Gupiki

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Gupiki

autor: PawelAG » 24 maja 2021, 10:49

Witam, pytanie mam wczoraj podmiwnialem wode i po podmianie zauwazylem ze samiec i samica , czasami ocieraja sie o rosliny takimi skokami.. wcześniej bylo ok, nie sa wyblakle maja apetyt nie widze zadnych zmian na nich wygladaja bardzo dobrze..
Ospa raczej to nie jest bo noe widac u rzadnej z ryb. Czy moze to byc spowodowane zwiekszeniem azotu po podmianie lub innhch substancji ?

Reszta ryb w normie.
Woda 26* stala
Naswietlanie 8-10h
Filtr 24/7

Parametry
PH - 6
NO2 - 5 nie wiem jak zmniejszyc
NO3 - 5
CL2 - 0
GH - 25

2 pytanie, wylowilem 3 narodzone gupiki :p narazie trzymam je w kotniku, po jakim czasie mozna je wpuscic zeby nie byly zjedzone jak rodzenstwo ?

Ps. Zeby nie zakladac kolejnego tematu napisze tutaj, samiec gupika ktory wczesniej sie chowal, pisalem w innym temacie, stracil tak jakby kolory, w dodatku jego pletwa ogonowa dziwnie wyglada, czy to jest starosc, czy moze martwica ? Jaki antybiotyk dodac ? Je normalnie, lecz nie chetnie plywa, raczej stoi w miejacu lecz sie nie chowa
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 06 kwie 2021, 13:48
Lokalizacja: Gdynia
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Gupiki

autor: adams2121 » 24 maja 2021, 16:17

Zmierz parametry wody której używasz do podmiany.

Zazwyczaj zmiana pH powoduje obcieranie się ryb o dekoracje, podłoże, rośliny. Obserwuj ryby i patrz na każdą zmianę.

Po podmianie raczej masz obniżony amoniak - chyba że woda która używasz do podmiany ma jej znaczne ilości.

Z twoich parametrów wynika że cykl azotowy jest nie zamknięty. Pytanie czy to błąd pomiarowy czy rzeczywistość.

Ryby centymetrowe raczej do pyska się już nie zmieszczą. Aby było im łatwiej - dodaj rośliny szybko rosnące - typu rogatek, moczarka, pistia, orzechowiec - aby narybek miał gdzie się ukryć, a nowy przetrwać.

Co do samca - jest stary - popatrz na płetwę grzbietową - u młodego osobnika jest krótka, świeża - na zdjęciu widać to wyraźnie. Ile ma lat - nie wiem, nie jestem w stanie tego określić.

Co do uszkodzenia - ja bym się nie martwił - płetwy odrastają i zrastają się. Kwestia odpowiednich warunków dla danego gatunku - aby te warunki zapewnić.

Czy Ryba jest świeżo kupiona ?
Kolor może zmienić się z wielu powodów.
  • 1

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Gupiki

autor: PawelAG » 24 maja 2021, 17:37

Ryba byla kupiona jakies 3-4 msc temu a z tym ogonem od jakiegoś czasu, mial maly ubytek, ale myslalem ze ktoras podgryzla, lecz teraz widze ze wyglada jakby sie rozpadal.. gdh widze gupika mlodego to ma o polowe pletwe grzbietowa mniejsza. Wiec chyba staruszek juz, nawet samicami sie nie interesuje. Dokupie w tygodniu roslin mam nadzieje ze sie polepszy :)
Cenie kazda rade i pomoc, zdalem sobie sprawę ze akwaryatyka to trudne hobby, wydawalo mi sie ze wystarczy woda i ryby .. :p wiadomo jaka jest rzeczywistosc. Czy dla narybku zmielona karma Tropical wysoko bialkowa starczy na poczatek ? Czy kupic cos innego ?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 06 kwie 2021, 13:48
Lokalizacja: Gdynia
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Gupiki

autor: adams2121 » 24 maja 2021, 17:54

Starczy, zetrzyj na pyłek jakikolwiek pokarm i podawaj małymi porcjami w miarę jak najczęściej - do 10 razy na dzień.
Pokarm ma znikać, nie leżeć.


Akwarystyka jest bardzo prosta. Natomiast zaskakuje każdego, nawet w najmniej spodziewanym momencie. Sposobów na nią jest sporo - tyle że najpierw :
1 podstawy wiedzy,
2 potem zakup akwarium i prawidłowy start zbiornika,
3 Na koniec dopiero ryby.

I obserwacja, obserwacja , obserwacja, jak poznasz ryby swoje które masz, spokojnie każdy problem na początku zauważysz. Tyle że musisz poznać swoje ryby.

Tak to według mnie wygląda.
  • 1

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Gupiki

autor: PawelAG » 24 maja 2021, 18:46

Dzieki wielkie za rady :)
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 06 kwie 2021, 13:48
Lokalizacja: Gdynia
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Gupiki

autor: PawelAG » 26 maja 2021, 07:02

Niestety wczoraj padly 3 samice , nie wiem jak to sie stalo.. plywaly normalnie, jadly , nagle patrzy lezy na kamieniu, lecz plywala po 30min juz lezala sztywna, 2 samica wplynela w rosliny po 20min sztywna.. wygladala jak by jej pletwa ogonowa odpadla jak ja wylowilem.. 3 padla 20min pozniej nagle, zerwala sie 2 razy i koniec.. stary samiec juz w grocie siedzi nawet nje wyplywa.. z gupikow zostaly mi 2 samce i samica.... czy problem moze byc po stronie Molinezji czarnej? Dziecko kupilo i wpuscilo tylko 1szt.. widzialem ze goni inne ryby, szczegolnie ta samice gupika.. teraz pytanie czy oddac ja czy dokupic 2szt ?? Czy jest mozliwe zeby Molinezja atakowala tak gupiki ze zdychaja ?? Dodan ze gania tylko Gupiki..
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 06 kwie 2021, 13:48
Lokalizacja: Gdynia
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Gupiki

autor: adams2121 » 26 maja 2021, 13:22

Jedna ryba danego gatunku nigdy nie powinna się pojawić. Co się stało dokładnie - ciężko mi powiedzieć. Nie widzę akwarium i życia w nim występującego.

Molinezje Mogła zagonić inne ryby które jej przeszkadzały/ - to tylko natura. Mogła też tłuc do śmierci. Jak wygląda jej wielkość ???

Wbrew pozorom ryby potrafią walczyć, tłuc się aż do śmierci, powodować uszkodzenia między sobą, ale nie następuje to znienacka - musi być jakiś powód takiego zachowania.

Wbrew pozorom mogłeś też coś extra dostac z molinezją - czego nie widać i jej szkodzić nie musi - ale inne ryby śmiertelnie to odczują.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Gupiki

autor: PawelAG » 27 maja 2021, 06:00

Dziecko bylo w sklepie i kupila, teraz nie mam sie jak jej pozbyc, zostala 1 samica gupika, czesto widze ze ja goni po akwa, jak by atakowala.. samiczka ucieka od razu w rosliny tam gdzie Moli sie nie miesci.. jest duza... zdjecie wstawiam, dodam ze mialem spokoj i nic nie padalo od jakiegos czasu.. zaczelo sie wszystko od kupna Molinezji.. wlasnie widze ze glonojad ktorego mialem 2msc lezy caly sztywny ..
Zalaczam zdjecie Molinezji
https://zapodaj.net/93c792c07acc1.jpg.html

https://zapodaj.net/e7c73332dfe04.jpg.html

Jeszcze mam drugie pytanie co do filtra.. to jest wewnętrzny filtr z " napowietrzaniwm " nie pamietam nr Aquel mini cos tam :p pytanie brzmi czy musi byc ten wezyk i musi to tak bulgotac ? Czy moge zalozyc ta deszczownie i dac jak ok. 1cm nad powierzchnią? Czytalem kilka opini i podobno te babelki nic nie maja z napowietrzaniem, tylko bardziej wizualnie.. jak myslicie ?

Kolejne pytanie odnoanie wody do podmian. Czytalem ze woda kranowa powinna odstac sie 24h i mozna wlewac, podobno gdy stoi tak jak kiedys ktos mi mowil ok 1tyg to wiecej jest w niej bakterii niz w swiezej kranowce.. patrzac logicznie woda kranowa nadaje sie do picia, nie ma w niwj chloru, wiec jesli stoi ok 7dni to wydaje mi sie ze jest troche zanieczyszczona.. ?? Nie wiem czy w dobry sposob mysle ?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 06 kwie 2021, 13:48
Lokalizacja: Gdynia
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Gupiki

autor: Bieta » 27 maja 2021, 07:38

W moich akwariach leję wodę od razu z kranu do szkła. Nie odstawiam wcale. Jest ok, nic złego się nie dzieje w akwariach.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Gupiki

autor: adams2121 » 27 maja 2021, 14:04

Woda w zależności od miejsca zamieszkania i jej parametrów nadaje się lub nie do akwarium. Co kran to inne parametry wody.

Nie wiem gdzie wyczytałeś nieścisłości o deszczowni że jest lepsza od tradycyjnego bablowania. Powietrze z napowietrzacza daje życie zawsze. Deszczownia tylko w mało przerybionych zbiornika daje radę tak naprawdę. Bez powietrza tak jak bez paliwa - maszyna nie działa. Albo działa za słabo.

W moich akwa powietrze jest wszędzie, w każdym szkle nawet 63l. Głowice są dużo większe niż standard. W 63 l mam turbo 1000 - czyli 10 razy więcej niż standard. I z bąbelkami.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości
Reputation System ©'