EI Baniak [konkurs]

Masz akwarium roślinne? Pokaż je innym i poznaj ich opinię!

EI Baniak [konkurs]

autor: BRO » 23 wrz 2015, 12:40

Cześć.
Dobry zaczepny materiał z AquaNexusa http://aquanexus.pl/artykuly/estimative-index/
Zaczepił i mnie.

Pozdrawiam Marho, który jak się domyślam pcha baniak tą metodą i pewnie będzie aktywniejszy w tym temacie.
Jako laik nie tylko roślinniaków, ale i akwarystyki ogólnie mam kilka nurtujących mnie pytań na ten moment.

- Sole - o co chodzi? Któryś raz spotykam się z określeniem że zamiast gotowych suplementów lepiej ich używać. Ale co to w praktyce oznacza? gdzie je zdobyć?
- Życie - Jak przy tej metodzie z rybami? Czy decydując się na takie rozwiązanie zazwyczaj mowa o baniakach zielonych bez zycia, lub z jakimś konkretnym życiem, który znosi takie nawożenie i zawartość CO2 ( a co za tym idzie i wskażnik PH)
  • 1

Ostatnio zmieniony 23 wrz 2015, 18:53 przez BRO, łącznie zmieniany 2 razy
112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: EI Baniak

autor: KODI » 23 wrz 2015, 12:55

Już niebawem będziesz miał sposobność zadać pytanie na AN autorce tematu ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Re: EI Baniak

autor: BRO » 23 wrz 2015, 13:01

dzięki .
czekam :D
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: EI Baniak

autor: KODI » 23 wrz 2015, 13:52

  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Re: EI Baniak

autor: marho760816 » 23 wrz 2015, 15:40

Widziałem. Tylko kto udziela odpowiedzi ?
Nie wiem czy swoje obecne nawożenie mogę nazwać metodą EI. Metoda EI nie opiera się na nawożeniu solami tylko na nie limitowaniu poszczególnych makro i mikro elementów. Suplementacja makro ze związków soli jest przynajmniej dla mnie łatwiejsza ponieważ obserwójąc rośliny można zauważyć którego związku w danym momęcie może brakować i pozwala "farmerowi" na reakcję. Jedynym problemem w nawożeniu solami może być tylko brak doświadczenia w identyfikacji niedoborów/nadmiarów lub blokad. Umiejętne czytanie z roślin osiąga się po wielu latach a to może być niestety zgubne z powodu braku cierpliwości.
Bez doświadczonego nauczyciela samemu jest ciężko. Nie wiem kto da radę utrzymać zbiornik-szambo przez rok i nie zniechęcić się.
Ze swojej strony mogę powiedzieć tyle że jeżeli ktoś nie ma cierpliwości i totalnego szmergla na punkcie akwarystyki roślinnej to niech sobie odpuści rośliniaka i wejdzie w obszar akwarium ogólnego.
  • 0

Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 385
Rejestracja: 28 wrz 2013, 04:50
Lokalizacja: BiałystokZielone Wzg.
Reputacja: 151
GG: 1449237

Re: EI Baniak

autor: William » 23 wrz 2015, 16:15

Odpowiedzi udziela Gośka Tarczynska z podwodnych ogrodów

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka
  • 0

27L - gupiki Endlera
300L - Misz Masz
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 1139
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:36
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 78
GG: 1665012

Re: EI Baniak

autor: BRO » 23 wrz 2015, 18:18

marho760816 pisze:Widziałem. Tylko kto udziela odpowiedzi ?
Nie wiem czy swoje obecne nawożenie mogę nazwać metodą EI. Metoda EI nie opiera się na nawożeniu solami tylko na nie limitowaniu poszczególnych makro i mikro elementów. Suplementacja makro ze związków soli jest przynajmniej dla mnie łatwiejsza ponieważ obserwójąc rośliny można zauważyć którego związku w danym momęcie może brakować i pozwala "farmerowi" na reakcję. Jedynym problemem w nawożeniu solami może być tylko brak doświadczenia w identyfikacji niedoborów/nadmiarów lub blokad. Umiejętne czytanie z roślin osiąga się po wielu latach a to może być niestety zgubne z powodu braku cierpliwości.
Bez doświadczonego nauczyciela samemu jest ciężko. Nie wiem kto da radę utrzymać zbiornik-szambo przez rok i nie zniechęcić się.
Ze swojej strony mogę powiedzieć tyle że jeżeli ktoś nie ma cierpliwości i totalnego szmergla na punkcie akwarystyki roślinnej to niech sobie odpuści rośliniaka i wejdzie w obszar akwarium ogólnego.

A jesteś w stanie powiedzieć mi coś więcej o samych solach?
Może pytanie mocno podstawowe ale tak jak mówię, kilku lat doświadczenia nie mam.

Myślę, że sprzętowo jestem gotowy żeby moją 112 zmienić w jakaś wersję roślinniaka. Mam CO2, mam ponad 0,5W na Litr z jednym groluxem. Ale jak się okaże że nie mogę tego połączyć z wpuszczeniem ryb z okolic nowej gwinei to mi się odechce. Dlatego pytanie o łączenie roślinniaka z życiem też jest dla mnie ważne.

Sam pisałeś, że wiedza do której dochodzisz obala wiele mitów jakie doczytałeś w necie/literaturze więc zrozum moją chęć do pytania a nie skupiania się najpierw na tonach tekstu w necie, który okazuje się że nie do końca musi być prawdą.

Ewentualnie jak masz jakąś swoją bibliografie to chętnie przyjmę sugestię co czytać, żeby nie dać się zrobić w ciu!a :)
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: EI Baniak [konkurs]

autor: marho760816 » 24 wrz 2015, 10:27

Pierwszym zagadnieniem jest stosunek NPK. Tygodniowo podaję około 30no3 i 0.3po4. Wszech obecny stosunek 10:1 to dla mnie bujda.
Kolejna sprawa to opisywane stosunki Ca:Mg 4:1 dzie wielu akwarystów (badających wodę) zauważa że może mieć za mało Mg. Taki przykład naszej kranówki gdzie ca=72 a Mg=12.
Każda próba podniesienia mg kończyła się klapą.
Nikt na forach nie porusza tematu największego blokera jakim jest wapń. Nikt nie opisuje dlaczego podłoża jonowymienne pochłaniają ca obniżając przez to twardość.
Miałem zbiornik na prosoilu i dopuki zbijał Gh i był wysycony było dobrze. Potem klapa.
  • 1

Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 385
Rejestracja: 28 wrz 2013, 04:50
Lokalizacja: BiałystokZielone Wzg.
Reputacja: 151
GG: 1449237

Re: EI Baniak [konkurs]

autor: Seban » 24 wrz 2015, 11:27

marho760816 pisze:Wszech obecny stosunek 10:1 to dla mnie bujda.

Sprawdza to się jedynie w szkłach gdzie jest jeden rodzaj roślin lub rośliny o podobnych potrzebach. Gdy mamy do czynienia z roślinami o różnym zapotrzebowaniu na azot i fosfor, tak jak napisałeś jest to bujda. Wystarczy dodać pistię, która fosfor ciągnie przez korzenie, a węgiel i minimalny procent azotu z powietrza. (Rośliny zasadniczo pobierają azot za pośrednictwem korzeni, ale mogą go pobierać też przez liście. W ten sposób zdolne są przyswajać sole amonowe, azotany i mocznik). Taka pistia może ten stosunek zmienić na 2:1.
Tak jak marho760816 napisał wcześniej, wnikliwa obserwacja i doświadczenie w odczytywaniu potrzeb roślin dadzą nam chwaściarnie cieszącą nasze oko.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: EI Baniak [konkurs]

autor: marho760816 » 24 wrz 2015, 14:34

Pistii nie miałem nigdy. Swoje szkło prowadzę na czystym żwirku. Pobór makro i mikro elementów w tym przypadku odbywa się głównie ze słupa wody. Przetestowałem juź wiele opcji-proporcji n:p i zawsze było coś nie halo.
Moim zdaniem kluczową rolę w kierunku stanu obecnego było zmniejszenie twardości do poziomu 3-4 Gh i Kh 2. Wcześniej zbijałem kh do poziomu 3-4 i było całkiem nieźle jednak to nie było jeszcze to co bym chciał, przynajmniej przy moich gatunkach roślin. Dopiero zbicie gh z 8 na 4 dało efekt najbliższy mojemu oczekiwaniu.
Przy stosowaniu wody RO mogę ustawić parametry takie jak przy podłożach jonowymiennych i są one stałe co nie jest takie oczywiste jak np. przy prosoilu.
  • 0

Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 385
Rejestracja: 28 wrz 2013, 04:50
Lokalizacja: BiałystokZielone Wzg.
Reputacja: 151
GG: 1449237

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
cron
Reputation System ©'