Zbiornik towarzyski 375l

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 28 paź 2018, 20:50

Dzięki uprzejmości Aleksandry w sobotę zrobiliśmy pomiary parametrów wody w moim zbiorniku. To co muszę poprawić to stan Fe =0,0 oraz bardzo wysoki stan wapnia Ca=120mg/l Ola wspominała o środku Purolite do obniżenia Ca, przewaliłem internet i dali nic nie wiem. Czy ktoś stosował ten środek, ma jakiś namiar? Miłe widziane inne pomysły dla zbicia Ca, dodam tylko ze nie chciałbym instalować filtra ro.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: miewan » 28 paź 2018, 21:06

Purolite to „cywilne” żywice jonowowymienne w akwarystyce stosowane jako tańszy zamiennik purigenu.
Tyle że jest ich od groma z różnymi oznaczeniami literkowo/numerkowymi może, któryś działa na odwapnianie,
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 28 paź 2018, 21:58

Rzeczywiście jest ich sporo, znalazłem takie które odwapniają wodę, ale chciałem mieć pewność, że mogę zastosować to w akwarium i umieścić w filtrze kubełkowym. To w żaden sposób nie zaszkodzi rybom?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Mattija2 » 28 paź 2018, 23:20

Dużo Ca = duża twardość wody. Generalnie to do czego dążysz?
Najprościej Ca zbić wodą RO, pytanie tylko ile go chcesz mieć.
Drugim z pytań jest czy mierzyłeś również poziom Mg? Stosunek Ca:Mg powinien wynosić ok 3-4:1 (dla roślin).
Nie wiem czy jest sens na to stosować jakiekolwiek żywice jonowymienne :) Lej mniej Ca do baniaka i tyle, jego stężenie nie urośnie.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 29 paź 2018, 08:41

Ca nie leję wcale. Po pomiarach wody parametry następujące Ca=120, Mg=16. Problem w tym, że podobno wysoki poziom Ca w wodzie mocno utrudnia roślinom pobieranie mikroelementów stąd pomysł aby zbić Ca, co równolegle spowoduje spadek Mg, ale jeśli zacznę podawać nawozy powinno być ok. Wczoraj przyszło mi do głowy, że wysoki poziom wapnia może być pozostałością po mojej niecce. Likwidowałem ją w czerwcu tego roku, od tamtej pory robiłem tylko standardowe podmianki co 1-2tyg. i może mało zbiłem poziom Ca w akwarium, a może dużo bo nie mam pojęcia jaki był w momencie trzymania w zbiorniku ponad 100szt muszli (co było dużym źródłem wapnia) z tego co wiem woda w naszych kranach ma Ca=70. Spróbuję chyba na początek z bardzo dużą podmianą wody 50% i zobaczę czy po podmianie poziom Ca w akwarium wzrasta co świadczyłoby o tym, że coś w akwarium mocno zatwardza wodę, a może to być jedynie podłoże (piasek od Drago, który zresztą jest nie tylko w moim zbiorniku). Potestuję i zobaczę co jest grane, w ostateczności zastosuję tę żywicę.

Mattija2 pisze:Drugim z pytań jest czy mierzyłeś również poziom Mg? Stosunek Ca:Mg powinien wynosić ok 3-4:1 (dla roślin).


Zgadzam się z Tobą co do stosunku Ca:Mg, ale poziom Ca w moim akwarium jest podobno zdecydowanie za wysoki. Ola Wspominała, że u siebie Ca ma na poziomie 50 mg/l, a wszyscy wiemy jak ładnie rosną jej rośliny.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Mattija2 » 29 paź 2018, 16:38

Oczywiście, zarówno poziom jak i stosunek powinniśmy zachować. Podmieniaj sukcesywnie na RO, samo spadnie, a Mg podbijesz z soli :)
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 31 paź 2018, 14:48

Gujanki rosną w najlepsze, są u mnie od ok. miesiąca i widać zdecydowany przyrost. Doszło już nawet do tego, że noszą w pyskach kawałki szyszek olchy i małe fragmenty korzeni. Są bardzo łapczywe i cały czas głodne, więc od jakiegoś czasu karmię ryby 2x dziennie mniejszymi porcjami. Jak widać na zdjęciach ryby jedzą też warzywa, w tym wypadku cukinia. Wczoraj po raz pierwszy widziałem, że oprócz zbrojników za cukinie wziął się też samczyk kakadu. Dzisiaj przy karmieniu śmiałem się w głos, wrzuciłem do zbiornika kostkę mrożonej ochotki (zwykle je rozpuszczam i wlewam) chciałem zobaczyć jak zareagują gujanki. Ryby pływały po zbiorniku jak oszalałe, ale nie potrafiły zlokalizować żarcia, które zdryfowało w zarośla w rogu akwarium. Sprytem popisały się za to krewetki Amano, które jak mrówki jedna za drugą zaczęły wspinać się na korzenie i urywać sobie po kawałku ochotki. Gdybym nie interweniował, to ryby pewnie nic by z tej porcji nie dostały :Hahaha

Wczoraj na szybko zrobiłem kilka zdjęć, wybaczcie brudne szyby, ale jak chwyciłem aparat to nie chciało mi się już ich przecierać. Wrzucam pierwsze zdjęcia swoich L340, od kilku dni coraz chętniej się pokazują, ale żeby zrobić zdjęcie trzeba cierpliwie poczekać bo nadal są płochliwe. Zastanawiam się też nad jedną z "samiczek" kakadu widoczną na zdjęciu, do tej pory byłem pewien, że mam jednego samca, ale zastanawiam się czy ten osobnik przypadkiem nie okaże się drugim samcem. Hmm?
  • 3

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: adams2121 » 31 paź 2018, 15:30

Świetnie że rosną i mają apetyt .
Co do przenoszenia , u mnie potrafią spory korzeń przenieść , liście dębu ok 5/6 na jednym korzonku przetargać po całym szkle .
Powoli uważaj na drobnice - mogą już powoli obgryzać co nieco .
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 01 lis 2018, 08:38

Co myślicie o Kakadu ze zdjęcia nr 3 kolejny samiec czy bardzo wyrośnięta samiczka?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Misiak » 01 lis 2018, 09:30

Nie znam się, ale gdybym miał kupować samiczkę to tego osobnika bym nie wybrał ;p
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości
cron
Reputation System ©'