Strona 1 z 2

argus zielony

Post: 14 wrz 2016, 07:34
autor: Bieta
Mam pytanie do Akwarystów
Może jest ktoś na forum, kto miał do czynienia z argusem zielonym. Ostatnio zobaczyłam tego typu rybę i chciałbym wiedzieć, czy jest trudna w hodowli? Wiem, że wymaga dużego akwarium i zasolenia wody. Może ktoś ją ma, to podzieliłby się ze mną informacjami o niej. Jak to jest z tym zasoleniem i parametrami wody później w zbiorniku. Jestem zainteresowana dyskusją i informacjami. :D

Re: argus zielony

Post: 14 wrz 2016, 07:53
autor: Misiak
Ryba stadna, dorastająca do 30cm, w dorosłym wieku wymagająca praktycznie morskiej wody. Poza tym pikuś :D

W necie polecają akwarium 200L - to jakieś nieporozumienie :)

Re: argus zielony

Post: 14 wrz 2016, 08:41
autor: Bieta
Tak, czytałam już trochę o rybie. Ale chciałabym porozmawiać z kimś kto ma kontakt z taką rybką na co dzień.

Re: argus zielony

Post: 14 wrz 2016, 19:34
autor: drago
Bieta pisze:Mam pytanie do Akwarystów
Ostatnio zobaczyłam tego typu rybę i chciałbym wiedzieć, czy jest trudna w hodowli?

Raczej tak, z tego co wiem nikt do tej pory ich nie rozmnożył.

Ja miałem dość długi czas kontakt z tymi rybami. Co chcesz wiedzieć?

Re: argus zielony

Post: 14 wrz 2016, 22:16
autor: Bieta
Słyszałam, że w warunkach akwariowych nie rozmnaża się w ogóle. Nie jestem nastawiona na rozmnażanie tych ryb, tylko na ogólną pielęgnację w zbiorniku. Wiem, że wymaga dużego zbiornika, z roślinnością, którą zjada. Do aranżacji nadaje się anubias i nurzaniec (są duże szanse że tych roślin nie zje), korzenie np mangrowca, temp wody 22-28st C.
Interesuje mnie raczej to:
-jaki filtr zewnętrzny: mam JBL Cristal Profi 1501, do zbiornika 390 litrów o wymiarach 130x50x60cm (czy będzie właściwy)
-co jeszcze niezbędnego ze sprzętu powinnam zakupić
- w jaki sposób zapewnić im właściwe parametry zasolenia,
-w jaki sposób sprawdzać parametry wody i na któe szczególnie zwracać uwagę: NO2, NO3, pH, co jeszcze?
-w jaki sposób podmieniać wodę,
-co nie będzie wchodzło w reakcję z solą
-jakie podłoże, granulacja, itp
Jak zorganicować zbiornik krok po kroku, zeby nie było strat. Wiem, że młodsze ryby wymagaja mniejszego zasolenia wody, a starszym osobnikom podwaja się stopniowo zasolenie. I stąd moje pytanie, jak to zrobić w bezpieczny sposób, żeby nie było strat.

Re: argus zielony

Post: 16 wrz 2016, 22:31
autor: drago
Bieta pisze: Jestem zainteresowana dyskusją i informacjami. :D

No to dysputa na całego rozgorzała.

Bieta pisze:Słyszałam, że w warunkach akwariowych nie rozmnaża się w ogóle. Nie jestem nastawiona na rozmnażanie tych ryb, tylko na ogólną pielęgnację w zbiorniku.

Mi chodziło o to że ludzie mylą pojęcia. Hodowla i chów.
Hodowla to najprościej pisząc świadome doprowadzanie zwierząt do rozmnażania. Dlatego jak mi ktoś mówi że, hoduje jakieś tam ryby ileś tam lat, to zawsze pytam. To ile ich wyhodowałeś?
Chów to najprościej pisząc zapewnienie zwierzętom jak najlepszych warunków do życia. Czyli to co większość z nas robi.

Bieta pisze: Wiem, że wymaga dużego zbiornika, z roślinnością, którą zjada. Do aranżacji nadaje się anubias i nurzaniec (są duże szanse że tych roślin nie zje), korzenie np mangrowca

A czy te rośliny muszą koniecznie być w tym akwarium? Do estuarium najbardziej z zieleniny nadają się mangrowce i tak zwana trawa morska, najczęściej z rodziny Zosteraceae.

Bieta pisze:Interesuje mnie raczej to:
-jaki filtr zewnętrzny: mam JBL Cristal Profi 1501, do zbiornika 390 litrów o wymiarach 130x50x60cm (czy będzie właściwy)

Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Nie posiadam kubłów, jednak zalecam jak największy. U mnie za filtracje jak wszędzie odpowiada głowica z bardzo dużą gąbką i piach.
Akwarium dla popierdółek 5 cm na jakiś czas, na pewno nie na długo będzie dobre.

Bieta pisze:-co jeszcze niezbędnego ze sprzętu powinnam zakupić

Możesz zakupić areometr. Jest to urządzenie do mierzenia gęstości cieczy.

Bieta pisze:- w jaki sposób zapewnić im właściwe parametry zasolenia

Zasolenie zależne jest od ilości soli i temperatury. Generalnie zasolenie dla argusa powinno się wahać od 150 do 300 g soli na 10 l wody, łyżka stołowa ma około 20 g. Woda najlepiej osmoza, podgrzana do 25 stopni wsypujesz odmierzoną ilość soli mieszasz do rozpuszczenia i sprawdzasz gęstość. Jak się zgadza to resztę już bez mierzenia można przygotować.

Bieta pisze:-w jaki sposób sprawdzać parametry wody i na któe szczególnie zwracać uwagę: NO2, NO3, pH, co jeszcze?

Parametry sprawdzasz testami, najważniejsze to azot. Odczyn powinien wynosić 8,0.

Bieta pisze:-w jaki sposób podmieniać wodę,

Podmianki robisz w ten sposób że, wodę do podmiany przygotowujesz tak jak na początku. Czyli w zależności ile litrów podmieniasz to na tyle litrów podmienianej wody sypiesz sól i rozpuszczasz. Np. Jak masz zasolenie 150 g na 10 l i podmieniasz 20 l, to na każde 10 l podmienianej wody sypiesz 150 g soli. Można więcej, można mniej. Estuarium charakteryzuje się tym że, wartość zasolenia jest różna. Nie trzeba tak jak w typowo morskim trzymać się ściśle wartości gęstości. Ja czasami podmieniam tylko na słodką wodę, co za tym idzie zasolenie spada. Innym razem sypie soli więcej, wtedy wzrasta. Z tego co zaobserwowałem rybom to odpowiada. Podmiany powinny być częste i spore.

Bieta pisze:-co nie będzie wchodzło w reakcję z solą

Sprecyzuj. Chodzi o sprzęt akwarystyczny, czy co? Wszystko co przeznaczone do akwarium nie widziałem żeby wchodziło w reakcję.

Bieta pisze:-jakie podłoże, granulacja, itp

Podłoże tylko i wyłącznie piach, najlepiej z nad morza. Oczywiście zwykły kwarcowy o granulacji 1 mm też będzie dobry. Warstwa podłoża powinna mieć przynajmniej 5 - 6 cm.

Bieta pisze:Jak zorganicować zbiornik krok po kroku, zeby nie było strat. Wiem, że młodsze ryby wymagaja mniejszego zasolenia wody, a starszym osobnikom podwaja się stopniowo zasolenie. I stąd moje pytanie, jak to zrobić w bezpieczny sposób, żeby nie było strat.

Na pewno musisz dłużej poczekać na wykształcenie bakterii nitri. Oczywiście można to przyspieszyć dolewając dojrzałej wody z innego akwarium lub po prostu nasikać. Moim zdaniem to bzdura że potrzebują stopniowego zwiększania zasolenia.

Re: argus zielony

Post: 17 wrz 2016, 06:56
autor: Bieta
Bardzo Ci dziękuję za tyle rzeczowych informacji.

Re: argus zielony

Post: 20 wrz 2016, 20:52
autor: Seban
drago pisze: po prostu nasikać

No i właśnie zostałeś antychrystem akwarystycznym.

Re: argus zielony

Post: 21 wrz 2016, 00:00
autor: drago
Seba a to dlaczego? Jakoś ten cykl musi się zacząć, a bez amoniaku trudno. W słonym jest o tyle trudniej, że muszą się wykształcić bakterie odporne na sól.

Re: argus zielony

Post: 21 wrz 2016, 00:27
autor: Seban
Ja to wiem, Ty to wiesz i kilka osób na tym forum też. Ale gdzie indziej lanie do szkła to zbrodnia. Jak się spotkamy to wytłumaczę o co chodzi.
Przepraszam Bieta za zaśmiecanie wątku ale nie potrafiłem się powstrzymać. Już nie będziemy tu lać "wody".