co to za ryba oraz parę innych pytań

Nie wiesz co masz w akwarium? Zapytaj, ktoś na pewno Ci pomoże!

co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Simmi123 » 09 lip 2019, 12:33

Akwarium wystartowałem 18 kwietnia 2019. Zbiornik to 260l, h=60cm. Akwa na ziemi ogrodowej pokrytej żwirem. Przez 10 dni akwa stało z wodą i czekało aż się "ustabilizuje". Później wjechały rośliny a po około 6 tygodniach od startu pierwsze ryby. Na początku wszystko szło jak po maśle, rośliny rosły a ryby śmigały ochoczo po całym akwa. Do filtracji użyty jest nfc-1500. Oświetlenie to paski ledowe w sumie 130W, czas świecenia 12h. Po jakimś czasie pojawiły się okrzemki. Z początku bagatelizowałem sprawę bo było ich bardzo mało, później jednak kiedy już nie dało się na nie patrzeć do czyszczenia szyb wjechały ślimaki a na ochronę liści wpłynęły do akwa 3 malutkie otoski. Musze przyznać że w tamtym czasie z problemem poradziły sobie idealnie i okrzemki doszczętnie zniknęły.

Do kolejnych problemów zaraz przejdę ale może w tej chwili o obsadzie:

2x Skalary - i tu pierwsza ciekawostka/dziwactwo otóż oba skalary wjechały do akwa w tym samym momencie i oba były tej samej wysokości ~2cm. Mijają tygodnie i jeden rośnie (ma już około h=5cm) drugi natomiast "stoi" ze wzrostem w miejscu. Nie nazywam tego problemem bo zakładam że różne ryby mogą rosnąć w różnym tempie ale nie ukrywam że powód takiej sytuacji mnie zastanawia.

4x gurami marmurkowe - zero kłopotów, ryby szczęśliwe, wiecznie głodne, rosną jak na drożdżach, śmigają po akwa i ganiają się w szczęściu i harmonii

4x kiryski - tu też problemy nie istnieją, ryby nie robią nic innego tylko jedzą i rosną.

3x wcześniej wspomniane otoski które teraz ociągają się z usuwaniem okrzemków i te znowu zaczynają się pokazywać.

3x ornatusy (było więcej bo chyba 6 ale część padła na początku) te co zostały mają się świetnie. Dodam że średnio mi się one podobają w tym zbiorniku i zastanawiam się co z nimi dalej robić. Póki co pływają i rosną

10x danio które mega mi się podobały ale systematycznie padały od samego początku i nie ostał się ani jeden. Aktualnie myślę by jeszcze raz je intodukować w ilości około 15x bo bardzo podobały mi się jak pływały w ławicy. Jednocześnie dodam że inne ryby które mogły by spełniać rolę "ciekawych, małych i pływających w ławicy średnio mnie interesują".

i na nkoniec:
4x coś co zostało mi sprzedane jako brzanki jednak nie są to brzanki i tu pojawia się moje pierwsze pytanie co to za ryby? Dodam tylko że z początku były tej samej wielkości natomiast teraz 2 sztuki są zauważalnie większe od 2 pozostałych.
https://zapodaj.net/ce4ae74550914.jpg.html
https://zapodaj.net/1c5223cb198af.jpg.html

Ryby karmię płatkami. Wiem że zróżnicowanie było by wskazane i na dniach na pewno coś im urozmaicę w diecie. Zbiornik nawożę CO2 z bimbrowni jednak dyfuzor z kostki lipowej uważam za działający zupełnie nieprawidłowo i czekam właśnie na dyfuzor zamówiony od chińczyka.

Kolejnym problemem na jaki natrafiłem (i wiem że chyba nikogo nie ominie bo tak "mówią internety") to krasnale. Nie ma ich wiele i od około 7 dni utrzymują się na stałym poziomie który jest do zniesienia. Boję się jednak że może być jak w przypadku okrzemków i tu moje pytanie: jaką rybkę byście polecili by zjadła mi to świństwo?

Ostatni problem jednak największy to problem z roślinami: z początku wszystko było bez problemu jednak po czasie ludwigia zaczęła gubić dolne liści. Dodatkowo na pewno jej nie pomogłem odcinając szczepki bo chciałem ją rozsadzić by była gęstsza. Rezultat taki że starsze rośliny zgniły a młode świeżo posadzone broniły się dłużej ale zgniły także. Dodam tylko że reszta roślin w miarę sobie radzi a anubiasy wręcz eksplodują i wypuszczają nowe liście już chyba codziennie

Na koniec poglądowe zdjęcie całego akwa. Mam nadzieję że ktoś się zechce pochylić nad moimi pytaniami i problemami i udzieli mi jakiejś pomocy.
https://zapodaj.net/37163bda1aee9.jpg.html
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2019, 12:27
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 3
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Awokado » 09 lip 2019, 13:34

Spoko, że założyłeś wątek i dzielisz się zdjęciami. Tutaj niestety moja pierwsza uwaga, wrzucając zdjęcia na forum, nie podawaj linków a dołączaj zdjęcia jako załącznik w treści posta, wtedy zdjęcia zostaną z nami tak długo jak długo będzie istniał post.

1. Ryby o które pytasz to - Guianacary (ziemiojady), prawdopodobnie jest to odmiana Geayi albo Sterigiosi. Niestety średnio pasują do Twojego zbiornika z powodu dużej ilości zasadzonych roślin, które prędzej czy później zdewastują. Druga rzecz to podłoże, te ryby bardzo mocno kopią, a żwir, który rozsypałeś będzie do tego nieodpowiedni.

2. W temacie roślin, gubienie dolnych liści przez ludwigie świadczy o niedoborach pierwiastków lub zbyt słabym oświetleniu. Co do anubiasów, to szczerze mówiąc nie widzę ich na zdjęciu Twojego akwarium, prawdopodobnie chodziło Ci o żabienicę rosnącą na środku szkła. :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: adams2121 » 09 lip 2019, 13:42

Ładne gujanki .
Za ile je ci wcisnęli ?
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Simmi123 » 09 lip 2019, 15:33

dzięki za odpowiedzi :) zdjęcia na przyszłość będę wrzucać bezpośrednio do postów.

1. póki co nie mam z nimi problemu jeśli chodzi o rośliny ale fakt ostatnio zaczęły dużo kopać. Jeśli chodzi o ich cenę to nie pamiętam to było na samym początku.
2. faktycznie to nie anubiasy mój błąd, dopiero się uczę. jednak żabienice w istocie rosną jak szalone. nie wiem czy to pierwiastki czy światło. wydawało mi się że 130W z led powinno wystarczyć. jaka jest wasza opinia?
3. pozbyć się tych gujanek czy dać im szansę? bardzo je lubię
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2019, 12:27
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 3
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: adams2121 » 09 lip 2019, 16:13

To jest bardzo dużo światła, dlatego rosną , zaraz będzie inaczej i pojawi się problem.
Gdy zabraknie jakiegoś składnika .

Akwarium to walka non stop
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Awokado » 09 lip 2019, 22:46

Na Twoim miejscu oddałbym te gujanki do sklepu. To nie są małe ryby i za kilka miesięcy kiedy dobierze się para będziesz miał kłopot, bo zajmie większa cześć zbiornika. Druga rzecz to ziemia jaka rozsypałeś pod żwirem, ziemiojady raz dwa wszystko Ci wymieszają i nie będziesz zadowolony z takiego efektu.

Światła masz dużo, podawaj odpowiednie nawozy i obserwuj. W razie problemów reaguj :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Leszek.G » 10 lip 2019, 07:32

I te 2 skalary kłują w oczy - albo je oddaj albo dokup więcej. Tak samo ornatusy.
Wybrałeś ryby stadne, a wpuszczasz po kilka szt - to podstawowy błąd.

Na krasnorosty możesz kupić kosiarki - Grubowarg syjamski.

Problemu z glonami upatrywałbym w braku nawożenia roślin CO2 przy sadzeniu w ziemi ogrodowej i mocnym oświetleniu.

A w którym sklepie Gujany sprzedali jako brzanki? Tak z ciekawości pytam.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Simmi123 » 10 lip 2019, 08:56

adams2121 pisze:To jest bardzo dużo światła, dlatego rosną , zaraz będzie inaczej i pojawi się problem.
Gdy zabraknie jakiegoś składnika .

Akwarium to walka non stop

Tak właśnie myślałem że światła jest całkiem sporo. Przynajmniej w kontekście tego co mówi się na internetach o proporcji 0,5w/l. To że jest to ciągła walka to zdaję sobię z tego sprawę - między innymi dlatego podjąłem się wyzwania. Pytanie tylko jak mierzyć te składniki. Póki co testowałem pH i azot które są w normie.

Awokado pisze:Na Twoim miejscu oddałbym te gujanki do sklepu. To nie są małe ryby i za kilka miesięcy kiedy dobierze się para będziesz miał kłopot, bo zajmie większa cześć zbiornika. Druga rzecz to ziemia jaka rozsypałeś pod żwirem, ziemiojady raz dwa wszystko Ci wymieszają i nie będziesz zadowolony z takiego efektu.

Światła masz dużo, podawaj odpowiednie nawozy i obserwuj. W razie problemów reaguj :)


Chyba tak faktycznie zrobię bo już muszę czyścić co tydzień przy podmianie wody resztki ziemi unoszącej się nad dnem. I teraz znowu pojawia się pytanie j.w. jakie nawozy podawać i jak to badać. Póki co nic nie podawałem bo uważałem że potrzebne elementy rośliny pociągną z gleby a jednocześnie bałem się że zbyt wiele elementów może spowodować zakwit glonów. Reagować będę mógł jak się czegoś nauczę, teraz mogę tylko obserwować.

Leszek.G pisze:I te 2 skalary kłują w oczy - albo je oddaj albo dokup więcej. Tak samo ornatusy.
Wybrałeś ryby stadne, a wpuszczasz po kilka szt - to podstawowy błąd.

Na krasnorosty możesz kupić kosiarki - Grubowarg syjamski.

Problemu z glonami upatrywałbym w braku nawożenia roślin CO2 przy sadzeniu w ziemi ogrodowej i mocnym oświetleniu.

A w którym sklepie Gujany sprzedali jako brzanki? Tak z ciekawości pytam.


Skalarów nie chcę oddawać bo bardzo mi się podobają. Miałem obawy przed większą ich ilością bo (i tu znowu znawcy z internetów) ludzie piszą że na taki "mały zbiornik" 2 sztuki to już max.
Jeśli chodzi o ornatusy to je faktycznie chyba oddam. średnio mi się podobają.
Czy możesz mi powiedzieć ile tych kosiarek polecił byś do takiego zbiornika?
CO2 jak mówiłem jest podawane z bimbrowni, teraz czekam na lepszy dyfuzor i mam nadzieję że to ulepszy działanie zbiornika.
Jeśli chodzi o sklep to tu nie chcę siać tu jakimiś nieprawdziwymi informacjami bo ryby kupowałem do tej pory w 3ech sklepach i nie jestem pewien w którym.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2019, 12:27
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 3
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: jurkin » 10 lip 2019, 09:41

Wartość 0.5 w/l przyjęto dla świetlówek, przy ledach to nie działa, ja bym zmniejszył ilość światła dopuki nie ogarniesz nawożenia i całej tej chemii. Jakie konkretnie to ledy?
CO2 z bimbrowni w 260l to zły pomysł, mało efektywny, i na dodatek nie masz żadnej kontroli nad gazem, rozejrzyj się za butlą.
  • 1

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: co to za ryba oraz parę innych pytań

autor: Simmi123 » 10 lip 2019, 09:56

Diody to smd 50-50. może nie są to jakieś najwybitniejsze i najlepiej nadające się do akwa ale z tego co czytałem przy tej mocy też się nadają i pomimo że jest ich 130W to przy tym rodzaju diody i tym litrażu jest to powiedzmy dolny limit jaki jest potrzebny na ten zbiornik i na tę jego wysokość.

Jeśli chodzi o bimbrownie to faktycznie - w opracowaniach na ten temat często pojawiają się argumenty świadczące że nie jest to najlepszy wybór jednak są dwa powody jej stosowania:
1. moja żona i jej dostęp do historii moich zakupów :)
2. mający bezpośrednie połączenie z pkt 1. wolę to niż nie robić nic.

Nawiasem mówiąc to butla w końcu wjedzie jednak nie teraz. Moja druga połówka musi się przekonać do samej akwarystyki i tego że w domu jest to fajna sprawa i dopiero potem będę kombinować z butlą
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2019, 12:27
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 3
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
Reputation System ©'