[45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: zilto » 28 gru 2015, 12:43

woda destylowana/demineralizowana ma wiele zastosowań więc myślę że bez obaw można lać do akwarium kwestia tylko żeby nie przepłacać :)
mogę polecić (jako wstępne) testy paskowe JBL nie wiem jak w sklepach ale na alldrogo są po 35-40zł
  • 0

240l
30l
25l
Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 21 lut 2014, 14:48
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 6
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: Dhuz » 29 gru 2015, 15:38

Testy paskowe to pieniądze wyrzucone w błoto. ;) Płacisz tyle, co za 2 testy kropelkowe (lub drożej), a używasz niewspółmiernie krócej, w dodatku ich dokładność jest taka, że można równie dobrze wsadzić język do wody i szacować parametry. Lepiej kupić drożej, a nie przepłacić, biorąc kropelkowe. Na początek KH, GH i pH Zooleka, na związki azotowe Sera lub JBL i załatwione. ;)
  • 3

~Nie rób drugiemu na daremno~
80x35x40 - Macropodus opercularis
40x25x25 - Heterandria formosa
40x25x25 - Cambarellus puer
30x20x20 - Triops australiensis
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 19 cze 2015, 18:06
Lokalizacja: Wieliczka
Reputacja: 28
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: bzikus » 07 sty 2016, 10:44

Dhuz pisze:Testy paskowe to pieniądze wyrzucone w błoto. ;) Płacisz tyle, co za 2 testy kropelkowe (lub drożej), a używasz niewspółmiernie krócej, w dodatku ich dokładność jest taka, że można równie dobrze wsadzić język do wody i szacować parametry. Lepiej kupić drożej, a nie przepłacić, biorąc kropelkowe. Na początek KH, GH i pH Zooleka, na związki azotowe Sera lub JBL i załatwione. ;)


Zapewne masz racje ale na chwilę obecną nie mam dość wolnej gotówki na taki zakup a właściwie muszę odbudować rezerwę pieniędzy która po wiadomym okresie stopniała prawie do zera więc zdecydowałem się na mniejsze zło czyli testy paskowe. Biorąc jednak pod uwagę twoją wypowiedź test kropelkowy to na przyszłość zakup must have.

Aktualizacja
WODA wg testów paskowych JBL (wiem że to szacunek):
PH - 6,8-7,2
GH >7
KH - 6-10
NO2 - 0
NO3 - 10

FILTRACJA
- Dołożony filtr kaskadowy AquaNova NF-450 - wg danych nadaje się do 100 litrów - wiedząc że podawane wartości przy tanich filtrach to tylko życzenia producentów myślę, że na moje 45 litrów da radę.
- Z filtra wyjęty węgiel aktywny - z tego co czytałem nie jest potrzebny i mam nadzieję że nie będzie
- Między dwie części z gąbki wsypana lawa granulacja 3-6 mm - wg informacji nie zmienia parametrów wody - nie wiem czy dobrze zrobiłem bo przy czyszczeniu będę musiał wszystko wywalać do góry nogami - Czy czyszcząc mam całość wypłukać w wodzie z akwa gąbki i lawę nie zmienioną? Jak często czyścić?
- Stary filtra będzie działał jeszcze z nowym przez: tutaj podpowiedzcie ile czasu potrzebuje nowy filtr żeby dojrzeć?

FLORA:
- trzy roślinki ze sklepu
- dołożone roślinki - zestaw z alledrogo in-vitro:
Echinodorus tennelus - Żabienica delikatna
Cryptocoryne parva - Kryptokoryna drobna
Staurogyne repens
Echinodorus magdalensis
Lilaeopsis brasiliensis
Rotala rotundifolia - Rotala okrągłolistna
Hygrophila polysperma - Hygrofila wielonasienna
Mech

FAUNA:
9 - neonów simulans (tyle mieli w sklepie - malutkie młode)
kilka sztuk krewetek Caridina cf. babaulti (chyba)

OZDOBY:
nieszczęsny zameczek
korzeń na razie pod kamieniem

PROBLEMY:
Nieszczęsne podłoże aktywne w woreczkach bez nazwy które po dotknięciu zamienia wodę w kawę z mlekiem - bez dotykania woda cały czas jest mętna a zbiornik ma już około miesiąca czy to się kiedyś ustabilizuje? Nie wiem czemu dałem się na to namówić w sklepie.

Neonki - z tego co czytałem to normalne ale wolę zapytać. Czy to normalne że po zapaleniu światła siedzą przy dnie dopiero i są prawie przezroczyste? Dopiero po chwili zaczynają wędrówki po akwa nabierają kolorów. Jedzą chętnie jak już się rozpływają to wybarwienie wraca do normy pojawia się czerwony kolor poniżej paska.

PYTANIA:
1 Co z filtrami - pytania wyżej.
2. Co radzicie z tym podłożem?
3 Neonki - czy to normalne zachowanie?

ZDJĘCIA:
Na razie tylko jedno i telefonem ze słabym aparatem - obiecuję poprawę:
- jeszcze bez nowych roślinek
- zameczek wiem że trochę nie na miejscu - ale weź to wytłumacz dziecku - już jest dobrze na razie ze smutkiem jest mowa że mogę to wyjąć ale poczekamy jeszcze aż będzie pewien tej decyzji :D
- kamień na korzeniu domyślnie zniknie - już miesiąc a korzeń chce dalej pływać

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:13
Lokalizacja: Sokolow Podlaski
Reputacja: 0
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: miewan » 07 sty 2016, 11:09

bzikus pisze:NO2 - 0 NO3 - 10

Jakoś nie sądzę, że to prawda - nie przy fakcie świeżego zbiornika,
jeżeli tak - to bardzo dobrze
jeżeli nie - to problemy przed tobą i cykl azotowy jeszcze nie ruszył, powtórz test ( kiedy go robiłeś przed czy po podmianie wody i jak dużej)
Reszta wskazuje na miękkie wartości czyli dla neonków spoko, tyle że przedział pH 6,8 czy 7,2 to jednak zasadnicza i wielka różnica.
Bladość simulansów to na dzisiaj nic niepokojącego - aklimatyzacja przy zapaleniu światła dodatkowy stres w ich mniemaniu potencjalnej utraty kryjówki powinna z czasem minąć.
Filtry - jeżeli stary Ci nie przeszkadza to zostaw ( nadfiltracji nigdy dość), jeżeli zdecydowany aut to przenieś media ze starego do nowego i po problemie.
Pływający korzeń może "mieć tak w naturze" i nie zatopisz go bardzo długo ( wygotuj badyla w solance, jeżeli na to nie pójdzie od razu to długa droga przed tobą )
W zakresie "specjalnego" podłoża nie wypowiem się.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: bzikus » 07 sty 2016, 11:18

Test robiony przed wpuszczeniem obsady - po podmianie około 30% wody.
PH 6,8 czy 7,2 kolor tak po środku więc może 7 - jeden test pokazał zdecydowane 6,8 drugi tak po środku

Trochę mnie zmartwiłeś tym że jeszcze cykl azotowy na ruszył myślałem że po dojrzewaniu około miesięcznym zbiornika mam ten temat już zamknięty i nie muszę się obawiać że potruje rybki.

Woda mieszana z destylowana: kranowit : destylowania 1:1 - około 30% wody podmienione tak jak pisałem wcześniej.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:13
Lokalizacja: Sokolow Podlaski
Reputacja: 0
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: miewan » 07 sty 2016, 12:05

Nie, nie napisałem, że się nie zamkną tylko, że w to nie wierzę x) - startowany z zera bezrybny zbiornik.
Testy rób nie bezpośrednio po podmianie
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: bzikus » 07 sty 2016, 12:12

Ale nie wierzysz mi czy wskazaniom paska? Jeżeli chodzi o mnie to mam na to dowody :D a jeżeli chodzi o test to niestety nic nie poradzę.

Wczoraj jak wróciliśmy do domu i zobaczyłem te blade neonki to od razu zrobiłem test mineło 24 h od podmiany i takie same wyniki. Mam nadzieję że test pokazuje chociaż zbliżone wartości - zresztą nawet jak jeden pasek mi wpadł całkiem do akwa na dłużej niż napisane w instrukcji to też NO2 i NO3 było na takim samym poziomie - kolorze.
Jeszcze pytanie jak mam kaskadę to powoduje ona dostateczny ruch wody nie muszę włączać tego bombelkowania w pat mini (trochę mnie irytuje ten dźwięk - a głowę mam przy samym akwarium jak śpię) - końcówka kaskady jest w tafli wody więc przefiltrowana woda nie spada tylko wpływa do akwa.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:13
Lokalizacja: Sokolow Podlaski
Reputacja: 0
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: miewan » 07 sty 2016, 12:24

To nieprawda, że testy paskowe są absolutnie do niczego, choć podają przybliżone wartości jako alert sprawdzają się doskonale jeżeli na nich jest źle to pozwala to na szybką reakcję.
Jeżeli wyniki paskowania w miarę Ci się powielają, a NO2 i NO3 są mocno daleko od "trucizny" to ok.
Tak możesz zrezygnować z bąbelków, załóż tylko dyfuzor/łopatkę i skieruj jego wylot na taflę, sam jej ruch napowietrza wodę.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: Witek » 07 sty 2016, 15:09

Co do Simulansów, moje po ponad roku bytności w zbiorniku po zapaleniu światła są blade... one chyba "śpią przy dnie" i na ten czas tracą kolor...
Kaskadka chyba spokojnie zapewni natlenianie wody.
Co do mętności to masz mega problem... nie fajnie to wygląda... choć w niektórych biotopach w naturze pewnie tak jest...
Napisz coś więcej o tym podłożu rozumiem, że granulacja mega mała... ile go dałeś, fotka z bliska ze skalą. Może jak to substrat powinien być on przykryty żwirkiem czy piaseczkiem...
Jak tam roślinki rosną czy niezbyt... jak będzie okazja zobacz na system korzeniowy czy nie gnije...
Dla mnie chyba będziesz musiał go czymś przykryć i wtedy pewnie poprawi się przejrzystość.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 341
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 40
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: bzikus » 07 sty 2016, 17:31

miewan pisze:To nieprawda, że testy paskowe są absolutnie do niczego, choć podają przybliżone wartości jako alert sprawdzają się doskonale jeżeli na nich jest źle to pozwala to na szybką reakcję.
Jeżeli wyniki paskowania w miarę Ci się powielają, a NO2 i NO3 są mocno daleko od "trucizny" to ok.
Tak możesz zrezygnować z bąbelków, załóż tylko dyfuzor/łopatkę i skieruj jego wylot na taflę, sam jej ruch napowietrza wodę.

Tak jest ustawiony pat mini

Witek pisze:Co do Simulansów, moje po ponad roku bytności w zbiorniku po zapaleniu światła są blade... one chyba "śpią przy dnie" i na ten czas tracą kolor...
Kaskadka chyba spokojnie zapewni natlenianie wody.
Co do mętności to masz mega problem... nie fajnie to wygląda... choć w niektórych biotopach w naturze pewnie tak jest...
Napisz coś więcej o tym podłożu rozumiem, że granulacja mega mała... ile go dałeś, fotka z bliska ze skalą. Może jak to substrat powinien być on przykryty żwirkiem czy piaseczkiem...
Jak tam roślinki rosną czy niezbyt... jak będzie okazja zobacz na system korzeniowy czy nie gnije...
Dla mnie chyba będziesz musiał go czymś przykryć i wtedy pewnie poprawi się przejrzystość.

Ok jeżeli chodzi o neonki to już jestem spokojniejszy.
Jeżeli chodzi o podłoże to nie mam pojęcie jakiej firmy itp itd był w litrowych workach - dałem tego chyba 5 szt. W sklepie dostałem informacje że jest to podłoże aktywne i nie trzeba go płukać tylko wsypać i zalać wodą.
Jeżeli chodzi o roślinki to jedną przesadzałem i korzenie nie były pogniłe. Roślinki nie marnieją więc jest ok ta roślina na pierwszym planie puściła nowy listek więc raczej rośnie podobnie ta wysoka z lewej mają na pewno trudniej bo na liściach odkłada się ten brązowy pył jestem już mocno zmęczony tym podłożem a właściwie tym że woda się nie klaruje.
Jak wrzucałem na rurkę pod gąbką w pat mini nakręconą gazę to zbierała się na nim brązowa mazia i po ok 2-3 dniach filtr mocno zwalniał.
Już zaczynam się zastanawiać czy tego nie wywalić i nie dać normalnie piasku ale szkoda mi stresować rybki. Jutro będę w Siedlcach to zapytam w sklepie co to oni mi sprzedali.


Edit:
Zdjęcia z bliska
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:13
Lokalizacja: Sokolow Podlaski
Reputacja: 0
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości
Reputation System ©'