co to za ryba oraz parę innych pytań

Nie wiesz co masz w akwarium? Zapytaj, ktoś na pewno Ci pomoże!

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: adams2121 » 10 lip 2019, 14:25

Pierwszy błąd - parametry w normie - nie ma czegoś takiego :) ;) pomiar ma wynik który winien być oznaczony.

Druga sprawa - czym mierzysz ?

Trzecia - u ciebie 130w/260l - czy masz możliwość regulacji natężenia światła ?

U mnie 15w /300l i rośnie ;)

Jeśli chodzi o diody - 50/50 to rozmiar chyba że coś jeszcze małe chińskie rączki pozmieniały . Tak jak 70/20 i inne .
Natomiast strumień świetlny z t8 ,t5 i Leda to różne sprawy i do tego moc jeszcze.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Simmi123 » 10 lip 2019, 19:14

Hej,
Pisząc że parametry w normie miałem na myśli że nie ma biedy:
pH=7
NO3 między 20 a 50
więcej testów nie mam
Mierzę Aquatestem to i to

Jeśli chodzi o regulację to nie mam możliwości - świecę na 100% (i tu pomyłka względem poprzedniego info 11,5h)

Owszem 50-50 to rozmiar diody. Innych parametrów chińczyk nie podaje. Nie zrozum mnie źle - akwa "odziedziczyłem w spadku i nie miało pokrywy. Zbierając wiedzę do startu natrafiłem na wiele artykułów traktujących o LED a w związku z tym że wydawało mi się to najprostsze rozwiązanie jeśli chodzi o DIY (a elektrykiem nie jestem) to padło na LED. Wygląda ładnie, rośliny rosną jak głupie,... jestem zadowolony.
Najważniejsze pytanie co robić by teraz nie popsuć wszystkiego i czym i co mierzyć by w dalszej kolejności sensownie nawozić
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2019, 12:27
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 3
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Bieta » 10 lip 2019, 19:26

Dodam swoje zdanie. Jeżeli skalary i sie podobają, to rzeczywiście dwie sztuki to za mało. Dokup sobie jeszcze ze cztery sztuki. A jak podrosną dobiorą się w pary, to ewentualnie z dwóch sztuk zrezygnujesz. Jednak moim zdanie w takim zbiorniku 6 sztuk skalarów może być. Kosiarki ze cztery dokup.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Simmi123 » 11 lip 2019, 07:31

dzięki za rady. tak zrobię

możesz mi się postarać odpowiedzieć taż na resztę nurtujących mnie pytań?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2019, 12:27
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 3
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Leszek.G » 11 lip 2019, 09:10

Simmi123 pisze:
Skalarów nie chcę oddawać bo bardzo mi się podobają. Miałem obawy przed większą ich ilością bo (i tu znowu znawcy z internetów) ludzie piszą że na taki "mały zbiornik" 2 sztuki to już max.


Możesz podać strony na których tak mądrze doradzają? Bo ja nie znalazłem nic takiego.
Jeśli chcesz przekonać żonę do akwarystyki to musisz jej wyjaśnić pewne fakty:
- jeśli rośliny mają być ładne i kolorowe to butla z CO2 musi być - przy bimbrowni na początku masz max ilość co2 która zmniejsza się z upływem dni i w miarę zmniejszającej się pracy zacieru. W efekcie po 2 tyg masz ok 60% gazu mniej niż na początku. Rośliny gazu potrzebują codziennie w takich samych ilościach. Tym samym rozwalasz sobie całą stabilizację zbiornika a kupowanie cukru i drożdży to marnowanie kasy. Poza tym z bimbrowni gaz masz 24h a w nocy jest on niepotrzebny roślinom. Policz ile marnujesz kasy.....
Butla to oszczędność pieniędzy i czasu (zamiast przygotowywać zacier zaproponuj małżonce że odkurzysz salon :))

No3 pomiędzy 20 a 50 to jednak sporo - albo za dużo walisz żarcia które gnije, albo to ziemia ogrodowa albo rzadkie podmiany wody które powinny być raczej regularne.

Kupować możesz wszystko z żoną - zajdź z nią do sklepu i niech wybiera rośliny do zbiornika - a Ty wtedy powiesz że potrzebna butla, coś tam jeszcze żeby ładnie hulało itd. Trochę inwencji w to włóż :D

Ewentualnie możesz sobie zrobić zbiornik z mchami, anubiasami i microsoraimi, jakieś nieduże kryptokoryny - nie trzeba co2, mocnego oświetlenia, itp.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Simmi123 » 11 lip 2019, 10:18

Leszek.G pisze:
Simmi123 pisze:
Skalarów nie chcę oddawać bo bardzo mi się podobają. Miałem obawy przed większą ich ilością bo (i tu znowu znawcy z internetów) ludzie piszą że na taki "mały zbiornik" 2 sztuki to już max.


Możesz podać strony na których tak mądrze doradzają? Bo ja nie znalazłem nic takiego.
Jeśli chcesz przekonać żonę do akwarystyki to musisz jej wyjaśnić pewne fakty:
- jeśli rośliny mają być ładne i kolorowe to butla z CO2 musi być - przy bimbrowni na początku masz max ilość co2 która zmniejsza się z upływem dni i w miarę zmniejszającej się pracy zacieru. W efekcie po 2 tyg masz ok 60% gazu mniej niż na początku. Rośliny gazu potrzebują codziennie w takich samych ilościach. Tym samym rozwalasz sobie całą stabilizację zbiornika a kupowanie cukru i drożdży to marnowanie kasy. Poza tym z bimbrowni gaz masz 24h a w nocy jest on niepotrzebny roślinom. Policz ile marnujesz kasy.....
Butla to oszczędność pieniędzy i czasu (zamiast przygotowywać zacier zaproponuj małżonce że odkurzysz salon :))

No3 pomiędzy 20 a 50 to jednak sporo - albo za dużo walisz żarcia które gnije, albo to ziemia ogrodowa albo rzadkie podmiany wody które powinny być raczej regularne.

Kupować możesz wszystko z żoną - zajdź z nią do sklepu i niech wybiera rośliny do zbiornika - a Ty wtedy powiesz że potrzebna butla, coś tam jeszcze żeby ładnie hulało itd. Trochę inwencji w to włóż :D

Ewentualnie możesz sobie zrobić zbiornik z mchami, anubiasami i microsoraimi, jakieś nieduże kryptokoryny - nie trzeba co2, mocnego oświetlenia, itp.


co do skalarów to teraz nie znajdę dokładnie tych opracowań, zwyczajnie na necie jest tego masa że to duże ryby i że potrzebują większych zbiorników. Jak już wcześniej mówiłem nie jestem znawcą tematu a wręcz przeciwnie - nie znam się w ogóle.

Co do żony to problem polega na tym że ona ogólnie była przeciw. Z tematem akwa walczyłem kilka lat i gdyby nie zupełny przypadek i "spadek" w postaci szkła to dalej nic by z tego nie było. Szkło stoi od kilku miesięcy a ona dalej chodzi co wieczór i sprawdza czy nie pękło i czy nie zalewamy sąsiadów. Nie lubi tego tematu, uważa że będzie grzyb w mieszkaniu jak zacznie wilgotność wzrastać i widzi same minusy. Tu trzeba czasu i tyle. Ale dość o mojej żonie bo zaraz się zakochacie :D

Wracając do butli i bimbrowni to tak jak mówiłem: butla będzie tylko zwyczajnie potrzeba trochę czasu - może 3 może 4 tygodnie by nie była to zauważalna zmiana na koncie ale także w salonie. U mnie to proces, który oczywiście zostanie dokończony ale jest czasochłonny.

Jeśli chodzi o NO3 to tu już ciekawiej się robi. Na ulotce od producenta tego testu wyczytałem że takie wartości są ok ale jeśli nie to postaram się je zmniejszyć. W prawdzie nie wiem jak bo ziemi nie wywalę. Oczywiście o ile jest to tym spowodowane jednak z tego co piszesz to wszystko na to wskazuje, bo w prawdzie nie wiem ile dokładnie sypać jedzenia rybom ale z moich obserwacji staram się sypać niewiele i tyle by ryby zjadły wszystko zanim coś opadnie na dno. Oczywiście zawsze jakaś część opada ale staram się by było to jak najmniej. Wodę podmieniam raz na tydzień w niedzielę około 80l. Może należało by więcej tu akurat nie wiem...

Co do mchów, anubiasów i microsorium to może by to miało sens gdyby nie to że mam już obsadzone akwa i teraz to już chyba restart by był, jednocześnie tak jak mówiłem butla i tak wjedzie więc chyba niech już tak zostanie.

pytania:
1. jak mogę jeszcze zmniejszyć NO# i jakie by było dobre?
2. jak w końcu karmić?
3. jakie jeszcze testy przeprowadzić by dowiedzieć się co w wodzie piszczy?
4. czy zamienić te 4x Guianacary na 4x skalary i czy w ogóle w sklepie tak się da?
4 1/2. dlaczego jeden skalar tak szybko rośnie a drugi wcale?
5. za jaką butlą i ogólnie zestawem się rozejrzeć?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2019, 12:27
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 3
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Awokado » 11 lip 2019, 21:55

1. Twoje akwarium nie wygląda na specjalnie przerobione, wiec wysokie NO3 spowodowane jest czymś o czym wspominał Leszek. Skoro jednak jest tak wysokie to rośliny nie bardzo je pochłaniają. Dosadź szybko rosnący gatunek (rogatek, rotala, hydrocotyle, pogostemon octopus) to powinno zbić NO3. 80l podmiany raz w tygodniu to bardzo dużo, za dużo. Później 10% objętości.

2. To, że pokarm spadnie na dno to żaden problem. Ważne żeby ryby zjadły go w krótkim czasie. Karm mniejszymi porcjami 2-3razy dziennie w miarę możliwości.

3. GH, KH, Mg, K, Fe, ale jeśli rośliny rosną to daruj sobie

4. Oddaj te gujanki i dobierz skalary. Jak dobrze pogadasz w sklepie to wszystko załatwisz

5. Butla im większa tym lepiej, bo na dłużej wystarczy. Możesz kupić do niej zestaw z elektrozaworów żeby w nocy nie leciało CO2.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
cron
Reputation System ©'