[45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

[45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: bzikus » 27 gru 2015, 22:16

Witam.
Moje a właściwie syna pierwsze akwarium.

Od początku. Synek chciał rybkę a ja i żona pomyśleliśmy że nauczy go to odpowiedzialności itp itd. Wylądowaliśmy w sklepie zoo... i skończyliśmy z kulą i welonem jak się to skończyło chyba się domyślacie. Następnie trochę polatałem w sieci coś przeczytałem i znalazłem w Siedlcach sklep akwarystyczny i zdałem się na doradztwo teraz czytając więcej muszę przyznać że nie było źle. Jednak kilka błędów popełniłem.

Pierwszym jest za małe akwarium - na razie zostaje kupuje dom więc muszę przystopować z wydatkami na jakiś czas
Drugim za mało roślin - to do zmiany zamówię w sieci zestaw roślin mniej wymagających - allego.

Stan na dziś:
- zbiornik 60x30x30 owal 45 litrów
- grzałka 50 wat
- filtr pat mini
- podłoże - jakieś aktywne bez nazwy na workach
- rośliny nie mam pojęcia ale będzie ich więcej.

Co już wiem:
- zbiornik dojrzewa już 3 tydzień a będzie jeszcze tydzień. Nie ma mnie w domu filtr chodzi 24 h oświetleniem steruje zegar 10 h.
- więcej roślin to w drodze

Czego nie wiem i czego potrzebuję od Was czyli doświadczonych kolegów i koleżanek:
- filtr - widzę że ten jest zbyt mały trochę go wspomagałem nawijając gazik biorąc pod uwagę że akwarium małe chce coś na zewnątrz może kaskade ale bez szaleństw z kasą akwarium zostaje więc nie musi być nad wymiar jak już się uloże z kasą to pomyślę o wiekszym

- obsada - tutaj na Was liczę chce na 100 procent neonki. Reszta nie mam pojęcia podobają mi się otoski i krewetki. Pomóżcie ile neonków i jakie inne rybki i w jakiej ilości w tak małym baniaczku.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi. Przepraszam za pisownię pisze z telefonu.

Zdjęcia później jak pisałem jestem poza domem.

Pozdrawiam. Maciej

Wysłane z mojego Q5 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:13
Lokalizacja: Sokolow Podlaski
Reputacja: 0
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: miewan » 27 gru 2015, 22:34

Na początek baniak - jak zaczynać to z większego kopa, wiem kasa, ale kto każe kupować Ci nuweksa
Na rozdziewiczenie lepiej nadaje się baniak duży niż mały,
Oczywiście z tą tangą to przy tym litrażu to pojechałem,
Rada do rozważenia na teraz - owal na tył, przód prosty ( oszukiwanie głębi ), zakładam że nie jesteś przywiązany do pokrywy skoro planujesz kaskadę.
Jeżeli ma być jak jest to zostań przy tych neonkach - do 20 jak będziesz koło środy możemy zorganizować dobrą cenę dodaj z 6-8 otosków ( można pakietem nabyć wszystko ), krewetki to już mieszenie geograficzne ale też coś czuję, że na biotopach Ci nie zależy
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: Cezar » 27 gru 2015, 22:48

Jeżeli neony to czerwone. Może drożej ale ładniej się prezentują.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 238
Rejestracja: 08 paź 2015, 14:02
Lokalizacja: Mońki
Reputacja: 65
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: bzikus » 28 gru 2015, 00:10

miewan pisze:Na początek baniak - jak zaczynać to z większego kopa, wiem kasa, ale kto każe kupować Ci nuweksa
Na rozdziewiczenie lepiej nadaje się baniak duży niż mały,
Oczywiście z tą tangą to przy tym litrażu to pojechałem,
Rada do rozważenia na teraz - owal na tył, przód prosty ( oszukiwanie głębi ), zakładam że nie jesteś przywiązany do pokrywy skoro planujesz kaskadę.
Jeżeli ma być jak jest to zostań przy tych neonkach - do 20 jak będziesz koło środy możemy zorganizować dobrą cenę dodaj z 6-8 otosków ( można pakietem nabyć wszystko ), krewetki to już mieszenie geograficzne ale też coś czuję, że na biotopach Ci nie zależy

Bardzo dziękuję za odpowiedź miewan.
Jeżeli chodzi o rozmiar baniaka to już wiem ale jest za późno. Zostaniemy przy tym w późniejszym czasie będzie ozdobą pokoju syna lub innego. Na 100% później będzie większy na pewno ponad 100 litrów ale to spokojnie pierwsza lekcja odnośnie akwarystyki to cierpliwość więc będę powoli zbierał elementy.
Jeżeli chodzi o odwrócenie akwarium to szczerze na pokrywie mi zależy chciałem ją wyciąć z tyłu pod kaskade bez odwracania akwarium.
W przypadku biotypu tu masz rację za małe pole popisu poza tym jestem na etapie że wszystko mi się podoba od BW po akwaria morskie ale na bank przy dużym baniaku będę chciał coś jednolitego.
Bardzo Ci dziękuję za propozycję z rybkami ale w Hajnówce będę do 2 stycznia a więc nie będę gdzie miał przetrzymać rybek. Bardziej myślałem o roślinach te mógłbym wrzucić do odstanej wody na te kilka dni chyba że się mylę.
Odnośnie liczby rybek to jestem zaskoczony że mogę trzymać aż 20 neonków i 6 ostoskow w tak małym akwarium super. Czy jeżeli zdecyduje się na krewetki to mam zmniejszać obsadę rybek?

Wysłane z mojego Q5 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:13
Lokalizacja: Sokolow Podlaski
Reputacja: 0
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: bzikus » 28 gru 2015, 00:14

Cezar pisze:Jeżeli neony to czerwone. Może drożej ale ładniej się prezentują.

Szczerze tych neonów nie widziałem na żywo ale poszukam w sieci dzięki za informację. Dzięki Cezar.

A tak w ogóle to można mieszać różne rodzaje neonów czy powinno się trzymać jednego rodzaju?

Wysłane z mojego Q5 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:13
Lokalizacja: Sokolow Podlaski
Reputacja: 0
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: Dhuz » 28 gru 2015, 05:50

Jeżeli neony, to nie czerwone, a simulanse. Ładniejsze od Innesów, a wielkościowo pasują do takiej długości zbiornika. Dla neonów wypada mieć miękką i kwaśną wodę. Rzesze ludzi trzymają ryby Amazonki w kranówce, ale tak jak nie popierałbym Tanganiki na herbacie(delikatniejsze ryby, więc szybciej je wykończy :P), tak Amazonka na betonie jest niezdrowym dla ryb pomysłem.

Ryby stadne trzymamy w stadach jednogatunkowych.

45l o takich wymiarach powinno być OK dla około 12 sztuk neonów simulans i do tego 8 otosków. Tylko nie na starcie. Po dojrzeniu akwarium trzeba ostrożnie zarybiać, jeśli to start od zera.
  • 1

~Nie rób drugiemu na daremno~
80x35x40 - Macropodus opercularis
40x25x25 - Heterandria formosa
40x25x25 - Cambarellus puer
30x20x20 - Triops australiensis
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 19 cze 2015, 18:06
Lokalizacja: Wieliczka
Reputacja: 28
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: adams2121 » 28 gru 2015, 07:08

Ten rozmiar akwarium - raczej krewetki jak ryby - moim skromnym zdaniem, więc nie czekaj na nic
Wystaw na sprzedaż zamianę na większy - min. 200l i tu już jest czym i co ;)
Neony to ryby stadne - w 45 l stada nie stworzysz , zaoszczędzony Hajs ulokujesz lepiej w wiekszym
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: bzikus » 28 gru 2015, 07:28

Dhuz pisze:Jeżeli neony, to nie czerwone, a simulanse. Ładniejsze od Innesów, a wielkościowo pasują do takiej długości zbiornika. Dla neonów wypada mieć miękką i kwaśną wodę. Rzesze ludzi trzymają ryby Amazonki w kranówce, ale tak jak nie popierałbym Tanganiki na herbacie(delikatniejsze ryby, więc szybciej je wykończy ), tak Amazonka na betonie jest niezdrowym dla ryb pomysłem.

Ryby stadne trzymamy w stadach jednogatunkowych.

45l o takich wymiarach powinno być OK dla około 12 sztuk neonów simulans i do tego 8 otosków. Tylko nie na starcie. Po dojrzeniu akwarium trzeba ostrożnie zarybiać, jeśli to start od zera.

Dzięki Dhuz o tych właśnie neonach myślałem na początku. Jeżeli chodzi o wodę jak wrócę to zrobię test jak wygląda woda zbiornik dojrzewać będzie ponad 3 tygodnie. Stopniowe zarybianie ma polegać na wpuszczeniu najpierw otoskow a później całej grupy neonów czy wpuszczać po 2-3 rybki? Zbiornik startuje od zera.

Wysłane z mojego Q5 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:13
Lokalizacja: Sokolow Podlaski
Reputacja: 0
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: bzikus » 28 gru 2015, 07:33

adams2121 pisze:Ten rozmiar akwarium - raczej krewetki jak ryby - moim skromnym zdaniem, więc nie czekaj na nic
Wystaw na sprzedaż zamianę na większy - min. 200l i tu już jest czym i co ;)
Neony to ryby stadne - w 45 l stada nie stworzysz , zaoszczędzony Hajs ulokujesz lepiej w wiekszym

Większy zbiornik będzie ale po przeprowadzce na razie ten musi wystarczyć. Nie mam miejsca na większy w mieszkaniu 40 metrów i dwójką dzieci.

Wysłane z mojego Q5 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 18
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:13
Lokalizacja: Sokolow Podlaski
Reputacja: 0
GG: 0

Re: [45] pierwsze akwarium - potrzebna pomoc

autor: Seban » 28 gru 2015, 08:03

Najłatwiejsze w hodowli są neocardiny heteropoda. Jednak jeżeli decydujesz się na neonki, to tak jak wcześniej wspomniał Dhuz woda powinna być kwaśna. Przy pH poniżej 6,8 neocardiny ciężko może być utrzymać.
W tym zbiorniku raczej ciężko będzie Ci zauważyć ławicowe zachowanie neonek. Tak jak adams2121 wspomniał, ja zrobił bym krewetkarium na mchach i małych epifitach.
Piach kwarcowy, barwiony na czarno za pomocą zapiekania w glinie. Czarna lawa wulkaniczna (najpierw sprawdź czy nie zatwardza wody). Korzeń red moor, raczej z drobnymi gałązkami lub średniej grubości, dość gęsty. Z trzy gatunki mchów, kilka epifitów. Do tak zrobionego szkła dałbym neocardiny w kolorze czerwonym lub żółtym lub pomarańczowym.
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości
Reputation System ©'