22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

Tutaj możesz pochwalić się swoim akwarium.

22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

autor: Strusiu71 » 12 lut 2022, 11:41

W "przywitaniu" napisałem już całą historię, no cóż, 50 lat minęło - powrót do młodzieńczych pasji.. ;)

Zbiornik będzie miał wymiary: 26x35x26h cm - ok.22L użyteczne (tyle wygospodarowałem miejsca na moim biurku a poza biurkiem minie wolno :(
Planuję: podłoże Amazonia 1 normal (2cm z przodu,8cm z tyłu), trochę wymoczonych korzeni (kupione twarde egzotyczne) i trochę mikro roślinek („trawnikowate”, mchy na korzeniach i trochę wypełniających z tyłu i na rogach - ok. 50% przestrzeni docelowo), kubełek sunsun 604b, grzałka 25W, lampka Cihirin C2...
W przyszłym tygodniu odbieram zbiorniczek i nie chcę od razu "porażki", chociaż liczę się i z taką ewentualnością :( (Bo wiem, że ta nano objętość, będzie baaaardzo kłopotliwa...)

Mam wodę z własnej studni "głębinowej" (niestety nie wiem dokładnie jakiej głębokiej - odziedziczona) - woda na pewno bez chloru ale muszę pobadać skład

Może początkowo, będę używał jakiejś "stabilnej" mineralnej/stołowej/źródlanej z marketu ?
A może najlepiej te ~30L „zrobić” z destylowanej (akumulatorowej czy żelazkowej czy obojętne ?) + "jakiś" mineralizator ?

Na razie bez żadnych „żyjątek”, niech się wszystko trochę „rozkręci”.
Jak będzie „bezpiecznie” to planuję kilka Microrazbór Kubotai, może jakieś krewetki i ślimaczka do „sprzątania” ?

Od dwóch tygodni moczę/wymieniam wodę w wiaderku z korzeniami z włączonym filterkiem i grzałką. To był dobry pomysł bo mocno się „zasyfiło” wiaderko a nie nowe akwarium :)

... Od dwóch miesięcy przeglądam „internet" i duuuużo YT i już mam "mętlik" w głowie :(

239BFE6B-FA01-4320-95D4-DECD0F0A60C9_1_201_a.jpeg
  • 1

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2022, 11:55 przez Strusiu71, łącznie zmieniany 3 razy
Marcin
zbiorniczek: 26x35x26h cm (22L)
Nowy na forum
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 lut 2022, 21:08
Lokalizacja: Modzerowo
Reputacja: 9
GG: 0

Re: 22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

autor: Strusiu71 » 12 lut 2022, 12:39

...Czy jest szansa, że w filterku na gąbeczkach zacznie się już jakieś "dobre życie" budować ? Czy lepiej "zdezynfekować" (czym ?) aparaturę po tym "dojrzewaniu" korzeni ?
  • 0

Marcin
zbiorniczek: 26x35x26h cm (22L)
Nowy na forum
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 lut 2022, 21:08
Lokalizacja: Modzerowo
Reputacja: 9
GG: 0

Re: 22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

autor: thaz » 12 lut 2022, 21:20

No dobra ale ja bym zaczął inicjować życie w akwarium a nie w wiadrze ;)

Mam też głębinówkę i na tej wodzie jadę - u mnie akurat ma całkiem niezłe parametry.
Zbadaj podstawowe rzeczy: twardości KH i GH, oraz pH.

Podłoże: jeśli nie planujesz mega roślinniaka, to na cholerę tam ta Amazonia - stawiaj na prostotę,
chyba że masz plan o którym nie napisałeś.

Tak czy siak, zbiornik dla kilku małych razborek może być za mały, nie ma się nawet gdzie rozpędzić :D
Widziałbym tam Bojownika albo kilka krewetek, bo strasznie mały.
  • 1

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: 22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

autor: Strusiu71 » 12 lut 2022, 22:43

thaz pisze:No dobra ale ja bym zaczął inicjować życie w akwarium a nie w wiadrze ;)

Ale akwarium odbieram dopiero we wtorek a chciałem aby korzonki się namoczyły i wyczyściły.

thaz pisze: Podłoże: jeśli nie planujesz mega roślinniaka, to na cholerę tam ta Amazonia - stawiaj na prostotę,
chyba że masz plan o którym nie napisałeś.

Kurcze, sam jeszcze nie wiem. Teraz jest tyle możliwości ! Ale nie zaszkodzę "tą" Amazonią ? Bo na razie jakieś mchy i epifity na korzeniach ale jak by mi było mało to będę mógł "powtykać" coś większego ?

Te małe zielone Kubotai, według opisu mają ok 1,5cm długości... Może nie będzie im za ciasno ? Bojowników jakoś... no nie darzę estymą... a krewetek kilka - z pewnością... :)

Dziękuję za uwagi !
Muszę ten mały zbiorniczek ładnie ogarnąć to może moja małżonka pozwoli na coś większego ;)
  • 0

Marcin
zbiorniczek: 26x35x26h cm (22L)
Nowy na forum
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 lut 2022, 21:08
Lokalizacja: Modzerowo
Reputacja: 9
GG: 0

Re: 22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

autor: miewan » 14 lut 2022, 09:15

Strusiu71 pisze:Ale nie zaszkodzę "tą" Amazonią ?

Przy tak małym baniaczku i roślinach epifitycznych, nie będzie miało co pobierać "dobroci" z podłoża, a oddawać to "dobro" będzie, ktoś to zagospodaruje, a tym kimś będą glony, myśl o szybkorosnących prostych chwastach z ewentualnymi częstymi sianokosami, inaczej rzeczywiście żoneczka nie przekona się do konieczności :D postawienia większego szkła.
Jeżeli korzonki zmieściły się w wiaderku, to szybszy efekt osiągniesz wygotowując je w garze z solanką ( potem tylko silne przepłukanie) .
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

autor: Strusiu71 » 16 lut 2022, 10:10

Baniaczki przywiezione :) Ten poziomy o imponującej pojemności 22L - będzie urządzany !
IMG_2897.jpeg


Przy okazji wizyty w "Stolicy", zajrzałem do sklepu "Rogatka" (oglądałem chyba Jego wszystkie filmiki na YT to poczułem się troszkę "zobowiązany" ;) ). Jak to "w sklepie" - człowiekowi namieszają w głowie, zmień się wcześniejsza "koncepcja" i zapłaci... uuu... "troszkę"... No cóż...

Oto łupy:
IMG_2899.jpg


Mineralizator - bo sprzedawca przypuszczał, że moja woda ze studni głębinowej, będzie "makabryczna" i lepiej RO (lub destylowaną) i zmineralizować. Kupiłem od razu podstawowe testy i w domu sprawdziłem, wyniki:

pH-7,4
NO3-10mg/l
KH-13
GH-25
PO4-0,5mg/l

...może ktoś z szanownych kolegów z doświadczeniem, podpowie czy to zabije rybki i roślinki i stosował destylowaną zmineralizowaną czy mieszać a może jest OK ???

(PILNE bo roślinki w woreczkach czekają !)

...A kiedyś brałem piasek z piaskownicy, lałem wodę, jakieś roślinki (jakie były), rybki (jakie się podobały). Eeeeech daaaawno to było :( Teraz się człowiek naczyta, naogląda i nadał głupi jest ;)
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Marcin
zbiorniczek: 26x35x26h cm (22L)
Nowy na forum
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 lut 2022, 21:08
Lokalizacja: Modzerowo
Reputacja: 9
GG: 0

Re: 22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

autor: thaz » 16 lut 2022, 11:12

Nie no, roślin nic Ci nie zabije - bardziej tylko ta duża twardość sprzyja glonom.
Możesz obsadzać.
Na pewno przy takim cemencie warto mieszać wodę z RO, będzie bardziej sprzyjająca zwierzętom
- bo jak na razie masz wodę idealną pod pielęgnice z Malawi :)

Ps. a jaką masz lampę do tego? Jakieś nawożenie co2? bo widzę że zestaw pod roślinniaka :aaaaa
  • 1

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: 22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

autor: Strusiu71 » 16 lut 2022, 11:38

Dziękuję za szybką odpowiedz !!!

Lampka Chihiros C2 (nie rgb ale bt, aplikacja, bajery, wschód-zachód „słońca” ;) ).
CO2 jeszcze nie mam… Chyba z butlą na ten litraż to przesada ?
Może jakąś bimbrownię sobie zmajstruję… Albo kupię bo podobno „kupne” na dłużej starczają i łatwiej „regulować” proces ?
  • 0

Marcin
zbiorniczek: 26x35x26h cm (22L)
Nowy na forum
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 lut 2022, 21:08
Lokalizacja: Modzerowo
Reputacja: 9
GG: 0

Re: 22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

autor: jurkin » 16 lut 2022, 20:40

Po zabawie z bimbrownią, i tak kupisz butlę, lepiej kup ją od razu i nie zawracaj sobie głowę. ;)
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: 22L - nieśmiały powrót do akwarystyki ?

autor: thaz » 17 lut 2022, 08:18

Chociaż, do 22l... to nie wiem ;)
Ciekawe jeszczse jakie rośliny - gdzeiś tam widziałem mech i bacopę, są niewymagające zupełnie.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości
Reputation System ©'