ssie za słabo, wiaderko mam na stołku może jak trafi na podłogę to dzięki większemu spadkowi będzie lepiej…).
Pytanie właściwe czy taka modyfikacja filtra według Was pomoże w wydajnym zasysaniu kupek (zrobiłem test i zasysa, ale wtedy nie było gąbki tylko ceramika).
Drugi plus tego rozwiązania to ułatwienie podczas czyszczenia filtra… podczas jego wyjmowania od gąbki oddziela się sporo zassanego syfu i oczywiście jest brudniej niż przed czyszczeniem, a wszelkie próby łapania są nieskuteczne z uwagi na korzenie w akwarium, które mocno utrudniają manewry. Dzięki obudowie myślę, że mniej towaru by się odczepiało i łatwiej w ostatecznej fazie było by zatkać dolny wylot i cały syf spokojnie wywalić do wiadra.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 341
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 40
GG: 0

Re: Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

autor: woytek » 10 lis 2013, 10:38

Pojemnik o którym piszesz służy do rozbudowy filtracji mechanicznej o wkłady do filtracji biologicznej,guwniaków tym nie zciągniesz.Wydajność filtracji mozesz zwiekszyć stosujać wiekszy filtr np.Turbo 750,gdzie większy wir wody zcignie zanieczyszczenia w jeden najniżej polożony punkt w akwrium,który możezcz stworzyć odpowiednio kształtując dno.
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

autor: Witek » 10 lis 2013, 11:28

Nie chcę tworzyć w akwarium pralki... obecnie filtr ustawiony jest na przednią szybę by właśnie w połowie akwa była spokojniejsza woda, czyli słabszy prąd wody (myślę że przy ustawieniu wzdłuż tylnej ściany 500 też by mi pralkę zrobił).
Dobra jak będą kiryski zobaczę jaki ruch głowienek będą wywoływać i jak będą się one wzbijać to może wrócę do pomysłu i przeprowadzę próbę...
Co do ukształtowania dna to masz rację na tylnej szybie gdzie jest filtr oczywiście mam górkę i to może nie pomagać...
  • 0

Rezydent
 
Posty: 341
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 40
GG: 0

Re: Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

autor: Witek » 07 sty 2014, 22:14

W końcu po długich poszukiwaniach po sklepach standardowych zdecydowałem się na zakup wysyłkowy… oczywiście zamiast płacić 20 złoty za sam pojemnik wykombinowałem, że lepiej będzie kupić cały filtr używany za 35…

Tak jak zamierzyłem złożyłem dwa pojemniki na dole gąbka około 3cm (oddzielny zakup, gęstsza niż standardowa w Turbo, chyba za gęsta bo wpływa na wydajność) i pojemnik dopełniłem zeolitem, w górnym pojemniku standardowa ceramika (w standardowej ilości) i dopełnienie także zeolitem.
Drugi filtr działa z starą gąbką na czas „dojrzania” mediów filtracyjnych.

Tu pojawia się pytanie o to czy mam dobry wybór tych mediów…
Jak sądzicie Ceramika czy jest sens przepłacać, czy jest sens kupować
Aquael BIOCERAMAX PRO 1200 1L 26,72
Aquael BIOCERAMAX PRO 1600 1L 28,13 zł czy jakieś droższe ceramiki.
Czy standardowe wypełnienie powiedzmy Turbo czyli
Aquael BIOCERAMAX PRO 600 1L 12,62 zł
jest spoko i jak zmienię na droższą to nie poczuję (chodzi tu oczywiście o wykrywalność testami), że mam lepszą filtracje biologiczną.
Podobne pytanie tyczy się zeolitu… czy go stosujecie czy raczej go wywalić i ceramiką zastąpić.

Z działania powiedzmy makroskopowego jestem zadowolony, filtr ładnie sprząta swoją okolicę i wciąga syfy, a podczas czyszczenia i wyjmowania z akwarium ich tyle nie uwalnia. Oczywiście czyszczenie jest bardziej mozolne niż płukanie gąbki samej ale coś za coś…
Jest to oczywiście bezpieczne Kiryski grzebią pod samym filtrem i ich nie zaciąga, gąbkę chyba więc dam mniej dławiącą moc filtra.

Tak wiem na początku powinienem kupić kubeł, a nie teraz kombinować jak koń pod górę... człowiek uczy się na błędach... tylko czemu znowu swoich... ;(
  • 0

Rezydent
 
Posty: 341
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 40
GG: 0

Re: Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

autor: thaz » 07 sty 2014, 22:25

Jeśli chcesz koniecznie zmienić zeolit (nigdy nie używałem, nie mam opinii) na ceramikę,
to ja mam u siebie ponad 1l - jak będziecie w Bstoku to chętnie Ci sprezentuję ile chcesz.
A ceramikę mam fajną, chropowatą z licznymi 'porami' - często można spotkać
taką dość gładką. IMHO zawsze to więcej miejsca na rozwój bakterii.

Wewnętrznym nigdy całej kupy nie sprzątniesz, ja mam wewnętrzny w domu
i niestety co 3 dni zbieram kupy :) Kubeł zawsze lepszy, jak ma się miejsce.

Jeśli dobrze rozumiem, masz taki zestaw:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Dorzuciłbym większą gąbkę + sama ceramika w pojemniku. Całość tak pracuje u mnie
i jestem zadowolony (chociaż czasami 'zasysa' gąbkę). Gąbka nieco gęstsza niż fabryczna,
czyli wygląda tak:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

autor: Witek » 07 sty 2014, 22:58

Z tego co proponujesz startowałem, a teraz mam taki zestaw

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Czyli na spodzie pojemnika dolnego mam gąbkę, syf jest tam zaciągany... oczywiście ciągnie mniejszą powierzchnią przez co ciągnie mocniej ale i łatwiej dużo ją zamulić dlatego w tym denku też dałem skrawki gąbki i to na nich osadza się część badziestwa.

Plus jest taki że pojemnik chroni zawartość podczas wyjmowania i tyle tego z gąbki nie odpada o co mi chodziło. Pytanie jest teraz jak najlepiej zagospodarować pozostałe półtora pojemnika (pół przeznaczone na gąbkę lub inną mechanikę może watę) jakie media czy tylko ceramika i czy się opłaci zainwestować.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 341
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 40
GG: 0

Re: Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

autor: thaz » 08 sty 2014, 11:11

A Ty to myjesz co jakiś czas wszystko?
W/g mnie potrzebujesz jeszcze gąbki (filtracja mechaniczna), bo taka mała raczej
wiele Ci nie zbierze (zbiera małą powierzchnią).

Jeśli chodzi o czyszczenie, to u siebie od czasu do czasu płukam tylko gąbkę
w wodzie zlanej z akwa i wrzucam ją z powrotem - pojemnika z ceramiką (filtr biologiczny)
w ogóle nie dotykam.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

autor: Witek » 08 sty 2014, 14:46

No ja też oczywiścię gąbkę płuczę w wodzie z akwa... z tego pojemnika musze do tej akcji Zeolit wywalić w drugim pojemniku ceramiki nie ruszam. Pracy jest nieco więcej ale moim zdaniem efekt jest wart wysiłku dodatkowego.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 341
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 40
GG: 0

Re: Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

autor: Witek » 13 mar 2014, 23:51

Przy zmniejszonej plaży chodzi super i bardzo ładnie czyści plażę z gówienek i resztek pokarmu.
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Zastosowałem grubą gąbkę na dnie filtra (grubość koło 2 cm), oczywiście wcześniej są dwa fabryczne sitka, potem jest drobniejsza gąbka (też koło 2 cm grubości) i dopełnione jest to matrixem i trochę ceramiki, drugi pojemnik tylko matrix (ogólnie z opakowanie 250ml malutko ale mi matrixu zostało).
Faktycznie to jeszcze kawałek grubej gąbki jest między sitkami i na nim też dużo syfku się zatrzymuje...
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Z czyszczeniem jest nieco zabawy bo muszę dolny pojemnik rozebrać na części pierwsze by z samego dołu gąbki do płukania wyjąć... czasem też tam krewetka siedzi... ale ogólnie jestem bardzo zadowolony z działania.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 341
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 40
GG: 0

Re: Dodatkowy pojemnik do Turbo 500 Aquael

autor: Olanikola » 30 paź 2017, 16:20

Witam dwa pojemniki jeden z ceramika drugi z lawą i na dole gąbka oryginalna ten filtr da rade przemielic? Montował ktoś trzy na raz
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 paź 2017, 16:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Reputacja: 0
GG: 5205968

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'