[278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

[278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: 78yanke » 30 gru 2014, 20:46

Mój baniaczek ma być powrotem do akwarystyki. Przez ostatnie 3 lata miałem głównie maluchy w granicach 30-50l. Przy okazji ostatniego remontu pojawił się pomysł postawienia czegoś większego. Pierwotnie akwarium miało mieć wymiary 120*60*50 i być szkiełkiem dwustronnym - jednak istniało duże ryzyko jego uszkodzenia. Dlatego ostatecznie w porozumieniu z moją ładniejszą połową zmieniliśmy docelowe miejsce na akwarium, gdzie mogłem postawić akwarium o max. długości 110cm.
Ostatecznie baniaczek jest odrobinę krótszy.


Pora na krótki opis.
Akwarium kanapowe :)

Akwarium - długość x głębokość x wysokość: 105x53x50cm wykonane ze szkła 10mm bez wzmocnień. Front i bok to szyby OW. Tył i drugi bok oklejone zostały folią imitującą matowe szkło.

Filtracja:
- aktualnie JBL 1501 - przepływ na pusto to około 1400l/h po wypełnieniu mediami wydajność spada do około 800-900l/h. Wypenienia od dołu:
- gąbki
- gąbki plus ceramika
- ceramika
- gęsta gąbka plus wata Sery.

- jeśli będzie taka potrzeba odpalę jakiegoś power heada - narazie filtr nieźle daje sobie radę

Grzałka:
- 250W Eheim

Oświetlenie:
2 x 11W :)

CO2:
Zestaw CO2 oparty o butlę 3kg gaz podawany jest narazie przez dyfuzor zrobiony ze strzykawki i gałęzi lipowej.


Podłoże:
- jakaś glinka - o tyle fajna że ma nieregularny kształt - worek około 50l ważył 45kg.
- żwirek kwarcowy


Kilka skałek Dragon Stone i mały korzonek.


Rośliny:
- anubias barteri
- anubias barteri nana
- microsorum pteropus trident
- microsorium pteropus
- bolbitis heudelotii
- Hydrocotyle leucocephala
- Microsorium Windelow
- mchy - wydaje mi się że to Creepieng Moss i malutka kupka Taiwan Mossa.
- Vallisaneria

Rybki:
- Neony czerwone Paracheirodon axelrodi
- Mieczyki Xiphophorus helleri
- Kiryski pigmeje Corydoras pygmaeus
- Babki "bee" Brachygobius doriae
- Bocja pręgowana
- Loricaria red
- samiczka gupika Poecilia reticulata

Tak naprawdę zacznę przy nim dłubać gdy już dojrzeje. Teraz staram się uzupełniać braki w sprzęcie - głównie oświetlenie plus elementy zestawu CO2 oraz rośliny:
- vallisaneria nana
- microsorium narrow
- blyxa japonica.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2014, 21:10 przez 78yanke, łącznie zmieniany 5 razy
Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 88
Rejestracja: 17 gru 2014, 09:17
Reputacja: 6
GG: 2087040

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: thaz » 30 gru 2014, 20:59

Zdjęęęęcie daaj :)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: KODI » 30 gru 2014, 23:41

Baniaczek ma potencjał, zamysł jest niezły :taniec1:
Jednak do aranżu wykorzystał bym jakiś ładny korzeń ;)
  • 0

Ostatnio zmieniony 31 gru 2014, 09:49 przez KODI, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: woytek » 31 gru 2014, 07:28

Projekt chęć posiadania pięknego akwa każdego nas dotknął.Tutaj też może być ciekawie,ale........po kiego licha ten kontrast podłoża ,ani to ze sobą nie współgra a wygląd ma taki sobie.
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: czester1 » 31 gru 2014, 10:28

A mi właśnie podoba się ten kontrast(o gustach się nie dyskutuje) - kawałek plaży, to typowo ozdobny element akwarium skoro i tytuł jest "Akwa Kanapowe" i o ile znam potencjał Yanke to wiem co tam będzie za 3 miesiące. Co do korzonka to bym jeszcze coś dodał i dał coś na trawnik np eleocharisa lub utricularia (niby trudna w uprawie).Np. przy krawędziach dodałbym poszukiwaną przez Ciebie blyxe a resztę podłoża obsadził trawniczkiem i zostawił w spokoju ten jasny żwirek, przynajmniej narazie.
Poza tym to jestem naprawdę ciekaw co wyjdzie z tego szkiełka.
Pamiętaj że szkiełko ma się Tobie podobać bo to Ty będziesz przy nim spędzał najwięcej czasu.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 191
Rejestracja: 29 wrz 2013, 09:45
Lokalizacja: Turośń Kościelna
Reputacja: 45
GG: 0

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: miewan » 31 gru 2014, 11:36

czester1 pisze:.
Pamiętaj że szkiełko ma się Tobie podobać bo to Ty będziesz przy nim spędzał najwięcej czasu.


I tego powinniśmy się trzymać
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: 78yanke » 01 sty 2015, 13:07

woytek pisze:ale........po kiego licha ten kontrast podłoża ,ani to ze sobą nie współgra a wygląd ma taki sobie.



Widzisz - dla mnie to kolejna nauka. Próba utrzymania dwóch odmiennych wagowo i fakturowo podłoży. Z założenia część wysypana żwirem ma mi ułatwić opiekę nad szkłem. Przemawiają za tym względy praktyczne - cięższy, bardziej zwarty w sobie. Z tej strony akwarium znajduje się rura zasysająca wodę więc odchody ryb i inna martwa organika w głównej mierze powinna zostać zassana w ten rejon. Natomiast glinka - trochę ekspreyment, ale przez swoją lekkość i porowatość da całemu baniakowi dobre warunki zarówno dla bakterii jak i dla systemów korzeniowych roślin. Może się więc okazać, że to co dla jednych jest kiczem mi ułatwi prace w baniaku.
Jak będzie - pożyjemy zobaczymy :)
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 88
Rejestracja: 17 gru 2014, 09:17
Reputacja: 6
GG: 2087040

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: marho760816 » 02 sty 2015, 19:25

Mi ten aranż się podoba. Zarośnie i będzie oki. Mam tylko pytanie co to za glinka? Jakie pochodzenie? Mi wygląda coś jakby akadama? W temacie światła to już tak docelowo?
  • 0

Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 385
Rejestracja: 28 wrz 2013, 04:50
Lokalizacja: BiałystokZielone Wzg.
Reputacja: 151
GG: 1449237

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: 78yanke » 02 sty 2015, 19:52

Na opakowaniu był jedynie QR code a wyszukiwarka wyrzuciła mi całą mase różnych wyników od keramzytu do upraw akwaponicznych, przez podłoża firmy Rataj. Kiedyś miałem Rataja i była to zupełnie inna faktura niż tego co mam tutaj. Glinka jest fajna o niejednorodnym ziarnie przez co wygląda dużo naturalniej. Zalana wodą tonie pięknie i tylko ułamek procenta pozostaje na powierzchni. Wrzuciłem je do akwarium bez płukania, zalałem wodą, ostro wymieszałem i wodę spuściłem do kanalizacji. Po ponownym zalaniu wody po 2 dniach miałem krystalicznie czystą wodę.
Na allegro widziałem lawę w dużo fajniejszym ciemnobrązowym kolorze, która też mi się bardzo podobała, ale akurat nawinęło się to podłoże pod rękę.
Na pewno podłoże jest lub było w Kameleonie na Ryskiej, bo jak zabierałem swój worek to jeszcze jeden w składziku był :) Wydaje mi się że warto, bo duża objętość - dość niska waga, jest bardzo porowaty wiec będzie świetnym miejscem do osiedlania sie bakterii nitryfikacyjnych, przez swoją lekkość będzie umożliwiał dotlenienie systemów korzeniowych. Nie jest tak lekki jak Manado, gdzie przepływająca ryba powoduje przenoszenie podłoża z miejsca na miejsce.
Na te chwilę to chyba tyle, jak będzie dalej czas pokaże. Jutro zrobię testy wody - kranowitu i wody z baniaka to zobaczymy czy mocno zmieniają się jej parametry.

Światło....
Absolutnie nie :) mam w głowie lampę na LEDach o ile ktoś pomoże mi dobrać elektronikę do samych diod. Jeśli pomoc nie wypali to szybko pojawią sie T5 zapewne w ilości 4 sztuk - nawet nie wiem co teraz jest w sprzedaży :)
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 88
Rejestracja: 17 gru 2014, 09:17
Reputacja: 6
GG: 2087040

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: 78yanke » 15 sty 2015, 19:53

W akwarium niewiele zmian. Na pewno baniaczek dojrzał, bo widzę znaczne siedliska bakterii w przewodach filtra, woda ma już "ten kolor". Po raz kolejny udało się wystartować bez glonów :hyhy:
Zmieniłem sposób podawania CO2 - teraz gaz podaję do miksera Sery.

"Topię" dwa małe korzonki.
Ryb nie przybyło.
Z roślin wsadziłem odrobinę Eleocharisa pavury, ale zanim zarośnie podłoże ruski miesiąc minie. :)

Czekam na docelową lampę, a w miedzyczasie doświetlam baniak pożyczonym od Czestera HQI za co mu z tego miejsca dziękuję.
Zastanawiam się nad uzupełnieniem filtracji o dodatkowy niewielki kubełek. Powodem tego jest różnica średnicy rurki we wnętrzu miksera CO2. Węże filtra mają średnicę 16/22 natomiast ta felerna rurka jest węższa i mocno ogranicza przepływ wody i obciąża wirnik w głowicy filtra.
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 88
Rejestracja: 17 gru 2014, 09:17
Reputacja: 6
GG: 2087040

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości
Reputation System ©'