Jak długo żyją ryby?

Chcesz porozmawiać na temat rybek akwariowych? To jest dział dla Ciebie!

Jak długo żyją ryby?

autor: ManiaPI » 05 lis 2013, 18:12

Tak mnie naszło, przy okazji zejścia kirysów .
Mam stadko kirysów, z różnych źródeł i ostatnio zszedł mi jeden, cóż zdarza się, obejrzałem resztę na pierwszy rzut oka ryby ok, krewetki ok. ale jeden z kirysów spiżowych ( pulpet jak pieszczotliwi nazywał ją syn ;-D ) jakiś taki niemrawy. Minęło kilka dni i „pulpet” padł
Po 3-4 tygodniach padł kolejny, .trochę mnie to zaintrygowało, reszta ryb ma się dobrze, pozostałe kirysy również więc o co chodzi?
Było to najstarsze kirysy z posiadanych przeze mnie , przed zejściem były ospałe, częściej się wylegiwały niż buszowały, reszta nadal bryka. Więc zakładam że zejście nie było spowodowane chorobą . Dopiero niedawno uświadomiłem sobie że miałem te kiryski( nie od młodych ryb) około 7 lat.


Wiadomo internet prawdę ci powie, sprawdziłem i nie wiem. Informacje są sprzeczne znalazłem info ze żyją 5 lat ( to moje pobiły rekord długowieczności) z kolei inne źródła że 16 lat… i jestem w kropce.
Zainteresował mnie temat . Jak to jest z długością życia ryb? Macie jakieś swoje doświadczenia?


Z innych ryb które miałem najdłużej, rekordzista był liposarccus przechodził z akwa do akwa, w sumie to zbiorniki rosły wraz z nim ;-D
W końcu kiedy pozbywałem się pielęgnic wydałem i jego. Miałem go około 12-14 lat.
Inna ryba o której wiem że żyje jest bocja wspaniała, dostałem ją z 15 lat temu, oddałem znajomemu u którego nadal pływa.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Jak długo żyją ryby?

autor: miewan » 05 lis 2013, 18:24

Niektóre moje tropheusy miałem ok. 8 lat a trafiły do mnie jako osobniki WF w pełni wybarwione i wielkości, nie wiem czy nadal żyją.
Najstarsze moje synodonty też mają już ponad 6 lat ( tyle u mnie) a nie były kupione jako młodzież.
Wg certyfikatów alto shelle zostały odłowione w Zambii i do Polski przyjechały w listopadzie 2011 jako dorosłe a rosną bardzo wolno więc też już mają min. 3 lata.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Jak długo żyją ryby?

autor: woytek » 05 lis 2013, 18:33

wiek ryby max.wielkość ryby w cm.= lata życia, z drobnym odstępami
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Jak długo żyją ryby?

autor: ManiaPI » 05 lis 2013, 18:52

czyli kirysy około 4-5 lat :?:
u mnie były na pewno dłużej, no i skąd informacje że kirysy (pstre) żyja 16 lat?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Jak długo żyją ryby?

autor: miewan » 05 lis 2013, 19:13

Ok., a co z rybami u których jest wyraźna różnica w wielkości między samcem a samicą, czasami dwukrotnie mniejsza któraś z płci?
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Jak długo żyją ryby?

autor: woytek » 05 lis 2013, 20:47

jak u człowieków samce żyją krócej, gdyż samice ich wykańczają
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Jak długo żyją ryby?

autor: chimek » 08 lis 2013, 21:27

w zależności od warunków w akwarium, tj parametry wody , temp, ilość, różnorodność i częstotliwość karmienia , najważniejsze czy ryby sa odrobaczane , wszystkie czynniki mają wplyw na długość życia/
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 34
Rejestracja: 27 wrz 2013, 22:03
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Jak długo żyją ryby?

autor: ManiaPI » 08 lis 2013, 21:38

to wszystko wiem, pewnie jeszcze istotne jest pochodzenie ryb ( wsobne pewnie są słabsze)
zastanawiają mnie rozbieżności pomiędzy przywołanymi kirysami, skoro pstry może żyć 16 lat to dlaczego spiżowy tylko 5 (nadal mi nie stroi 5 lat, moje były na pewno starsze)
aż się zawezmę kupie dwa stadka kirysów i będę je trzymał do późnej starości w tym samym zbiorniku.

u innych zwierzaków to prostsze, psy wiadomo duży 10 mały 15( oczywiście odstępstwa wyjątki etc) ale jest jakaś tam średnia wieku.
natomiast u ryb... wiem że zbrojniki i sumy są długowieczne, pielęgnice też dość długo pluszczą zanim odpłyną do wielkiej rzeki.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Jak długo żyją ryby?

autor: alek » 09 lis 2013, 08:28

Bocje wspaniałe żyją podobno 20 lat. Nie wiem czy jest to prawdą, ale u mojego ojca w akwarium pływa dziesięcioletnia .
  • 0

Pospiech w akwarystyce jest wskazany podczas zbierania wody z podłogi.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 615
Rejestracja: 27 wrz 2013, 16:42
Lokalizacja: Białystok/Leśna Dolina
Reputacja: 70

Re: Jak długo żyją ryby?

autor: ManiaPI » 09 lis 2013, 08:46

jak napisałem wyżej miałem bocję wspaniałą którą oddałem, ma teraz 15 lat, i nadal żwawo pływa więc pewnie to możliwe.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'