Obsada zbiornika 50l

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: wisnia_wwy » 18 paź 2017, 09:41

Gdy będę podmieniał wodę, te 5 litrów wcześniej wlać do innego pojemnika i odstawić na dobę/ kilka dnia i dopiero wlać do akwarium czy mogę od razu? używać jakiegoś uzdatniacza przy takiej wymianie?
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 26
Rejestracja: 17 paź 2017, 19:06
Lokalizacja: Wyszków
Reputacja: 9
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Misiak » 18 paź 2017, 09:55

Najlepiej odstaw na dobę nie dodając żadnych uzdatniaczy.
  • 1

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Seban » 18 paź 2017, 11:19

Wodę odstawia się z dwóch powodów. Po pierwsze aby podniosła się jej temperatura, po drugie aby pozbyć się gazowego chloru. Poza tym jest teoria, nie do końca potwierdzona, że w pozostawionej wodzie metale ciężkie opadają na dno. Dlatego z odstawionej wody powinno się jedynie zlewać 90%, a 10% z dołu powinno się wylać. Dlaczego temperatura odstawionej wody ma się podnieść? Aby przy podmianie nie robić gwałtownego spadku temperatury. Podczas gdy odstawiamy wodę i jej temperatura wzrasta do temperatury pokojowej, zaczynają nam się wytrącać z niej gazy. Im niższa temperatura, tym większa rozpuszczalność gazów. Więc bąbelki, które pojawiają się w wodzie, gdy jej temperatura wzrasta to np. gazowy tlen czy chlor. Zapytasz, dlaczego nie można do podmian pomieszać gorącej wody z zimną, aby od razu mieć dobrą temperaturę? Ano dlatego, że woda gorąca rozpuszcza niektóre metale ciężkie, np. miedź. kilkanaście- kilkadziesiąt lat temu, był trend aby hydraulikę robić z rurek miedziowych. Obecnie robi się ją z plastiku. Rozpuszczalność miedzi w gorącej wodzie jest niewielka, ale na tyle duża, że może zaszkodzić niektórym rybom czy krewetkom. Zapytasz też dlaczego nie można nalać zimnej wody i jej temperaturę podnieść, dolewając gorącej wody z czajnika? Można tak zrobić, tylko, że podczas gotowania wody, całkowicie pozbywasz się z niej wszelkich gazów. Dlatego dolewany wrzątek, może stanowić niewielki procent całej podmienianej wody. Aby uniknąć tej całej zabawy, zdecydowanie łatwiej jest ją po prostu odstawić na kilka godzin, max na dobę.
Drugi powód odstawiania wody to gazowy chlor. Obecnie można to pominąć. Od jakiegoś czasu, normy mówiące o ilości chloru w wodzie pitnej są bardzo wyśrubowane. Jego zawartość jest znikoma. Ulatnia się on, praktycznie w całości po kilku godzinach. A jak wrzucisz do wody napowietrzanie, to tlen wyprze chlor w godzinę.
50l to niedużo. Bardzo łatwo zachwiać w takim zbiorniku równowagę. Bardzo trudno taki zbiornik ustabilizować. Zbiornik możesz utrzymywać w równowadze tylko i wyłącznie za pomocą żywych roślin i podmian. Żywe rośliny powinny być szybkorosnące. Rośliny szybkorosnące będą ciągle pochłaniały NO3. Jak zabraknie im NO3 to ich szybkość wzrostu spadnie, poza tym nic więcej się nie stanie. No chyba, że zaniedbasz szkło i przez tydzień czy dwa nic przy nim nie zrobisz. Tak małe szkło, jak Twoje nie jest bezobsługowe. Bezobsługowe szkło, które bez jakiejkolwiek pracy przy nim przez miesiąc, nie zmieni nic w swoim funkcjonowaniu, zaczyna się od 500l-1000l. Oczywiście, do roślin i litraża szkiełka, musisz mieć dobrane oświetlenie. Światła nie może być za mało, bo rośliny padną, nie może być za dużo, bo wejdą glony. Poza tym, temperatura barwy światła jest też ważna. Np. anubias ładnie będzie rósł przy 4000k. Ale inne rośliny potrzebują już 8500k.
Sztuczne rośliny jako ozdoba. Rozumiem, że może się to podobać. Ładne, kolorowe, nie trzeba przycinać. Ale tak będzie przez 3 miesiące. Jak zaczną wchodzić glony to rośliny te, nie będą już takie ładne. Postanowisz je umyć. Zaczniesz od płynu do naczyń i szczoteczki do zębów. Na początku dasz radę. Jednak po kolejnych 3 miesiącach zobaczysz, że nie potrafisz ich doczyścić, więc zaczniesz szukać innych sposobów. Znajdziesz moczenie w domestosie. Jest to dobry sposób. I jeżeli zostaniesz przy sztucznych roślinach to od razu polecam sposób z domestosem. Szybko i skutecznie. Jednak wyciąganie roślin co miesiąc i po 24h ponowne je zakopywanie spowoduje, że co miesiąc będziesz rozwalał równowagę biologiczno - chemiczną w szkle.
Napisałem to wszystko, nie po to aby Cię zniechęcić do akwarystyki, tylko po to aby Cię do niej zachęcić. W akwarystyce nie ma pośpiechu (chyba, że przy zbieraniu wody z podłogi), w akwarystyce nie ma nic na pstryknięcie palców (chyba, że pęknięcie akwarium).
Jeżeli dalej jesteś zainteresowany prowadzeniem swojego szkła, to proponuję zacząć wszystko od początku. Jeżeli będziesz nas słuchał i robił tak jak podpowiadamy, poświęcisz na akwarium 10 minut codziennie i około godziny raz w tygodniu, to za dwa miesiące będziesz się cieszył pięknym zbiorniczkiem.
Ty wybierasz, Ty decydujesz.


EDIT
Aby nie było, że jestem takim mądralą. Też kiedyś zaczynałem i też popełniałem błędy. Np. próba trzymania gupików w 100l bez filtra lub powrót do akwarystyki z 4szt. pacu w 112l.
  • 2

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: wisnia_wwy » 18 paź 2017, 11:48

OK, załóżmy że zastosowałbym się co do rad z żywą roślinnością to czy w ogóle jest to realne przy oświetleniu LED? i czy jest możliwość zasadzenia roślin w podłożu takim jakim mam, a mam żwirek?
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 26
Rejestracja: 17 paź 2017, 19:06
Lokalizacja: Wyszków
Reputacja: 9
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Seban » 18 paź 2017, 11:51

Jest to możliwe. Wstaw zdjęcie szkła. Rozumiem, że bardziej zależy Ci na rybach, niż na roślinach.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: wisnia_wwy » 18 paź 2017, 11:57

w domu będę dopiero jutro więc teraz nie mam możliwości zrobić fotki w tej chwili. Tak zdecydowanie bardziej zależy mi na rybach, ale jeśli są konieczne tak jak wyżej pisaliście to mogę je wsadzić zamiast sztucznych, oczywiście jeśli będę wiedział jakie i jak to zrobić hehe :)
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 26
Rejestracja: 17 paź 2017, 19:06
Lokalizacja: Wyszków
Reputacja: 9
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: adams2121 » 18 paź 2017, 12:12

Led i rośliny.

viewtopic.php?f=57&t=3422&start=230

Na przykład - 30w power Led na 300 litrów wody.
Rośliny. Są przede wszystkim, dla ryb ;) zabierając to co trujące. A dając to co życie ratuje.

Na początek rogatek. Moczarka, ogólnie rośliny szybko rosnące
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Seban » 18 paź 2017, 12:58

Możesz spróbować zrobić tak mały zbiornik bez żywych roślin. Jednak będzie to wymagało dożo więcej pracy i poświęconego czasu.
Pierwsze zadanie dla Ciebie. Poszukaj rybek, krewetek, krabów czy raków, które będąc dorosłymi nie przekraczają 5-7 cm. Wypisz całą litanię. Zrobimy korektę.
Drugie zadanie to czy chcesz mieć więcej rybek, czy np. wystarczy Ci jedna para.
Trzecie zadanie, to zastanów się czy woda ma być kryształowo czysta, przeźroczysta, czy może mieć kolor herbatki z cytryną lub mocnej herbaty.
Czwarte zadanie, to zastanów się nad wystrojem. Czy ma to być akwarium gdzie wystrój jest oparty tylko na naturalnych ozdobach typu rośliny, kamienie, piasek, żwirek, korzenie, gałązki, liście czy szyszki olchy, czy może jednak chcesz tam dać coś sztucznego typu zamek, statek, sztuczna roślina, muszla, sztuczna rafa lub nurek puszczający bąbelki.
Pamiętaj, że zawsze i wszędzie będzie się na wszystkim odkładał osad i może pojawić się glon. O ile na naturalnych ozdobach nie będzie to tak mocno raziło, to na każdym kawałku czegoś plastikowego będzie się to mocno odznaczało.

EDIT
Pamiętaj, że wybór ozdób będzie warunkował jakie zwierzęta będziesz mógł tam trzymać. Jedne ozdoby będą podnosiły pH inne obniżały pH. Kolejne będą obojętne.
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: wisnia_wwy » 19 paź 2017, 11:32

Przemyslalem wszystko i doszedłem do wniosku że zacznę wszystko od nowa, oczywiście jeśli dalej będziecie mi tak chętnie pomagać jak do tej pory :) A więc tak, chciałbym całkowicie zresetować ten swierzy zbiornik który mam, najchętniej stworzyć taki z żywymi roślinami. Myślę że mogę od nowa położyć podłoże, przeglądałem sporo aranżacji i najchętniej widziałbym u siebie biały żwirek. Czy powinienem czymś go podsypac do tych roślin ? Co do roślin wyżej zostały mi zaproponowane dwie rośliny nie zbyt wymagające, jaką ilość ich kupić i czy to jedyne możliwości? (Rogatek, moczarka) Przypominam że mam oświetlenie led. Dwie belki po 30 ledow - 5050, nie Mam pojęcia ile to VAT i jak to obliczyć. Idąc dalej w temat wystroju chciałbym naturalny zbiornik z kilkoma roslinkami, bialym zwirkiem i korzeniem lub skałami (czy wszystko mogę zamówić z allegro)?. Odpowiadajac dalej na pytania użytkownika Seban chciałbym mieć możliwie jak najczystsza wodę i możliwie jak najwięcej rybek :) poszukam trochę w necie i dla siebie znalazłem tego typu typu ryby małych rozmiarów: gupik, kirys panda, neon inessa , otosek i pielegnica ramireza, w jakiej konfiguracji by się najlepiej czuły? No i muszę przypomnieć że mam te nieszczęsne 2 mololinezje i 2 mieczyki polecane przez sprzedawcę z którymi kompletnie nie wiem co zrobić skoro są zbyt duże na to akwarium. Za przygotowanie akwarium od nowa mógłbym się zabrać od wtorku/ środy jeśli ktoś będzie chętny na dalszą pomoc to dzięki z góry.
  • 2

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 26
Rejestracja: 17 paź 2017, 19:06
Lokalizacja: Wyszków
Reputacja: 9
GG: 0

Re: Obsada zbiornika 50l

autor: Seban » 19 paź 2017, 12:17

Możesz wstawić zdjęcie akwarium, które znalazłeś w necie i które Ci się najbardziej podoba. Poproszę też o zdjęcie specyfikacji belek led, które masz. Podaj też wymiary akwarium.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'