Czy to brunatnice?

Tutaj porozmawiasz na temat glonów

Re: Czy to brunatnice?

autor: hirek » 10 paź 2018, 16:52

2 szt. Krewetkarium 96l :) zielone glony wcinaja az miło :D
  • 0

Bywalec
 
Posty: 154
Rejestracja: 17 lip 2016, 13:10
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 29
GG: 0

Re: Czy to brunatnice?

autor: Seban » 10 paź 2018, 20:32

Teraz dopiero zobaczyłem co tam się dzieje. Przestudiowałem cały wątek od początku i uważam, tak jak przedmówcy, że ten wysyp glonów spowodowany jest aktywnym podłożem. Ja przez jakiś czas, codziennie, robiłbym podmiany. Jak dobrze pamiętam, brunatnice pojawiają się przy słabym świetle lub nieodpowiedniej barwie światła. Przy walce z nimi, stosowany jest CO2.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Czy to brunatnice?

autor: isherwood03 » 10 paź 2018, 23:14

Wode odstana dolewam codziennie prawie, bo mi paruje. To mam świecić dluzej niz te 4-5h co mi proponowaliscie wczesniej? Lampe mam LEDowa. Jutro mogę podeslac jej fotki.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 08 paź 2018, 14:29
Lokalizacja: Wroclaw
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Czy to brunatnice?

autor: Seban » 10 paź 2018, 23:36

Same dolewki nie wystarczą, bo odparowuje czysta woda, a to co uwalnia podłoże, zostaje w szklance. Zrób jutro 50% podmiany wody, a następnie przez tydzień, codziennie rób 10% podmiany. W następny weekend zrób 30% podmiany i potem co weekend rób 20%-30% podmiany wody. Czy, po odparowaniu wody, na ściance zostaje mocny ślad, czy jedynie delikatne przymglenie szyby? Pytam, bo zastanawiam się, jakie masz tam skałki. Czy te skałki nie zatwardzają znacząco wody?
Jak masz wyłącznik czasowy to ustaw światło na 5h, co tydzień wydłużaj świecenie o 1h, do czasu, jak dojdziesz do 10h-12h. Więcej na temat świecenia, gdy podasz parametry latarki. Czy to jest profesjonalne oświetlenie akwarystyczne? Jeżeli tak, to czy producent podaje, do jakiego litrażu jest zalecane?
Po jutrzejszej dużej podmiance, możesz podać jeszcze raz bakterie, ale to już ostatni raz. Nie ma sensu lać ich często. Bakterie potrzebują tlenu. Więc przez kilka dni możesz dodać napowietrzanie.
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Czy to brunatnice?

autor: isherwood03 » 11 paź 2018, 02:44

To jutro zrobie te 50 procent podmianki. Skalki mam dedykowane do biotopu. Generalnie jak woda odparuje to mam ślad, ale ten slad jest na calej powierzchni szyby ( lekki brazowy osad) Swiecenie przez 10 - 12h przy LT to nie za duzo? Ale to pewnie za jakis miesiac. Zastanawiam sie nad co2 w sprayu/puszcze. Polecacie? Na bimbrownie narazie mnie nie stać.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 08 paź 2018, 14:29
Lokalizacja: Wroclaw
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Czy to brunatnice?

autor: tai » 11 paź 2018, 07:00

co2 , to butla + reduktor + zaworek precyzyjny najtaniej wychodzi,

akwa przenawożone troszkę, trzeba poczekać aż rośliny wyciągną a do podmian czyste Ro i będzie si :)

@adams, witaj wielkoludzie ;)
  • 0

Rebeliant
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 07 kwie 2016, 09:28
Lokalizacja: earth
Reputacja: 30
GG: 0

Re: Czy to brunatnice?

autor: isherwood03 » 11 paź 2018, 11:22

Dzis przed podmiana zauwazylem jakby bylo mniej tych brunatnic. Wymienilem wczoraj wklad filtracyjny w filtrze bo juz nie dawal rady i chyba jest ciut lepiej. Takze podmiana zrobiona. Helmety tez sie zabraly do roboty :) Ponizej fotki lampy.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 08 paź 2018, 14:29
Lokalizacja: Wroclaw
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Czy to brunatnice?

autor: Seban » 11 paź 2018, 11:53

Pisząc CO2, miałem na myśli, dokładnie to samo, co napisał Tai. Nie bawiłbym się, w żadne bimbrownie czy puszki. Zdaję sobie sprawę, iż zakup zestawu to duży koszt. Lecz można kupować każdą kolejną część co miesiąc lub dwa. Jestem zwolennikiem butli o wielkości od 2,5 kg do 5 kg (szeroka i niska). Mniejsze stosunkowo szybko się zużywają, a mieszkam w małym miasteczku i nie mogę nabić lub wymienić butli od ręki. Większe zajmują zbyt dużo miejsca. Po skompletowaniu całego zestawu, eksploatacja wychodzi najtaniej.
Co to znaczy, że skałki dedykowane są do biotopu? Jakiego biotopu? Wapień filipiński też dedykowany jest do biotopu. Jak kupowałeś skałki, to jak one się nazywały? Czy możesz najmniejszy kawałek skałki wyjąć z akwarium i polać octem lub najlepiej zanurzyć w occie? Następnie napisz czy ten kawałek skałki zaczął się pienić lub bąbelkować.
Czy to jest Twoja latarka?
http://www.aquaone.com.au/2018-02-20-00 ... -56160-led
Świecenie 10h do LT to nie za dużo. 12h może być za dużo.
Co to znaczy, że wymieniłeś wkład filtracyjny? Jaki masz filtr, jakie są w nim media filtracyjne? Przypuszczam, że masz mały filtr z gąbką lub włókniną. Zgadza się? Włókninę kilka razy można przepłukać, następnie się ją wymienia. Gąbkę używasz dłużej. Nie jestem w stanie podać Ci jak długo używać gąbki. Mam gąbki, które mają po kilka ładnych lat, ale zdarzało się też, że wymieniałem je po pół roku. Media filtracyjne płuczesz tylko i wyłącznie w wodzie z akwarium. Dokładnie w tej, którą wylewasz podczas podmianki. W tak małym zbiorniku, wypłukanie gąbki pod bieżącą wodą z kranu, powoduje wypłukanie/zabicie bakterii, a co za tym idzie, można powiedzieć, że robisz restart i rozregulowujesz stabilność zbiornika.
Pytanie dodatkowe. Czy masz może możliwość i chęć wymienić to akwarium na większe? Przynajmniej, na takie około 50l, a najlepiej około 100l. Pytam, bo łatwiej będzie Ci dbać o zbiornik. Większe prawdopodobieństwo, że pozostaniesz przy akwarystyce. A za jakiś czas, może pół roku lub rok, gdy już sam zaczniesz ogarniać szklankę, przełożysz swoje obserwację na wiedzę, wrócisz sobie do tej małej kosteczki. Co Ty na to? Widać, że się zawziąłeś i się nie poddajesz. Pytasz i przyjmujesz uwagi. Starasz się postępować zgodnie z zaleceniami. W mojej ocenie, jesteś dobrym materiałem na akwarystę i w dodatku, chwaściarza.


EDIT:
Wstawiaj większe zdjęcia. To forum przyjmuje zdjęcia, o wadze nawet kilku MB.
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Czy to brunatnice?

autor: isherwood03 » 11 paź 2018, 14:48

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz i docenienienie mnie :) Kiedys napewno zakupie caly zestaw co2, lecz nie teraz. I moje pytanie brzmi czy co2 w puszcze by bylo dobre na jakies pare miesiecy? Co do skalek, to mam takie:
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7262241937
Octu narazie nie posiadam, wiec testu poki co nie zrobie :p To jest dokladnie moja lampka, ktora znalazles. Mam filtr Dennerle Ecke Nano Corner. Posiada on włoknine filtracyjna. Wymienilem wczoraj na nowa, dedykowana do tego filtra ( wczesniej moczylem ja w akwarium 24h) gdyz, ta starą, mosialem czyscic w wodzie z akwarium co 2 dni. Bo byla wrecz czarna od tych glonow. Po wczorajszej wymianie widac poprawe :) Nie mam mozliwosci zmiany na wiekszy zbiornik. Nie mam gdzie go postawic, a po drugie male jest piekne :) Przy zakladaniu akwarium duuzo czytalem i wiem, ze taka kostke trudniej utrzymać / ustabilizowac niz wiekszy zbiornik. Ale nie poddaje sie. Jestem zawziety:P Aha, zauwazylem ze prawie wszystkie rosliny wypuszczaja nowe pedy. Mchy, kryptokoryny, parvule, rogatki itp xD. I jeszcze mam pytanie, dlaczego prawie codziennie mosze dolewac wode.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 08 paź 2018, 14:29
Lokalizacja: Wroclaw
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Czy to brunatnice?

autor: Leszek.G » 12 paź 2018, 05:26

isherwood03 pisze:. I jeszcze mam pytanie, dlaczego prawie codziennie mosze dolewac wode.


Bo masz otwarty zbiornik i woda paruje - im wyższa temp wody, tym szybciej będzie wyparowywać - taka fizyka.

isherwood03 pisze: Na bimbrownie narazie mnie nie stać.


Stać Cię - wystarczy ok 10zł żeby zrobić bimbrownię :)
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
cron
Reputation System ©'