Zbiornik towarzyski 375l

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 07 cze 2018, 22:51

Mój zbiornik na dniach opustoszeje zupełnie, a ja powoli kombinuje nad nową obsadą aby do niej właśnie dobrać oświetlenie, ewentualne rośliny i wystrój zbiornika. Od jakiegoś czasu po głowie chodziły mi Guianacara Geayi w połączeniu z średniej wielkości zbrojnikami, sumikami, babkami i ciekawą ławica ryb w toni. W zasadzie byłem już zdecydowany na taką opcję, ale biorąc pod uwagę mój drugi zbiornik z Guianacara Sterigiosi w którym nagle obsada Rodostomusów została uszczuplona, poddałem swój pomysł w wątpliwość. Na domiar złego odbierałem dzis od naszego wspólnego znajomego żywą ochotkę i napatrzyłem się trochę na ryby i tu pewnie wiele osób zaskoczę, ale zaciekawiły mnie gupiki endlera :D Szczerze mówiąc to nigdy nie miałem jeszcze zbiornika typowo towarzyskiego, takiego rybiego misz-maszu. Nie ukrywam, że może z tego wyjść coś ciekawego, taka "zabawa akwarystyczna", która prowadzona z umiarem i smakiem mogłaby stworzyć ciekawy, żywy i wypełniony kolorami zbiornik. Teraz zachodzę w głowę co robić, więc postanowiłem założyć wątek i podyskutować z Wami o temacie. Tak więc na chwilę obecną rozpatruję dwie opcje:

1. Zbiornik ala Ameryka Południowa (Gujanki, zbrojniki, sumiki, ławica + lekka odchyłka od biotopu w postaci babek)
2. Zbiornik towarzyski (duża ławica neonów czerwonych/innesa powiedzmy 150-200szt, gupiki, jakieś 2 gatunki małych pielęgniczek, zbrojniki, sumiki etc.
3. No właśnie, może ktoś zainspiruje mnie jakimś ciekawym gatunkiem? Jestem otwarty na propozycje, a przyznam się, że już raz zabawa w biotop rozpoczęła się od konkretnego gatunku. Mowa tu oczywiście o Ex Lamprologus Callipterus, którego pod nos podstawił mi Miewan :D

Reasumując, moje opcje 1 i 2 różnią się w zasadzie obecnością/brakiem Guianacar. Nie jestem pewien czy w takim zbiorniku utrzymałbym gatunek małej/średniej Apistogrammy (chodzi mi po głowie A. Macmasteri) razem z Gujankami? No i zasadnicze pytanie, czy moja ławica nie skończy w brzuchu ziemiojada? Spodziewam się już odpowiedzi niektórych z Was, ale biorąc pod uwagę ostatnią aktywność naszego forum ktoś nowy również może czymś zaskoczyć.

Na koniec dla ułatwienia sprawy przypomnę kilka technicznych faktów:
Akwarium - 375l 150x50x50
Filtracja - JBL e1501 + Aquael circulator 2000l + falownik 3000l
Grzałka - Aquael Gold 200W
Oświetlenie - dopasuje do obsady i ewentualnej flory
Podłoże - piasek kreisel

Liczę na Was :cool
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: adams2121 » 08 cze 2018, 07:26

Nie widuje wcale ataku na małe ryby. Nie są to co prawda jeszcze wyrośnięte Gujanki ( już niedługo ) ale ziemiojady 20cm ktorym do pyska się zmieści większość małej obsady u mnie .

Moim skromnym zdaniem wszystko zależy jak to połączysz .
Ryby trzymane od małego z resztą nie powinny robić krzywdy .
Dodane nowe mogą być niszczone i tępione do końca .

Dużo tez zależy jakie ci się trafia osobniki .o jakim charakterze ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 08 cze 2018, 07:56

Przez długi czas połączenie Gujanka + Rodostomus funkcjonowało. Mam wrażenie, że zaczęło się psuć (wtedy też poleciała większa część ławicy) w trakcie długiego weekendu majowego kiedy nie karmiłem ryb przez 3 dni z rzędu. Zgłodniały i szukały pokarmu. Tomek, Twoje ryby raczej nie znają uczucia głodu i może dlatego nie polują ;p
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Mattija2 » 08 cze 2018, 14:28

A myślałeś o BW z paletami/skalarami?:)
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 08 cze 2018, 20:36

Odpada, oba gatunki w ogóle mnie nie interesują :) Bardziej skłaniam się ku mniejszym pielęgniczkom.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Mattija2 » 08 cze 2018, 21:58

To może Pantanal?
Inspiracja:

https://www.youtube.com/watch?v=KCpapCNaN8E&t=498s

Są tu m.in. 2 x Apisto + na pewno idzie coś dobrać:)
  • 2

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: adams2121 » 09 cze 2018, 00:02

Akwarium Kamila jest nieziemskie.
Z tego co chyba pamiętam, całość jest " biotopowa" startuje w konkursach światowych i jest wysoko oceniane.

Także droga odpowiednia. I jest co naśladować
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 09 cze 2018, 13:17

Dzięki za ten link! Zbiornik rzeczywiście zacny. Muszę dokładnie obejrzeć filmik i zapisać jak wykonane jest oświetlenie, ale z tego co na szybko usłyszałem światła nie ma wcale aż tak wiele. Na chwilę obecną bardzo mocno interesują mnie zbrojniki i z myślą o nich będę musiał przygotować dno zbiornika i sporą ilość korzeni. Powoli mój pomysł z Guianacarą odchodzi na dalszy plan, raczej skupię się na małych apisto + zbrojniki + kirysy + babki + ławicowe.

Jeszcze jedna prośba w sprawie roślin. Chciałbym żeby oświetlenie w zbiorniku było umiarkowanie silne oświetlenie, coś w deseń tego z filmiku, może podpowiecie jakie gatunki roślin brać pod uwagę? Widoczna na filmiku hydrocotyla jak najbardziej wchodzi w grę, do tego pewnie sagittaria subulata, ale czy wśród roślin południowo amerykańskich występują epifity? W ostateczności najłatwiej jest posadzić anubiasy czy microsorium (podoba mi się odmiana narrow). Epifitów powinno być sporo, bo mam (dzięki Biecie) dwa świetne korzenie olchy, które znajdą się po obu stronach zbiornika, a przez to że są dosyć długie to w środkowej części będą się ze sobą łączyć i przeplatać.
Co do ryb to na pewno w zbiorniku wylądują L340 od Marho.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: barttsw » 09 cze 2018, 13:23

Jeżeli pójdziesz w Pantanal to tu masz listę roślin
Hydrocotyle leucocephala Pistia stratiotes, Salvinia sp., Lemna sp., Azolla sp., Riccia Echinodorus sp..: Cabomba furcata, Myriophyllum brasiliensis, Bacopa monnieri, Eichhornia crassipes, Nymphaea lotus, Cyperus helferi, Ludwigia inclinata, Ludwigia sedoides, Egeria najas, Najas major, Nitella flexilis
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 09 cze 2018, 12:01
Lokalizacja: małopolska
Reputacja: 12
GG: 0

Re: Zbiornik towarzyski 375l

autor: Awokado » 09 cze 2018, 23:03

Bardzo Ci dziekuję, musze się im przyjrzeć :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości
cron
Reputation System ©'