54L pierwszy zbiornik

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

54L pierwszy zbiornik

autor: trafniak » 14 lis 2018, 13:38

Cześć wszystkim.
Mam akwariu 54 L prostokąt 60x30x30. W pokrywie zamontowana jest świetlówka Led Aquael Leddy Tube 10W Sunny 50/60hz 10W IP68 1m (tyle udało mi się odczytać).
Planuje je uruchomić z tym, że jestem calkowicie zielony :)
Poradzcie co dać na dno, jakie roślinki i ewentualnie ile i jakich rybek do niego wpuścić, zęby czuły sie w miarę swobodnie i miało to jakiś wygląd :)
Przyjmę wszelkie inne sugestie dla laika. :)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2018, 17:45
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 1
GG: 0

Re: 54L pierwszy zbiornik

autor: Natalia.t » 14 lis 2018, 14:50

Jako że niedawno sama stawiałam takie małe akwarium, to opiszę krótko jak ja to robiłam, przedstawię mój podstawowy przepis na podstawowe podstawy podstaw.
A podstawą jest przede wszystkim czytanie, oglądanie i ogólnie pojęte zdobywanie zielonego pojęcia o sprawie, tak więc w ruch idzie google i czytaj i oglądaj wszystko co znajdziesz pod hasłami "zakładanie akwarium", "dojrzewanie akwarium", "filtracja w akwarium". Ja myślałam, że nasypię piasku, wsadzę dwie roślinki, kilka kamieni i po dwóch dniach będą pływać rybki. Niestety tak to nie wygląda.
W takim małym akwarium nie poszalejesz z rybkami niestety. Tu znowu google i hasła typu "obsada 60l" itp. Patrz co proponują, sprawdzaj jak wyglądają dane rybki, jak jakieś ci się spodobają, to jakie mają wymagania (litry, temperatura, twardość wody, pH), czy wymagania rybki A pokrywają się z wymaganiami rybki B, czy rybka C nie żywi się rybką D. Co do roślin to znowu google... :D i nie wiem w końcu czy masz tam 10W czy 20W, ale to i tak raczej "mało wymagające rośliny akwariowe" albo "rośliny akwariowe słabe oświetlenie", itp.
Zbieranie informacji i planowanie zabiera najwięcej czasu, ale nikt nie da gotowego przepisu na akwarium, bo po prostu nikt nie wie, jaki masz gust, jakie finanse, itp.
  • 2

Często zagląda
 
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 11
GG: 0

Re: 54L pierwszy zbiornik

autor: trafniak » 15 lis 2018, 07:12

Dzieki Natalia za zainteresowanie tematem. :)
Na dno myślę o drobnym żwirku. Czy do takiego akwarium dawać subatrat (jaki polecacie?), czy może zwykłą ziemię ogrodową jak to robią niektoŕzy, czy zostawić sam żwir?
Jeśli chodzi o roślinność to na pewno na początek pójdą:
Anubias, Bacopa Crenata, Moczarka Argentyńska i Zwartka, które powinny się utrzymać.
Moze coś jeszcze do tego zestawu podpowiecie, :D
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2018, 17:45
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 1
GG: 0

Re: 54L pierwszy zbiornik

autor: trafniak » 15 lis 2018, 07:16

Jeśli chodzi o gusta to podobają mi się roslinne. Ale wydaje mi się, że to wyższa szkoła jazdy. :)
Ale jako kolejne, nie mówię nie :D
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2018, 17:45
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 1
GG: 0

Re: 54L pierwszy zbiornik

autor: Natalia.t » 15 lis 2018, 10:43

Jako kolejne to pewnie stanie stanie 300l. Ja się zarzekałam, że 60 litrów i nic więcej i przez pół roku było ok, potem znowu zaczęłam marzyć... :D

Co do podłoża to jak zakładałam swoje to mi odradzano ziemię ogrodową i stanęło na grubszym żwirze 1-2mm i kulkach gliniano-torfowych pod rośliny. Nie jest to zła opcja, ale następnym razem zrobię na drobniejszym żwirku, może właśnie z ziemią. Jednak poczekaj na kogoś bardziej obeznanego.
Masz tam jedną świetlówkę 10W czy dwie?
Co do roślin to u mnie bardzo ładnie rośnie anubias, kryptokoryna, mikrozorium, saggitaria no i oczywiście mech. Kilka roślin się nie przyjęło. Jednak u ciebie zupełnie co innego może dobrze rosnąć, wiec kupuj, sadź, sprawdzaj. W czasie dojrzewania akwarium będziesz widział, co rośnie a co znika.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 11
GG: 0

Re: 54L pierwszy zbiornik

autor: trafniak » 15 lis 2018, 22:40

Niestety ale jedną. Czy 10w led oznacza w rzeczywistości większą wydajność?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2018, 17:45
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 1
GG: 0

Re: 54L pierwszy zbiornik

autor: Awokado » 15 lis 2018, 23:24

Póki co nie przejmuj się tą jedną świetlówką. Rośliny typu anubias czy microsorium powinny rosnąć nawet przy bardzo słabym świetle. To samo w przypadku cryptocoryn. Poza tym istnieje masa roślin, które nie mają dużych wymagań świetlnych i sprawdzą się w małym akwarium. Skoro to Twój pierwszy zbiornik to nie szalej z ziemią ogrodową lub substratem. Na dno wysyp drobny żwirek lub piasek. Kup ładny korzeń lub dwa (będzie naturalnie) i obserwuj co się będzie działo. Jeśli chodzi o życie w zbiorniku to może zainteresują Cię krewetki? Możesz je trzymać z drobnymi rybami stadnymi z kąsaczowatych, ale propozycji rybnych dla takiego zbiornika będzie wiele. Przede wszystkim nie śpiesz się, tak jak pisała Natalia, zbiornik potrzebuje czasu żeby dojrzeć, rośliny potrzebują czasu żeby się przyjąć, a to z kolei da Tobie bardzo dużo czasu do namysłu co do obsady zbiornika :)
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: 54L pierwszy zbiornik

autor: trafniak » 17 lis 2018, 07:46

Mam przygotowany żwirek 1-3 mm. Czy jest wystarczająco drobny na dno bez żadnych dodatków?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2018, 17:45
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 1
GG: 0

Re: 54L pierwszy zbiornik

autor: Krzych67 » 17 lis 2018, 13:23

  • 0

+ A On nachyliwszy się pisał palcem po ziemi +
Rezydent
 
Posty: 340
Rejestracja: 24 lut 2018, 08:01
Reputacja: 54
GG: 0

Re: 54L pierwszy zbiornik

autor: trafniak » 24 lis 2018, 08:32

Krzych67 dzięki za link, widzialem.
Na pewno niektórych z Was śmieszą i męczą moje pytania.
W kazdym bądź razie czytam w miare możliwości informacje z rożnych źródeł i ile ludzi tyle opinii.
Raz trzeba dać cos w podłoże, innym razem na początek nie zaczepiać dodatków. Jedni piszą żeby dać subsatrat inni nie... etc.
Sugerując się Waszymi podpowiedziami od tygodnia dojrzewa ten mój mały zbriorniczek. Na dnie żwieek 1-3 od poleconego na forum "rente". Posadziłem Cryptocoryne, Anubiasa, Moczarkę, Ceratoperus i Rogatka.
Sugerując się postami pod roślinki dałem po kulce gliniano-torfowej.
Temp 24°
Filtr Aquael Powerhead Circulator 1100.
Pojawił się delikatny osad na korzeniu co jest ponoć naturalne.
Co do obsady wymyśliłem sobie:
4 x kirysek
12 x neon iniesta
4 x otosek czy krewetki?

I teraz zdaję się na Waszą wiedzę i doświadczenie.
Może ktoś podpowie coś lepszego, łatwiejszego na początek?
Czy muszę zrobić jakieś testy wody przed zarybieniem?
Wszelka krytyka i sugestie mile widziane .... :-)
Aa... i z gory dzìękuję ! :-)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 13 lis 2018, 17:45
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 1
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'