Strona 1 z 1

oświetlenie a glony

Post: 28 mar 2019, 21:08
autor: lis
Jestem akwarystą, który wrócił do tematu po 30 latach, nie ukrywam własnego zdziwienia z powodu ogromu, który w sieci spotkałem. Założyłem 150L w formacie podstawy 600x450 a wysokości 600, nietypowo bo takie miejsce w domu. Czytając dzisiejsze podejście do akwarystyki postanowiłem trzymać się starych dobrych zasad w tworzeniu własnego zbiornika, założyłem filtr zewnętrzny z dwiema gąbkami z węglem, jedną wymieniłem na skarpetę z węglem. Filtr o max. o wydajności 200L. Nie inwestowałem w instalację CO2. Postawiłem na oświetlenie i złożyłem zestaw złożony z 3 świetlówek typu T5 umieszczonych 100mm nad lustrem o barwie (2x6800 oraz 1x8500). Spieszyłem się z założeniem, zbiornik napełniłem twardą kranówką, odczekałem 48h i posadziłem rośliny, po kolejnych 24 wpuściłem obsadę. Głównie żyworudki, zbrojniki, kirysy, danio i się zaczęło. Na początek podkarmiłem i świeciłem po 15/16h. Rośliny od razu super, małe na pierwszym planie, czerwone, wszystkie, od razu do góry i ładnie wybarwione. Po 3 dniach wystąpił w mojej opinii zakwit. Woda mętna a dobrze napowietrzana, rośliny obrosły zielonymi glonami i szyby też, gęsto i ciężko się zrobiło. Po tygodniu zacząłem działać, skróciłem świecenie do 12h, wymieniłem 1/3 wody na odstaną i zacząłem karmić urozmaicenie tylko 1 w ciągu doby. Po kolejnych 7 dniach jest lepiej ale nie zgodnie z oczekiwaniami. Glony są widoczne a woda trochę mętna. W sumie mam ponad 0,5W na litr plus wyklejenie specjalną folią, która odbija światło. Barwa 8500 świeci front a dwie po 6800 obsługują tył. Coś tu nie gra a ja nie potrafię odnaleźć przyczyny a chciałbym mieć zdrowe środowisko i ładny zbiornik. Nie zamierzam inwestować w filtr, nie jestem przekonany do sposobu i częstotliwości czyszczenia tego, który mam. Przy podmianie 1/3 użyłem aquaclar zoolek, który natychmiast ale czasowo pomógł.
Proszę o opinie.

Re: oświetlenie a glony

Post: 04 kwie 2019, 23:10
autor: Seban
Na starcie popełniłeś dwa duże błędy. Pierwszy to długość świecenia, powinieneś zacząć od 6h i co tydzień dokładać 1h do max 10-12h. Drugi błąd to wpuszczenie obsady do niedojrzałego i niestabilnego zbiornika.
Nie wiem jakie masz rośliny, ale jeżeli nie chcesz podawać CO2 to dadzą radę tylko rośliny niewymagające. Takie rośliny nie potrzebują tyle światła co masz. Podam Ci na moim przykładzie. Gdy miałem tylko 0,33 W/l to anubiasy i nurzaniec rosły bez problemu i nie pojawiały się glony. Gdy zwiększyłem światło do 0,5W/l zaczęły pojawiać się glony. Zbiornik wrócił do równowagi gdy zacząłem systematycznie podawać aldehyd glutarowy. Przyrost masy roślinne był ogromny.
Proponuję robić częstsze podmianki niż raz w tygodniu, ale mniejsze, około 10-15%. Usunąć wszystko co może dodatkowo zatwardzać wodę, np. skałki wapienne (napisałeś o nich w pw). Skrócić świecenie do 6h i stopniowo wydłużać. Wstaw zdjęcia. Napisz dokładną obsadę i wypisz wszystkie rośliny. Podaj nazwę filtru. Co to znaczy, że jego wydajność to 200l? Czy on ma przepływ 200l/h czy dedykowany jest do akwarium o pojemności 200l. Domyślam się, że dałeś do niego węgiel aktywny. Jeżeli tak, to jakie związki chciałeś nim usunąć?

Re: oświetlenie a glony

Post: 07 kwie 2019, 19:38
autor: lis
Dzięki za wskazówki. Postaram się, na miarę własnej wiedzy, rzeczowo odpowiedzieć. Problem nadal istnieje. Od założenia co tydzień robię podmiankę około 1/4 na odstaną 24h kranówkę. Jest lepiej ale do ideału brakuje. Dzisiaj świecę po 9H i co tydzień zmniejszam, dmucham na zimne. Obsada czuje się dobrze. Poczekam na kolejne działanie po Twoim komentarzu. Rośliny, które mam pochodzą z 2 różnych źródeł.
1 to hodowla z CO2 - Myriophyllum mattogrossense, Heteranthera,Hygrophila polysperma sunset, Rotala Vietnam, Gratiola viscidula, Strzałka Skrzydlasta, to raczej małe rośliny, max 10cm, od miesiąca w zbiorniku, 50% ma się bardzo dobrze, bez nawożenia.
2 to hodowla bez nawożenia z mniejszą mocą świecenia niż moja - kryptokoryny, trawki, rogatek, moczarka, anubias - trawki, rogatek i moczarka tak jakby się napełniły ciut wodą, są bardziej przeźroczyste, anubias i kryptokoryny się trzymają i rozwijają. Filtr, który mam to AQUAEL VERSAMAX FZN 2, dołożyłem jeden element ssący aby zebrać z większej głębokości i bardziej zamieszać, wypełniłem go gąbkami, które były w zestawie od dołu a potem, przed kaskadą dałem węgiel w skarpetach, chodzi 24h. Zbiornik solidnie napowietrzam 24h. Obsada to: małe grupy mieczyka, molinezji, gupika, gurami, daniosów, zbrojnikix2, otoskix2 i to koniec w chwili obecnej. Podłoże to żwirek. Fotki wrzucać tutaj? Może na maila lepiej? Dostosuje się. Z góry dziękuję za pomoc.

Re: oświetlenie a glony

Post: 08 kwie 2019, 20:23
autor: Seban
Foty daj tutaj.

Re: oświetlenie a glony

Post: 12 kwie 2019, 22:19
autor: lis
kolejne foto...

Re: oświetlenie a glony

Post: 12 kwie 2019, 22:29
autor: lis
Nie wchodzą wszystkie posty. Piszę po raz 3 :) Muszę sprawdzać.
Wrzucam 2 foto, przed dzisiejszą zmianą 1/4 wody. Zarastają szyby ale jest lepiej. Zmniejszyłem dzisiaj znowu o godzinę do 7h. Obsada ma się dobrze i rośliny też. Nie płukałem dzisiaj filtra. Nic nie podawałem, zero syntetyków.
IMG_20190411_195545_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20190411_195545_Easy-Resize.com.jpg

Re: oświetlenie a glony

Post: 12 kwie 2019, 22:32
autor: lis
?