Zbiornik towarzyski 375l

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 09 lip 2018, 23:20

W zbiorniku powoli coś się dzieje. Jak widzicie na zdjęciach korzenie już poustawiałem, nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony z tej kompozycji złożonej zaledwie z dwóch kawałków drewna. Kompozycja tak mi się spodobała, że byłbym gotów zostawić to tak jak jest, surowo. Jednak po przemyśleniu sprawy, skłonię się ku wersji z roślinami, gdzie 90% stanowić będą epifity przymocowane do korzeni. Generalnie jak najwięcej czystego dna dla ryb. Diody do belki są już w drodze, Na profilu który mam przymocuję w sumie 36 1w diód 6500K+8500K a po środku pasek led grow 24w (czerwono niebieski) w sumie wyjedzie tego 60W, zobaczymy co na to rośliny, ale jestem dobrej myśli bo nie planuję tu wielkiego ogrodu. Póki co w akwarium pływają 4x L340 (młodzież od Marho) + ślimaki helenki i military helmet. Powoli myślę nad dalszą częścią obsady, na dnie na pewno pojawią się Loricarie Red, które uwielbiam. Oprócz tego jeszcze jedna elka, prawdopodobnie L201 ze względu na w miarę uniwersalną dietę oraz tolerancję parametrów wody. Do kompletu kirysy, spodobały mi się Kirysy Julii, które widziałem u Adamsa, a z drugiej strony ciągnie mnie do malutkich Corydoras Pigmeyus. Na pewno pojawią się Babki, prawdopodobnie Rhinogobiusy. Po głowie chodzi mi też zęby wpuścić tu jakiegoś niewielkiego sumika, podpowiecie za czym się rozglądać? Rejon świata nie ma tym razem znaczenia, będzie to mieszany/towarzyski zbiornik. Co do ryb toni to jeszcze zobaczymy, prawdopodobnie jedna większa ławica + rozpraszacze.

Zdjęcia robione na szybko, więc nie powalają. W dodatku w akwarium pracuje na razie tylko 1 filtr, więc syfek miejscami nie ściągnięty.
  • 3

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Seban » 09 lip 2018, 23:36

Masz piękną aranżację, tak jak napisałeś, zaledwie na dwóch kawałkach drewna. Ja bym nic obecnie nie pchał do środka. Za 3-6 miesięcy, gdy Ci się opatrzy, wtedy daj epifity. Będziesz miał jedno szkło w dwóch odsłonach, małym kosztem.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 09 lip 2018, 23:59

Pomyślę o tym Sebastian, ale biorę pod uwagę również zdanie swojej Małżonki, która chciałaby mieć w salonie zielony akcent akwariowy, więc coś z roślin muszę wrzucić. Podpowiesz coś w temacie sumów i zbrojników? Zależy mi na małych gatunkach, które tolerują parametry wody w zakresie 6-7,5ph oraz GH do 15 stopni tak żeby mocno nie kombinować z wodą. Podejrzewam, że najłatwiej będzie trzymać Peckoltie :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Seban » 10 lip 2018, 00:19

Odradzam robienie zbrojnikarium. Przy dużej ilości zbrojników będzie bardzo brudno, a przy roślinach nie utrzymasz czystości. Przerabiałem to u siebie. Zostałbym przy tym co napisałeś. Jeżeli chodzi o sumy, to miałem tylko mandi małego i jego szczerze polecam. To są perszingi. Wszędzie ich pełno. Jeżeli się na nie zdecydujesz, to bierz ławiczkę 10-15 szt. i jak najmniejsze się da. Jak lubisz dynamikę w akwarium, to będziesz Pan zadowolony. x)
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 10 lip 2018, 08:30

Seban pisze:Odradzam robienie zbrojnikarium. Przy dużej ilości zbrojników będzie bardzo brudno, a przy roślinach nie utrzymasz czystości. Przerabiałem to u siebie. Zostałbym przy tym co napisałeś.


Czy dobrze rozumiem, trzymać max 3 gatunki zbrojników? Czy tylko te, które już są w akwarium (L340)?. Podejrzewam, że chodziło Ci o 3 gatunki. Szczerze mówiąc uważam, że to maximum. Na początek spróbuję tylko z dwoma bo jak wspominałeś obawiam się brudu, chociaż w akwarium będzie spora nadfiltracja i silny prąd wody. Pytając o to, chciałem się dowiedzieć na jaki gatunek zwrócić uwagę, bo może znajdę coś co spodoba mi się bardziej niż L201 czy Loricarie Red. Zbrojników jest bardzo dużo, kwestia przystosowania do parametrów, bo póki co raczej odpuszczę sobie filtr RO (chociaż sprawa jest otwarta) więc ryby będą na kranówce, PH mierzone kilkukrotnie na poziomie 7,3-7,5 co potwierdza tabela z wodociągów Białostockich.

Sumik, którego wskazałeś bardzo mi się podoba, ciekawe tylko czy dopasuje się do parametrów. Swoją uwagę kierowałem raczej w stronę afrykańskich synodontisów, gatunki takie jak Panda/Petricola etc. będę szukał możliwie najmniejszego gatunku sumika. Proszę o wskazówki, czy możecie polecić coś sprawdzonego?

Muszę też zwrócić uwagę na fakt, o którym bardzo często wspomina Adams, a mianowicie - wielkość zbiornika w odniesieniu do wielkości ryb. Jak pisałem obecnie w akwarium pływają 4x L340 wielkości ok 3-4cm wygląda to rewelacyjnie, bo ryby póki co są małe i przemierzając 150cm długości zbiornika wyglądają jakby rzeczywiście miały gdzie popływać. Im większe będą tym efekt słabszy, ale ryby ładniejsze :D Póki co nie mam możliwości postawić dłuższego szkła (to za kilka lat) więc będę się rozglądał za małymi gatunkami sumów/zbrojników i ryb ławicowych aby ten efekt w miarę obszernego akwarium zachować :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Seban » 10 lip 2018, 10:43

Awokado pisze:Czy dobrze rozumiem, trzymać max 3 gatunki zbrojników? Czy tylko te, które już są w akwarium (L340)?. Podejrzewam, że chodziło Ci o 3 gatunki.

Chodziło mi o to co już masz. Nie dokładałbym nic więcej. Jeżeli już koniecznie chcesz jakiegoś zbrojnika to proponuję L-134. Dla mnie, maluchy L-134, to obok L-200, najpiękniejsze zbrojniki. Jaka będziesz miał nadfiltrację? Biologiczną, chemiczną czy mechaniczną. Dla mnie mechaniczna jest najmniej ważna. Jednak dla mojej zony była ona najważniejsza. Co dwa dni, mówiła, abym posprzątał w bagnie. Jeżeli Twoja żona zwraca uwagę na rośliny w akwarium, to jestem przekonany, że zwróci też uwagę na pływający syfek. W 450l miałem 28 zbrojników. Dwa duże kubły, dwie głowice 1000l/h z dużą gąbką, dwa falowniki. Głowice zapychały się po trzech dniach. Kubły czyszczone co 6 miesięcy (normalnie nie zaglądam przez dwa lata). Fakt, połowa moich zbrojników to były drewnojady. Ale i tak, te niby mięsożerne, drewno ścierały.
Tu masz film nakręcony w nocy zaraz po sprzątaniu.
https://www.youtube.com/watch?v=YA75qH0T9FA

Poszukam jeszcze jakiegoś filmiku, gdzie widać syf w zbrojnikarium. Taki trzydniowy. :)
Moje zdanie, do takiego towarzyskiego szkła, gdzie będą rośliny (więc utrudnione sprzątanie) max 5 szt. małych zbrojników. Teraz, przez rok, z Grzesiową, miałem dwa ancistrusy sp. Dwa tygodnie temu się ich pozbyłem. Po jednym dniu zauważyłem różnicę w syfie na dnie.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 10 lip 2018, 10:53

Ok, to cenne uwagi Seban. Skupię się wiec narazie na pozostałej części obsady, a ze zbrojnikami ewentualnie poeksperymentuje później, lub wcale. Co do filtracji, biologiczna - JBL 1501e + głowica z bardzo dużą gąbką 1500l/h + falownik 3000l/h. Przy tanganice i ponad 20 rybach filtracja się sprawdzała, cały syfek był zbierany. Wiem o tym, że zbrojniki brudzą. W drugim szkle 200l mam 5 dorosłych zbrojników, syfu nie ma filtracja to JBL 700e + głowica z dużą gąbką 1000l/h. Nie śpieszę się z rybami, będę obserwował i wyciągał wnioski, ale zasugeruję się tym co mówisz i jeżeli będę miał zwiększać populację zbrojników to max 2 gatunki w sumie i w niewielkiej liczbie osobników. Bardzo Ci dziękuję, również za ciekawy filmik :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Windus » 11 lip 2018, 08:10

Awokado pisze:jestem bardzo zadowolony z tej kompozycji złożonej zaledwie z dwóch kawałków drewna
Jak widać czasami najprostsze rzeczy są najlepsze. Mi tez bardzo się podoba Twoja aranżacja.
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 14 lip 2018, 21:12

Zrobiłem kolejny krok w temacie umiejętności elektrycznych. Mianowicie, polutowałem wszystkie graty w swojej belce oświetleniowej. Obecnie belka składa się z: diód 1W - 6500K - 24szt. / 1W - 8500K - 12szt. + 1m paska led grow 24W (czerwono-niebieski). Efekt widoczny na zdjęciach. Dwa dni temu wrzuciłem do zbiornika dwie garście szyszek olchy + wywar z ich gotowania dlatego woda jest wyjątkowo brunatna, z czasem będzie bardziej przejrzysta. Światełko jest całkiem milutkie, zbiornik jest dobrze oświetlony, zauważyłem też, że L340 do tej pory widoczne jedynie przy świetle nocnym lub latarce zaczęły być aktywniejsze, więc prawdopodobnie oświetlenie im odpowiada. Tak więc zaczynam rozglądać się za pierwszymi roślinami, jeżeli ktoś ma delikatny nadmiar, lub widział sadzonki w białostockich sklepach akwarystycznych którejkolwiek z wypisanych, dajcie znać :)

1. Hydrocotyle tripartita
2. Bucephalandra (Drogi Tomaszu Adamsie, wiem że masz obie pozycje, weź urwij po gałązce :D )
3. Microsorium narrow
4. Microsorium trident
5. heteranthera zosterifolia
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: adams2121 » 15 lip 2018, 07:59

Jak wrócę, wpadaj , coś się wytnie .
Hydrocortyle mam chyba zwykłą.
Ale na roślinach to ja się nie znam.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości
cron
Reputation System ©'