Wielkopłetw a ziemiojad brazylijski i barwniak

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Wielkopłetw a ziemiojad brazylijski i barwniak

autor: Szczepan1 » 05 maja 2020, 11:01

Dzień dobry. Mam takie pytanie z natury ogólnego zachowania ryb. \Akwarium mam 500 l.
Dostałem na urodziny wielkopłetwa wspaniałego samca, dość sporego.. a ponieważ on jest uważany za gatunek dość zadziorny to miałem obawy czy nie będzie mi ganiał ryb. Prócz ziemojada i barwniaka mam jeszcze 2 gurami dwuplamiste i parkę mieczyków. Początkowo w myśli miałem żeby go oddać, sprzedać, ale zaryzykowałem i z innymi rybami go umieściłem.
I stało się, wielkopłetw zaczał ganiać gurami i czepiać się mieczyków, choć jakoś nie strasznie (odganiał po prostu), ale gdy zaczał się czepiać barwniaków i ziemojada to dostał wielkopłetw od nich łomot spory, od barwniaka i ziemojada.. I ta dwójka teraz goni wielkopłetwa gdy wkroczy w ich okolice. Szczególnie ziemojad stał się dla niego agresywny, barwniak to tylko go gryźnie gdy go znów zaczepi.. i jest obojętny za to ziemojad zgłupiał i gania wielkopłetwa gdy tylko zbliży się w jego rejony. Wcześniej taki nie był. Ogólnie to wiadomo odgonił czasami tam mieczyka czy gurami, ale zawsze to była spokojna u mnie ryba, przyjazna.. kiedyś hodowałem gupiki i nawet ich się nie czepiał. Przy wielkopłetwie stał się jakiś taki agresywny.. zaczął też mieczyka ganiać. Czy to wielkopłetw tak wkurzył ziemojada że stał się nagle zadziorny? I co radzicie czekać czy oddać jednak wielkopłetwa.. on nie robi jakichś wielkich szkód, odgoni czasami gurami i tyle. Mieczyki też, ale żeby szalał że je zabije to nie. Za to ziemojad stał się nieprzyjemny i to nie tylko dla wielkopłetwa.. ostatnio.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 1
Rejestracja: 05 maja 2020, 10:43
Lokalizacja: Nisko
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Wielkopłetw a ziemiojad brazylijski i barwniak

autor: miewan » 05 maja 2020, 11:14

Te wszystkie ryby masz po 1 sztuce ? (piszesz w liczbie pojedynczej).
Barwniak i ziemiojad to terytorialne pielęgnice, więc bronią swoich terytoriów.
Dodatkowo wielkopłetw dla ziemiojada może pokrojem płetw i nieco ciała przypominać swój gatunek i traktować go jak konkurenta ( tylko do czego). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ziemiojad sam "rozwiąże" Ci problem wielkopłetwa.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Wielkopłetw a ziemiojad brazylijski i barwniak

autor: adams2121 » 05 maja 2020, 15:46

Tak to prawda ziemiojady same rozwiązują problemy. :facepalm1
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'