Początki początków ~70litów

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

Początki początków ~70litów

autor: eryk13 » 07 kwie 2020, 18:05

Hej :) od niedawna jestem posiadaczem akwarium około 70 litrowego. Z racji że to pierwsze akwarium jakie zakładałem wynikło kilka błędów wiec nastawiam się na restart. W związku z tym chciałbym wykorzystać wasza wiedzę. Otóż mam kilka pytań odnoście samego restartu jak i ewentualna obsadę.
Na początek akwarium teraz jest na ziemi ogrodowej oraz pisku i tak samo chciałbym żeby było po restarcie z tym ze musi zostać podłoże wymienione bo jakość piasku pozostawia teraz wiele do życzenia.
Czy 2-3 cm ziemi oraz tyle samo piasku będzie okej ?
Druga sprawa akwarium już stoi z 3 tygodnie pewnie czy aby przyspieszyć dojrzewanie nowego podłoża mogę wykorzystać wodę która w tym momencie jest ?
W akwarium jest teraz kilka ślimaków przywleczonych albo z podłożem albo z roślinami mam nadzieje że podczas mycia roślin przed ponownym włożeniem do akwarium jest szansa się ich pozbyć ?
Chyba ostatnia rzecz która mi teraz przychodzi do głowy to pojawiające się glony na roślinkach. Chciałbym żeby w walce z nimi coś mi pomogło wiec myśle o krewetkach czy tylko amano nadają się do walki z glonami ? Podobno spisują się otoski ale w przyszłości planuje zakup bojownika a to podobno kiepskie połączenie tak samo jak zreszta Amano wiec interesują mnie inne rozwiązania. Mam nadzieje ze ktoś to przeczyta i może nawet coś pomoże :)
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2020, 09:23
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Początki początków ~70litów

autor: Misiak » 07 kwie 2020, 18:47

Odpowiem na dwa pytania.
Bierz starej wody ile tylko możesz to da kopa na start i nowe akwa dojrzeje szybko.
Ślimaków się nie pozbędziesz tak łatwo. Z resztą one są pożyteczne bo min zjadają glony.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Początki początków ~70litów

autor: thaz » 07 kwie 2020, 19:07

Dobra, to po kolei:

Widzę że masz proste rośliny, specjalnie nie wymagające - na cholerę Ci ta ziemia?
Ziemia ogrodowa w zbiorniku jest wrzucana często do tzw "low-techów" i są to akwaria
typowo roślinne (poczytaj). Jesteś początkujący więc na Twoim miejscu, olałbym tą ziemię zupełnie
- większość świetnie roślin radzi sobie na zwykłym żwirze. No bo po co
komplikować sobie życie?

Woda: 3 tygodniowa nie jest już taka świeża ale pewnie też nie specjalnie
dojrzała - ale jeśli jej użyjesz, to na pewno cykl azotowy minie szybciej
i syzbciej będziesz mógł wpuścić ryby.

Ślimaki: jeśli będziesz przenosił te rośliny co masz, to na 100%
przeniesiesz też ślimaki. Kup kilka szt ślimaków "Helena" i sprawa
rozwiąże się sama.

Glony: pomóc możesz sobie tylko Ty sam - głównie dobrą filtracją, doborem światła
i czasem świecenia. Ryby/krewetki naprawdę jedzą tego szczątkowe ilości
i raczej bym nie liczył na ich specjalną pomoc - no, chyba że przygłodzisz gatunki typowo glonożerne,
to może coś tam skubną.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Początki początków ~70litów

autor: eryk13 » 07 kwie 2020, 19:28

Dzięki wielkie za tak szybki odzew :) co do ziemi i pisku może to kombinowanie jak koń pod górkę ale jakiś żwir nie szczególnie mi się widzi szczerze mówić.
O Helenkach czytałem, ale nie byłoby problemu potem z rozmnażaniem się tego gatunku ?
Zdaje sobie sprawę ze nawet całe akwarium krewetek nie załatwi sprawy jeśli cała reszta będzie leżeć. Choć na pewno nie zaszkodzą zbiornikowi, a wydają mi się ciekawa opcja.
Co do światła tez muszę coś ogarnąć bo jak na zdjęciu widać na razie jest czysta prowizorka. Przeglądając oglądania na OLX widziałem, że niektórzy oferują lampy ledowe własnego wykonania czy coś takiego ma racje bytu i w jakich cenach ?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2020, 09:23
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Początki początków ~70litów

autor: thaz » 07 kwie 2020, 20:33

eryk13 pisze:Dzięki wielkie za tak szybki odzew :) co do ziemi i pisku może to kombinowanie jak koń pod górkę ale jakiś żwir nie szczególnie mi się widzi szczerze mówić.


No to daj sam piach. Ziemi przecież nie widać :)


eryk13 pisze:O Helenkach czytałem, ale nie byłoby problemu potem z rozmnażaniem się tego gatunku ?


No jeden gatunek zastąpi inny, jednak nie już tak liczny :)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Początki początków ~70litów

autor: eryk13 » 09 kwie 2020, 15:03

Mam do was kolejne pytanie, tym razem chodzi mi o oświetlenie akwarium. Możecie mi polecić coś co nie kosztowałoby fortuny a pozwalało dość gęsto obsadzić roślinami akwarium ? Rośliny jakie są mniej więcej widać na zdjęciu raczej nic wymagającego ewentualnie jeśli trzeba to postaram się wygrzebać nazwy wszystkich :)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2020, 09:23
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Początki początków ~70litów

autor: eryk13 » 24 kwie 2020, 15:31

Akwarium po restarcie jak na zdjęciach zadowolony jestem przeciętnie, ale chyba lepiej jak było :) teraz pozostaje kwestia co tam wpuścić co by jakiś ruch w interesie był :)
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2020, 09:23
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Początki początków ~70litów

autor: eryk13 » 30 kwie 2020, 13:20

Zrobiłem testy wody i mniej więcej tak prezentują się wyniki
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - coś miedzy 8-16
KH - coś koło 10
pH - 7.2-7.6

Teraz pytanie co się nadaje do zamieszkania w tym i czy to są względnie dobre wyniki ? Test paskowy więc dlatego coś między pisze ponieważ kolory i skala no jak wiadomo :)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2020, 09:23
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Początki początków ~70litów

autor: adams2121 » 30 kwie 2020, 17:51

Para apistogramy - która się spodoba.
Z tym że - sklepówki powinny dać radę
Im bliżej natury - tym parametry zdecydowanie niższe. - pH, kh, gh,
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Początki początków ~70litów

autor: eryk13 » 30 kwie 2020, 18:29

Bardzo ładne pielęgniczki, ale jak ma się sprawa z trudnością hodowli i czy do tego akwarium ich parka i tyle ? Czy parka tych pielęgniczek plus inne rybki ? Sam myślałem nad bojownikiem + jakimiś krewetkami ze względu podobno łatwości w hodowli co miałoby dla mnie znaczenie. No chyba, że to mit i takie połączenie wcale nie jest ułatwieniem. Chciałbym też żeby na każdym poziomie akwarium jakiś ruch był.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2020, 09:23
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 0
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
cron
Reputation System ©'