Jaka obsada?

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Re: Jaka obsada?

autor: thaz » 17 gru 2020, 11:19

Qstig pisze:Bakterie lejesz przy każdej podmianie?


Nie, tylko na starcie.
Przy tygodniowych podmianach czasami jakieś Aquasafe czy coś.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Jaka obsada?

autor: nsp » 18 gru 2020, 10:22

Qstig pisze:A na wstęp do wyczyszczenia zbiornika? Może krewetka filtrująca? Bo o glonojadach słyszałem, że się nie nadają do takiego litrażu


Dla krewetki filtrującej też ciut za mały zbiornik. Po za tym ta krewetka nie należy do ekipy sprzątającej. Ona zazwyczaj siedzi na jakimś korzeniu czy czymś i sobie wyłapuje jakieś drobinki itp., z wody

Qstig pisze:
thaz pisze:Czekaj, jak to - nie podmieniałeś wcześniej wody?
Napisz coś więcej o tym akwarium - kiedy zalane, jak filtrowane, jakie podmiany?


Nie podmieniałem. Akwarium zalane ponad 3 tygodnie temu. Nie miałem mętnej wody nic się po poprostu nie działo oprócz zmiany parametrów. Wzrosło Nh4 potem spadało, a rosło NO2 po czym NO2 spadło do 0 a NO3 jest na poziomie 10. Filtracja 24h filtr kaskadowy z watą perlonową gąbką i ceramiką. Na starcie podane bakterie prodibio z pożywką. Świecenie zacząłem od 5h i co tydzien +1h. Jedyne co się podziało to pojawiły się okrzemki i kilka skorupiaków. Radzono mi nieruszać póki wszystko przebiega spokojnie. A dolewałem jeszcze odparowaną wodę.


No to parametry są ok. Tak jak thaz napisał, delikatna podmianka, aby odświeżyć wodę i można wpuszczać jakieś życie.

Qstig pisze:Bakteri
thaz pisze:Ja aż tyle zwykle nie czekam ale leję jakieś tam bakterie lub starą wodę z innego akwarium.


Bakterie lejesz przy każdej podmianie?


U mnie zależy od parametrów. Ja leje bakterie jak mi zaczynają parametry skakać. Ostatnio przez zamulenie się HMFa, cyrkulacja podupadła i trochę odchody zaczęły zalegać przy kamieniach. Skoczyło mi nieznacznie NO2. Po odessaniu syfu i podmianie wody, zaaplikowałem Prodibio. Tylko, że u mnie wygląda to wszystko z podmianami inaczej. Nie mam roślin, więc muszę NO3 kontrolować sam. Nie robię standardowych podmian co tydzień (nie chce wysypu sinic), tylko wtedy gdy NO3 dochodzi do 30ppm. Między podmianami uzupełniam tylko odparowaną wodę.
  • 1

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Jaka obsada?

autor: jurkin » 18 gru 2020, 10:43

nsp pisze:U mnie zależy od parametrów. Ja leje bakterie jak mi zaczynają parametry skakać. Ostatnio przez zamulenie się HMFa, cyrkulacja podupadła i trochę odchody zaczęły zalegać przy kamieniach. Skoczyło mi nieznacznie NO2. Po odessaniu syfu i podmianie wody, zaaplikowałem Prodibio. Tylko, że u mnie wygląda to wszystko z podmianami inaczej. Nie mam roślin, więc muszę NO3 kontrolować sam. Nie robię standardowych podmian co tydzień (nie chce wysypu sinic), tylko wtedy gdy NO3 dochodzi do 30ppm. Między podmianami uzupełniam tylko odparowaną wodę.

Może warto pomyśleć nad dołożeniem jakiegoś kubła z diologią? Ten hamburg ewidentnie Ci nie wyrabia z filtracją biologiczną.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Jaka obsada?

autor: miewan » 18 gru 2020, 11:14

Podstawa haaburga, to wielki panel gąbasa, wiadomo że to mechanika, ale przez fakt obrastania i starzenia staje się wielkim złożem bakterii więc robi się automat 2 w 1 i robi się biolog, który uzupełnia się tym co w podłożu. Nie jest potrzebny dodatkowy kubeł dla bilogii, chyba że dla chemii
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Jaka obsada?

autor: nsp » 18 gru 2020, 11:44

jurkin pisze:
nsp pisze:U mnie zależy od parametrów. Ja leje bakterie jak mi zaczynają parametry skakać. Ostatnio przez zamulenie się HMFa, cyrkulacja podupadła i trochę odchody zaczęły zalegać przy kamieniach. Skoczyło mi nieznacznie NO2. Po odessaniu syfu i podmianie wody, zaaplikowałem Prodibio. Tylko, że u mnie wygląda to wszystko z podmianami inaczej. Nie mam roślin, więc muszę NO3 kontrolować sam. Nie robię standardowych podmian co tydzień (nie chce wysypu sinic), tylko wtedy gdy NO3 dochodzi do 30ppm. Między podmianami uzupełniam tylko odparowaną wodę.

Może warto pomyśleć nad dołożeniem jakiegoś kubła z diologią? Ten hamburg ewidentnie Ci nie wyrabia z filtracją biologiczną.


Nie wyrabia z dwóch powodów. Za słaby cyrkulator go napędza (dziś będzie nowy silniejszy) i jest za gruba gąbka :) W następnym tygodniu będzie 20ppi. Ale w sumie to on wyrabia, problemem jest bardziej sama cyrkulacja w zbiorniku i zalegające odchody przy kamieniach. Zresztą, mój HMF ma wymiary 15x15x30h i nie raz taki sam tylko, że wyższy parę centymetrów ogarnia dużo większe zbiorniki.

miewan pisze:Podstawa haaburga, to wielki panel gąbasa, wiadomo że to mechanika, ale przez fakt obrastania i starzenia staje się wielkim złożem bakterii więc robi się automat 2 w 1 i robi się biolog, który uzupełnia się tym co w podłożu. Nie jest potrzebny dodatkowy kubeł dla bilogii, chyba że dla chemii


Kubeł to nie jest rozwiązanie na wszystkie problemy. miewan ładnie wyjaśnił :)
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Jaka obsada?

autor: jurkin » 18 gru 2020, 12:38

nsp pisze:Kubeł to nie jest rozwiązanie na wszystkie problemy. miewan ładnie wyjaśnił

Zgadzam się z Tobą i :miewan, pisałeś że skaczą Ci parametry więc zaproponowałem rozwiązanie, ale podjąłeś pewne kroki więc nią ma tematu :)
A i tak gdybym miał akwarium tego typu to był by tam kubeł z matrixem, ceramiką i td. :)
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Jaka obsada?

autor: nsp » 18 gru 2020, 13:19

jurkin pisze:A i tak gdybym miał akwarium tego typu to był by tam kubeł z matrixem, ceramiką i td. :)


Ma to sens przy większych zbiornikach. W akwariach 100cm, 120cm, do 150cm w zupełności starcza HMF. Ale niektórzy wybierają kubełki z wygody.

Fakt, chciałem zrobić pod tą swoją dwusetkę, narurowca ale koszty mnie przerosły.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Jaka obsada?

autor: jjkanie » 20 gru 2020, 18:47

Witajcie,
Mam akwarium 112 l i planuje do niego obsadę co mogę dobrać?
Poza rybami myślę o krewetkach. Co polecacie
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2020, 18:44
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 0
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości
Reputation System ©'