Glony, nitki, pajęczyna, osad na szybach

Tutaj porozmawiasz na temat glonów

Glony, nitki, pajęczyna, osad na szybach

autor: pawlica84 » 30 sie 2021, 19:31

Witam serdecznie. Od 3 m-cy posiadam akwarium 72 litry. Główna obsada to Neonki, Danio, 4 Otoski, 3 Bojowniki w spadku, krewetka filtrująca i 2 ślimaki Helmut. Na początku było 0k z glonami, ale od pewnego czasu borykam się z takimi nitkami, które dłużej nie sprzątane tworzą pajeczynke rozciągająca się na roślinach. Do tego stopnia, że żona dość mocno skosiła rośliny, bo nie dała rady patrzeć na te pajęczyny na roślinach. Dodatkowo zauważyłem, że po tygodniu jakoś mocno zachodzą mi szyby osadem, wczesniej tak nie było. Wody podmieniam co tydzień, po półtora tygodnia to już bardzo słabo widać przez te szyby. Ostatnio podmianka wody to 50%, a może i więcej, żeby jakoś to wysprzątać. Wodę filtruje ultramaxem 1000, temp. 26 stopni, a z testów paskowych wychodzi wszystko ok. Na dnie też ostatnio wylęgają się jakieś pojedyncze ślimaki kremowe czy coś podobnego. Nie są to chyba heimuty... Czy to z brudu, za dużo jedzenia. Nie wiem. Co można na to poradzić?Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Wysłano z OnePlusa 7T Pro przy użyciu Tapatalka.
  • 0

Znalazłeś rozwiązanie problemu? Napisz, na pewno komuś pomożesz!
Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 21
Rejestracja: 06 cze 2021, 05:37
Lokalizacja: Żyrardów
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Glony, nitki, pajęczyna, osad na szybach

autor: marcin » 30 sie 2021, 22:42

A coś więcej o szkle jakie oświetlenie i ile godzin dziennie , czymś nawożone ?, te glony z roślin można próbować ściągać szczoteczka do zębów nawijając je na na niej .
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Glony, nitki, pajęczyna, osad na szybach

autor: pawlica84 » 30 sie 2021, 23:47

Mam dwie lampy od Aquaela. Jedna ta day & night i druga to Plant. 2x10 W w sumie. Ładnie mi rośliny rosły przed glonami. Teraz trochę słabiej. Nawozy nie stosuje żadnego.... W podłożu JBL AQUABASIS substrat i żwir naturalny czarny. Świece od jakichś 3 tygodni po 6h dziennie. Wcześniej było po 8h. W nocy włączam sobie to samo oświetlenie nocne. Lubię sobie popatrzeć na ryby po ciemku, ale chyba to nie od tego. Sam nie wiem. Staram się ściągać to, ale to trzeba by siedzieć i kilka razy dziennie ściągać. Nie wiem już sam.... Tego jest dość sporo, a wczoraj rano było czyszczenie i podmianka wody.Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Wysłano z OnePlusa 7T Pro przy użyciu Tapatalka.
  • 0

Znalazłeś rozwiązanie problemu? Napisz, na pewno komuś pomożesz!
Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 21
Rejestracja: 06 cze 2021, 05:37
Lokalizacja: Żyrardów
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Glony, nitki, pajęczyna, osad na szybach

autor: marcin » 31 sie 2021, 07:40

co do oświetlenia ledowego nie mam doświadczenia wiem ze waty w leadach nie są mocno istotne a ilość lumenów . Co do braku nawożenia to błąd bo sam substrat się wyjaławia po jakimś czasie i trzeba nawozić tez słup wody , przydało by się tez co2 .
Glony powstają z dwóch przyczyn z byt słabego nawożenia i jego nadmiaru , pylenie szyb powstaje ze złego stosunku fosforu do azotu , glony nitkowe powstają zazwyczaj z braku co2 . sam czasem nam problemy z glonami ale walczę z tym regulując dawki nawozów i ilości podawania CO2.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Glony, nitki, pajęczyna, osad na szybach

autor: pawlica84 » 31 sie 2021, 08:20

A czy jakaś opcja jeszcze poza CO2. Na razie nie chciałbym w to wchodzić. Jest to dla mnie trochę czarna magia na razie. Może jakiś wkład do filtra, nie wiem.

Jakieś nawożenie to czym najlepiej i jak to zrobić. Jeśli chodzi o te nawożenie to nie jest tak, że nawóz też będzie się przyczyniał do rozrostu glonów?

Wysłano z OnePlusa 7T Pro przy użyciu Tapatalka.
  • 0

Znalazłeś rozwiązanie problemu? Napisz, na pewno komuś pomożesz!
Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 21
Rejestracja: 06 cze 2021, 05:37
Lokalizacja: Żyrardów
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Glony, nitki, pajęczyna, osad na szybach

autor: marcin » 31 sie 2021, 10:22

pawlica84 pisze:A czy jakaś opcja jeszcze poza CO2. Na razie nie chciałbym w to wchodzić. Jest to dla mnie trochę czarna magia na razie. Może jakiś wkład do filtra, nie wiem.

Jakieś nawożenie to czym najlepiej i jak to zrobić. Jeśli chodzi o te nawożenie to nie jest tak, że nawóz też będzie się przyczyniał do rozrostu glonów?

Wysłano z OnePlusa 7T Pro przy użyciu Tapatalka.


Alternatywa dla CO2 jest CARBO ale to nie jest to samo co czysty CO2 , nawozy są gotowe w sklepach ale ja stosuje tak zwane sole i rozrabiam je według potrzeb są dobre i tanie . Można kupić gotowa linie nawozowa na portalach aukcyjnych ale czy są dobre nie wiem pewnie i tak są robione z takich samych soli co się kupuje w suchej postaci i się rozrabia . co do glonów to tez może być przyczyna pojawienia s się ale i niedobory składników odżywczych dla roślin powodują wysyp glonów . trzeba obserwować co się dzieje w akwarium podczas podawania nawozów albo zmniejszając dawki albo zwierzaczek .
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'