[278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: KODI » 15 sty 2015, 23:18

78yanke pisze: Na pewno baniaczek dojrzał, bo widzę znaczne siedliska bakterii w przewodach filtra...


Być może dojrzał ale siedliskami bakterii w wężach to bym się tak nie cieszył :wstyd

Biologia może lepsza, jednak bakterie niech się zasiedlą w podłożu i filtrze, nie w przewodach.
Tak trochę nieskromnie dodam, że węże ostatnio czyściłem XII 2013 i nadal nie mam potrzeby .
W sytuacji gdzie siedliska zalegają w przewodach z czasem spadnie przepływ co idzie ze spadkiem wydajności, a wszystko to = rozbiórka i czyszczenie węży- masakra.
POZDRO i powodzenia
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: 78yanke » 02 lut 2015, 19:45

Czas sobie płynął. Akwarium dojrzewało i dosłownie w przeciągu trzech dni gdy byłem bardziej zarobiony w akwarium ni stąd ni zowąd pojawiły się pędzelki krasnorostów i to w takiej ilości że zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem coś mi nie zaczęło gnić w baniaku.
Ograniczyłem karmienie ryb mrożonkami, choć woda ani kolorem ani zapachem nie zdradzała objawów że czegoś jest w niej za dużo. Skoro nie jest za dużo, więc czegoś brakuje i zaczęło to być widoczne między innymi na liściach niektórych roślin.
Minęło półtora tygodnia i z racji że nie dorobiłem się jeszcze swoich testów to dzięki uprzejmości Czestera zrobiłem kilka testów swojej wody.
Parametry z 02.02.2015r.
ph- 6.8 a podmieniam kranowitem ok 60l plus ostatnie dwie podmiany 5l RO
kh- 8 lub 9 nie pamiętam ile kropelek wpadło do menzurki :)
NO3 -5!!
PO4 - 0.2!!!

Dwa ostatnie parametry prawie jak w solniczkach :D

Dzisaj nad szkiełkiem zawisła też inna lampa.
Kupiłem lampę firmy Aqua-Nova i po przeróbkach w elektryce mogę wypalać dziurę w dnie.
Myślałem że 4 świetlówki po 39W każda to będzie zbyt mało na ponad 250l ale światła jest aż a dużo i dobrze że wprowadziłem zmiany w elektryce.
Co do lampy to ona ma w środku 4 stateczniki czyli po jednym dla każdej ze świetlówek. Ja wymieniłem jeden na statecznik 2x39W i zrobiłem 3 oddzielne układy, które można podłączyć pod zegary sterujące. W oryginale jest jeden przewód zasilający i 2 włączniki na obudowie lampy.
Dodatkowo w lampę upchnąłem sterownik i kabel przyłączeniowy do oświetlenia nocnego, które zrobię na Pasku LEDowycm RGB.
W Leroy można kupić sterownik z pilotem do ledów a później dobrać sobie do tego zasilacz i ledy. Wadą tego jet to że nie wiem jak zrobić by taki układ włączał sie przez sterowanie z zegara, ale z założenia oświetlenie nocna ma byc wykorzystywane okazjonalnie - goście itp.
Plany na najbliższą przyszłość.
Pora zacząć lać chemię by uzyskać odpowiednie proporcje pierwiastków w wodzie i zmusić krasnorost do opuszczenia mojego szkiełka :) Gdyby to była solniczka to pewnie bym siecieszył z takich parametrów azotanów i fosforanów, a tak mam mały klops, ale przynajmniej wiem, że mam duży zapas mocy filtracyjnej i mam nadzieję że ze wzrostem masy roślin i starzeniem sie baniaka będzie mi pomagała naprawić popełniane przeze mnie błędy w nawożeniu, bo nie ukrywam, że sporo teorii zwyczajnie zapomniałem.
Druga sprawa to uporządkowanie szafki i zbieranie kasy na stelaż, który pozwoli mi na dowolny dostęp do zaplecza baniaka.
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 88
Rejestracja: 17 gru 2014, 09:17
Reputacja: 6
GG: 2087040

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: thaz » 02 lut 2015, 19:50

78yanke pisze:ale z założenia oświetlenie nocna ma byc wykorzystywane okazjonalnie - goście itp.


Czytając niektóre posty zastanawiałem się 'a po cholerę te lampki nocne oni robią'... no i zdanie powyżej
rozwaliło mnie. No faktycznie. Zwykle jak ktoś 'wpada' po 18-19 to zapalam na chwilę "SIĘ POCHWALIĆ" :D
ale stresuję rybska.
Eh... podłubać trzeba będzie :]
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: adams2121 » 02 lut 2015, 19:52

Normalnie takie rzeczy kupisz w większości sklepów z oświetleniem - zasilacz wkładasz w czasówke i ustawiasz dowolny czas - niestety załączać będzie ostatni wybrany kolor z pamięci jeśli takowa jest w sterowniku
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: 78yanke » 02 lut 2015, 20:09

thaz pisze: Zwykle jak ktoś 'wpada' po 18-19 to zapalam na chwilę "SIĘ POCHWALIĆ" :D
ale stresuję rybska.
Eh... podłubać trzeba będzie :]


Widzisz lans jest zaraźliwy a ryby wystarczająco stresuje pies który szczeka na wszystko dookoła :)
Zresztą zawsze chciałem lampkę nocną na pilota :)

Adams dzięki za cynk skoro zwykła czasówka daje radę to mam tego szajsu aż nadto w domu :)
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 88
Rejestracja: 17 gru 2014, 09:17
Reputacja: 6
GG: 2087040

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: adams2121 » 02 lut 2015, 20:30

Ostatnio montowałem rgb na taśmie w sumie 3 obwody + 5 zwykłych w malym mieszkaniu 8 obwodów leda + 8-10 zwykłych oświetleniowych i musiałem poprawiać znowu dewelopera ( projektanta i elektryka)

Oszczędności widzę oszczędności - ulubione motto dewelopera - hahahahaha
Rada moja - pilot weż radiowy do sterownika - nie na podczerwień - różnica w cenie i działaniu znaczna ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: 78yanke » 02 lut 2015, 20:36

Rolą projektanta jest wyznaczenie punktów oświetleniowych i nie musi mieć on pojęcia o elektryce i powinniśmy się modlić by znam normy budowlane :)
Mam architekta wnętrz w domu i dzięki Bogu zna normy i jako takie pojęcie o elektryce :D
Najoszczędniejsi są inwestorzy - deweloper najwyżej naściemnia przy grubości kabli i wsadzi np. milimetr cieńsze na całym domu można pewnie kilka tysi przyciąć na samej elektryce :)
Sterownik i pilot - na podczerwień już jest - daj Boże żebym przez tydzień się bawił tym światłem a później znudzi się jak każda niepotrzebna zabawka :)
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 88
Rejestracja: 17 gru 2014, 09:17
Reputacja: 6
GG: 2087040

Re: [278l]- Aqua Lounge - Akwa Kanapowe

autor: adams2121 » 02 lut 2015, 21:02

Ja instalacje jako zwykły elektryk przeliczam w głowie - normy - ja daje zawsze więcej niż mówi norma - na zapas - ze kosztuje - chcesz mieć dobrze i bezpiecznie - na pewno nie będzie tanio - tylko 2 firmy produkujące trzymają norme - w deweloperce idzie chłam na wszystko - rachunek finansowy jest ważniejszy i deweloper nie robi tego charytatywnie ( dla większości deweloperów robiłem + kampus+ szpital + veneda w łomży , policja na 27 lipca , knyszynie, mońkach + oś tam jeszcze ) wiem co mówie - nowego budownictwa nigdy w życiu

Każdy blok to praca studenta bez pojęcia , inżynierowie - tylko kilku się nadawało do czegokolwiek -ogólny dramat - a studenci politechniki - ksiązke można by napisać - z gotowej instalacji projektu powykonawczego nie potrafili zrobić nie mowiac juz o połączeniu tego - losowo zatrudniona grupa 15 studentów z 2 lat

Jakbym zaśmiecał ci wątek -usunę

Rolą projektanta z uprawnieniami do ww rzeczy jest zaprojektować instalacje z przeliczeniem obciążeń na poszczególne elementy - a nie wyznaczyc punkty

Dla porównania - 1970 policz całki i liczby zespolone
2012 pokoloruj projekt - taka jest różnica w wykształceniu projektanta z uprawnieniami choć trafiają się wyjątki ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'