Zbrojnikarium tarliskowe

Wszystko co dotyczy akwarystycznego wieżowca w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku

Zbrojnikarium tarliskowe

autor: Seban » 16 gru 2015, 00:14

Typowe zbrojnikarium tarliskowe dla rasowych L-ek, które przy odpowiednich warunkach łatwo rozmnożyć. Proponuję L-134.
Akwarium 112l, bez podłoża. Grzałka, bardzo dobra filtracja z silnym prądem i dodatkowo napowietrzanie. Kilka otoczaków, dwa lub trzy rodzaje drzewa, w tym minimum jedno miękkie. Inkubatory gliniane łatwe do obserwacji. Całkowity brak roślin. Obsada to 6-7 szt. L-134. 2 samce i 4-5 samic. Miękka woda.
Zapewniam ryby.
Może uda mi się zapewnić trochę sprzętu.
Ze względu na to, że celem jest rozmnożenie, szkło będzie wymagało w miarę systematycznych podmian z dwa razy w tygodniu. Częstego czyszczenia mechanika. Prace będą ułatwione ze względu na brak podłoża.

Zdaję sobie sprawę, że obecnie nie mają wolnego takiego szkła. Ale kto wie, może gdzieś się coś pojawi.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Zbrojnikarium tarliskowe

autor: adams2121 » 16 gru 2015, 06:12

Przepraszam że się "dokladam" - ale podłoże ( piasek kwarcowy) jednak by się przydał - miejsce siedliskowe bakterii nitryfikacyjnych , stabilniejszy zbiornik , łatwiejszy w utrzymaniu + ryby spokojniejsze , mające kawałek własnej natury ;) no i jakas valisneria , echinodorusy wyciagajace z wody części związków ;)

Jakbyś brał Saban l 134 - to od kogo jeśli można zapytać :D
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Zbrojnikarium tarliskowe

autor: Seban » 16 gru 2015, 07:33

Od wąhola z Poznania.
Rzeczywiście z piaskiem zbiornik byłby stabilniejszy lecz nie koniecznie łatwiejszy w utrzymaniu. Szybciej i dokładniej się sprząta gdy nie ma piasku.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Zbrojnikarium tarliskowe

autor: miewan » 16 gru 2015, 08:06

Seban pisze:Typowe zbrojnikarium tarliskowe dla rasowych L-ek, które przy odpowiednich warunkach łatwo rozmnożyć. Proponuję L-134.
Akwarium 112l, bez podłoża. Grzałka, bardzo dobra filtracja z silnym prądem i dodatkowo napowietrzanie. Kilka otoczaków, dwa lub trzy rodzaje drzewa, w tym minimum jedno miękkie. Inkubatory gliniane łatwe do obserwacji. Całkowity brak roślin. Obsada to 6-7 szt. L-134. 2 samce i 4-5 samic. Miękka woda.
Zapewniam ryby.

Seba raczej ( przynajmniej jeszcze teraz ) musimy ograniczyć się do tych zbiorników które są ustawione na piętrach "wieżowca", o ile długości są różne o tyle ich wysokości to ok 60 cm. Na tą chwilę prócz ekspozycji nie ma zaplecza hodowlanego, jak pisałem opiekunowie nie są pracownikami naukowymi ( no chyba, że się jakiś pojawi ). W związku z tym ryby powinny być z tych, które widać.
Nie wiem czy nie umknęło Ci też, że Instytut może zapłacić jeżeli będzie miał " pewny (wcześniej zaakceptowany i to zdecydowanie nie przez pasjonata więc ryb zbliżony do 100 zł raczej nie przejdzie ) papier księgowy" reszta to "darowizna". W tym stanie (moim zdaniem) wchodzenie w koszty własne ( a tu nie małe ) jest nadcharytatywnością - ale pomysł zacny.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Zbrojnikarium tarliskowe

autor: Seban » 17 gru 2015, 21:41

miewan pisze:Nie wiem czy nie umknęło Ci też, że Instytut może zapłacić jeżeli będzie miał " pewny (wcześniej zaakceptowany i to zdecydowanie nie przez pasjonata więc ryb zbliżony do 100 zł raczej nie przejdzie ) papier księgowy" reszta to "darowizna". W tym stanie (moim zdaniem) wchodzenie w koszty własne ( a tu nie małe ) jest nadcharytatywnością - ale pomysł zacny.


Nie umknęło mi. Pracując w budżetówce nie zbijam kokosów. Poza tym dopiero kończę wychodzić z długów po chorobie córki. Jednak cena L-134 zależy od ich wieku i wielkości. Młode sztuki, około 3 cm, mogę załatwić po 35 zł za sztukę. Dorosłe dwuletnie kosztują około 100 zł, tarlaki stoją nawet po 150 zł - 180 zł za sztukę. Na takie mnie nie stać. Ale te małe to koszt fajek z dwóch tygodni. Więc do zaakceptowania dla mnie. Robert napisał o marzeniach, na które nie możemy sobie pozwolić w domu. I tak to potraktowałem. Chciałbym mieć takie w domu lecz nie mam miejsca. Zrozumiałem, że do obsadzenia są obecnie szkła 450l ale i też wywnioskowałem, że z biegiem czasu może się coś nowego pojawić. Może pojawi się szkło, które pasowałoby do tego, które zaproponowałem. Jeżdżąc na wystawy czasem o czymś się zapomni i się to dokupuje. Dlatego trochę sprzętu się uzbierało. Czasem ktoś coś ma do oddania. Jeżeli udałoby mi się zebrać całość to koszt uczelni wyniesie 0 zł. Jedynie ktoś musiałby poświęcić czas na opiekę. Ja niestety odpadam. A myślę, że czas to najbardziej drogocenna rzecz.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Zbrojnikarium tarliskowe

autor: adams2121 » 17 gru 2015, 22:42

Dla zbrojnikow , a zwłaszcza tych gotowy jestem do poświęceń ;)
Na święta 7 szt będę już miał ich :D
A kolejne być może w drodze ;) będą niedługo
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości
cron
Reputation System ©'