Zaniedbanie i zmiany - glony

Tutaj porozmawiasz na temat glonów

Zaniedbanie i zmiany - glony

autor: uki » 14 lis 2019, 20:50

Witam serdecznie

1.Kiedy akwarium zostało zalane: 2017.04
2.Litraż i wymiary akwarium: ok 65 litrów netto, wymiary: 60x35x40 OptiWhite
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L): LED A601 39W 5800lm, 149 lm/W, 0,55 W/l netto
4.Jak długo świecisz (ile godzin): 10 godzin
5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa: Terrdrakon substrate 250g Drakniestety oraz żwirek 2-4 mm
6.Filtracja: FILTR KANISTROWY AQUAEL UNIMAX 150, górna komora wata, środkowa i dolna BioCeraMAX UltraPro 1600
7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.): roślinne z korzeniami
8.Ozdoby (jakie): korzeń
9.Rośliny (ile,jakie): ma być trawa i jakieś tylne
10.Ryby - obsada (jw.): ok. 15 neonów czerwonych, 1 kolcobrzuch (mam plagę ślimaków), 2 krewetki amano
11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?) ok. 12 litrów co tydzień, 2019.11.14, woda kranowa
12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? ): Planta Garden MacroRed 1,5 kliknięcia dziennie rano, Planta Garden K+ 1 kliknięcie dziennie rano, Planta Garden Micro - 1 kliknięcie rano, kulki wsadzane do żwirku raz na pół roku
13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?): butla ok. 1,5-2 bąbli na sekundę
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3=50mg/l, PO4=1mg/l, KH=19, GH-brak, Ph-7,85 ,Fe-brak
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik? dość mocno wzruszałem, przesadzałem rośliny, odmulanie, uruchomienie CO2
16.Jak często są karmione ryby i czym oraz jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? 3 razy dziennie mało, jedzą szybko, część zostaje
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali
download/file.php?mode=view&id=10281
18.Opis problemu
W 2017 założyłem akwarium. Ryby były wpuszczone dopiero po ustabilizowaniu zbiornika. Był korzeń, wyglądało jak na zdjęciu:
download/file.php?mode=view&id=10282

Niestety po kilkunastu miesiącach zaczęły się problemy z glonami wszędzie gdzie tylko mogły np. korzeń, rośliny, trawa. Świeciłem niezbyt mocno i nie miałem instalacji CO2. Ogólnie akwarium "trochę" zaniedbałem.
Ostatnio postanowiłem wrócić do tematu i kupiłem butle CO2. Świecę prawie na 6na7 stopni w ustawieniu oświetlenia, CO2 1,5-2 bąbelków na sekundę, powsadzałem nowe rośliny i dawkuję nawozy jak napisałem na początku. Na początku było całkiem OK, jednak po krótkim czasie zaczęły się pojawiać problemy z nitkami
download/file.php?mode=view&id=10283

Ogólnie chcę wrócić do korzenia tylko czekam aż się uspokoi kwestia z glonami. Rośliny ogólnie rosną i to widać dzień po dniu tylko te nieszczęsne glony. Zacząłem coś kombinować z nawożeniem, ponieważ różne są opisy na formach co do braku mikro, makro itp.

Dodatkowo ze względu na twardą wodę w kranie chcę zacząć podmiany pół na pół z wodą demineralizowaną aby zejść z KH.

Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły co z tym fantem zrobić aby pozbyć się tych nitek wystających ze żwirku byłbym wdzięczny. Wiem, że akwarium zaniedbałem ale muszę to naprawić.

Pozdrawiam
Łukasz
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2019, 20:00
Lokalizacja: Poznań
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Zaniedbanie i zmiany - glony

autor: Bieta » 14 lis 2019, 21:09

W tym temacie nie podpowiem, bo się nie znam. Nie tak dawno i ja walczyłam z glonami wszędobylskimi.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Zaniedbanie i zmiany - glony

autor: Misiak » 14 lis 2019, 21:26

Zdecydowanie z korzeniem lepiej :)
Niestety moja wiedza nie jest najlepsza jeżeli chodzi o walkę z glonami mieszając w to parametry wody i mikro makroelementów.

Powiem tylko to co ja bym zrobił i co u mnie się sprawdza.
Ogranicz nawozy albo całkiem przestań nawozic, dalej mieszaj wodę 50/50 i lej carbo. To ostatnie u mnie zawsze pomaga na glony jak leję podwójna albo potrójna dawkę.

Masz też mocne oświetlenie to też tu moja wiedza się kończy.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: Zaniedbanie i zmiany - glony

autor: duch amazonski » 20 lis 2019, 18:57

Wedlug mnie, 7 grzechów głównych tego zbiornika.
1- za mocne swiatło, masz 92lm/l minus 1/7 bo nie świecisz na maxa to wraz kosmos, wiec ustaw 50-60lm na litr i swieć na poczatku 6-7h, w miare poprawy sytuacji mozesz wydlużać czas swiecenia, ale stopniowo i w dluzszym okresie czasu
2- 50=NO3, PO4=1 zejdź z azotanami do max 5-10 , a PO4-0,3-0,5.
Stosunek Redfielda to teoretycznie 10:1
w wodzie morskiej 16:1.
poszukaj w necie i poczytaj.
Nie wiem czym to mierzyłeś?
W kilku miejscach krąży opinia, ze test jbl na fosforany ma odchyłki do 300%?????
3-przekarmiasz ryby, karm 1 dziennie i przez 6 dni w tyg, 7 glodowka.
4-za twarda woda, dobra do malawi albo nawet na sulawesi.
Kh 8 jeszcze lepiej 4. U mnie jest 0-1. ;)
5-pH za wysokie, zejdź na 6,8
6-mało roślin
7-pewnie dawno nie czyszczony filtr, powinieneś raz w miesiącu go serwisować.
Więcej grzechów nie pamiętam, oczekuje poprawy z Twojej strony. ;)
Jak kogos urazilłem tym wpisem to z gory przepraszam.
  • 1

Często zagląda
 
Posty: 80
Rejestracja: 03 cze 2019, 18:51
Lokalizacja: LUBLIN
Reputacja: 41
GG: 0

Re: Zaniedbanie i zmiany - glony

autor: uki » 26 lis 2019, 19:52

Dzięki za info i nie ma za co się obrażać.
Ad 1 - światło mam celowo takie wysokie, ponieważ dawkuje CO2. Zmniejszyłem na próbę ale nie wiele to zmieniło a nie chcę zrobić przyduchy. Na razie zwiększyłem CO2 aby zejść z Ph.
Ad 2 - o stosunku 1:10 oczywiście czytałem. Cały czas próbuje do niego dążyć, jednak nie mogę nawet po podmianach wody dwa razy w tygodniu po 20%. Od tygodnia zacząłem wlewać wodę destylowaną i coś się trochę poprawiło.
Ad 3 - zastosowałem się do tego i zobaczymy
Ad 4 - zacząłem lać wodę destylowaną (Kh ok. 1 lub 2) i na razie po dwóch podmianach po 20% zszedłem do 13 Kh i dalej będę lał aby uzyskać wartości ok. 8 Kh
Ad 5 - patrz punkt 1
Ad 6 - rośliny mocno urosły i widać, że codziennie są większe, tak więc będzie ich przybywać
Ad 7 - filtr kubełkowy czyszczę raz na trzy miesiące oczywiście w wodzie z akwarium. Pól roku temu wymieniłem jedno z trzech złóż.

Co zauważyłem to wczoraj po podaniu planta garden żelaza i planta garden micro miałem wysyp przy dnie.
Przypomniałem także sobie, że do podłoża gdzie mam mieć trawnik dałem kulki z nawozem i to także może być przyczyna wysypu w tym miejscu glonów. Przy następnej podmianie odmulę dno, ponieważ może być za dużo nawozu.

Ogólnie będę jeszcze próbował ponieść PO4 żeby uzyskać stosunek 1:10. Z tego co czytałem to w takim przypadku może być nawet wysokie NO3.

Pozdrawiam
Łukasz
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2019, 20:00
Lokalizacja: Poznań
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Zaniedbanie i zmiany - glony

autor: duch amazonski » 27 lis 2019, 20:44

Mam niskie azotany3-5, fosforany zbijam seachemem, a byly i tak niskie, chyba 0,1-0,25.
Roślin 95% dna.
Borykalem sie z glonami ze 4 miesiace, teraz widze sie w miare oczyscilo. Odmulam co tydzień.
Raz na miesiac czyszczenie filtra i wymiana waty.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 80
Rejestracja: 03 cze 2019, 18:51
Lokalizacja: LUBLIN
Reputacja: 41
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
Reputation System ©'