akwarium w zabudowie drewnianej

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

akwarium w zabudowie drewnianej

autor: Bieta » 01 kwie 2016, 22:38

Potrzebuje porady, cennych informacji za i przeciw. :) Otóż jestem na etapie małego remontu w pokoju. Mam 600 litrowe akwarium na stelażu metalowym. No i cóż kusi mnie zmiana aranżacji mieszkania i akwarium. Czy ktoś może ma tak duże akwarium w zabudowie drewnianej? Generalnie chcodzi mi o zabudowę całej ściany (od podłogi do sufitu) w drewnie, z akwarium w środku tej zabudowy. A teraz nasuwa mi się pytanie, co z wilgocią ze zbiornika? Wiadomo, ze wilgoć jest, mniejsza, lub większa, ale zawsze jest. Jak rozwiązać ten problem? Co zrobić, aby drewno nie puchło, nie wchodziło w reakcję z wodą, wilgocią. Może jakieś kratki wentylacyjne, nad akwarium, szpary, prześwity? Korci mnie też, żeby zrobić pasek akwariowy o długości 3 metrów, głębokości 50cm, wysokości 60cm. Tylko zamierzam to podzielić na dwa zbiorniki stojące obok siebie, niezależne, stojące na dwóch stelażach. Wymyśliłam, że może to być jedno o długości 200cm, a drugie 100cm. Ewentualnie, dwie sztuki po 150cm, 50cm głębokości i wysokości 60cm. Jeszcze do końca nie wiem sama jak zrobię. I kolejne pytanie, czy mój strop wytrzyma taki ciężar? Zabudowa stałaby wzdłóż ściany nośnej. Za dwoma takimi samymi zbiornikami przemawia gatunek jej mieszkańców. W jednym mam zamiar trzymać paletki, z kirysami, a w drugim byłyby bocje i coś jeszcze (może para pielęgnicy nikaraguańskiej, a może tęczanki wspaniałe i niebieskie- na razie jeszcze nie moge się zdecydować). Jeżeli zdecydowałąbym się na tęczanki, to para pielęgnicy nikaraguańskiej wylądowałaby w sypialni w baniaku 200 litrowym. :D
Hm, no cóż czas mnie nagli i muszę się szybko zdecydować. Bardzo prosze o wypowiedzi i pomoc w rozwiązaniu problemu. ;)
  • 1

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: akwarium w zabudowie drewnianej

autor: adams2121 » 01 kwie 2016, 22:48

Pomyslalas o pleśni - która wcześniej czy poznie się pojawi - Stare pokrywy akwariowe były z drewna , moja nad 160 również - niestety ja nie polecam .

W bloku w którym mieszkasz stropy są kanałowe - wizyta u administratora obiektu i rozmowa po obejrzeniu projektów konstrukcyjnych budynku i otrzymasz informacje

W bloku w którym mieszkasz - w kanałach znajduje się woda - na 3 mieszkania w których wieszalem lampy zawsze miska była potrzebna ;) inaczej powódź ;)

Wizyta w administracji / zarzadcy powinna sie zakoñczyc otrzymaniem na pismie potwierdzenia zgody ;) a potem wykup ubezpieczenie ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: akwarium w zabudowie drewnianej

autor: Misiak » 01 kwie 2016, 22:51

Bardzo fajny pomysł. Ktoś tu się ostro wciągnął w hobby. Tak trzymaj.
Wilgoć najprościej chyba załatwisz szybami, którymi przykryjesz baniaczek. Do tego wiatraczki i to by myślę wystarczyło (tu na pewno ktoś z nas by pomógł).
A z tym paskiem z dwóch baniaczków jeszcze lepszy pomysł :)

A co do stropu to ja się nie wypowiem, pewnie u administratora też się nie dowiesz, ewentualnie tylko poda Ci maksymalne obciążenie stropu na metr kwadratowy. Ja nie wiem jak to jest w tych nowych blokach.

A widzisz adams mnie ubiegł. Skoro to kanałowe to mają obciążenia 4,5 do 10 kN/m2 czyli 450kg do 1 tony na m2. Niech mnie ktoś poprawi jak piszę głupoty. Z resztą administrator będzie wiedział więcej. Nie wiem tylko jak z tą zgodą, bo wiem, że z tym to bywa ciężko.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2572
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: akwarium w zabudowie drewnianej

autor: Bieta » 01 kwie 2016, 22:57

Obecnie rozmieszczenie jest bardzo podobne. Przecież stoi 600, a obok, w bliskiej odległości 200 na ciężkiej, solidnej komodzie z drewna dębowego. Jak do tej pory nic się nie działo. Hm, ale pójde do administratora budynku, albo kierownika budowy (obok budują się identyczne wiezowce ) i zasięgne inormacji.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: akwarium w zabudowie drewnianej

autor: Bieta » 01 kwie 2016, 23:04

Bardziej myślałam, nie o przykryciu szybami, ale takiej zwykłej pokrywie plastikowej, lub aluminiowej (tego typu jak mam) od razu z oswietleniem. Ale w sumie mogłoby być też inaczej. Akwarium przykryte szybą, a oświetlenie zamontowane pod szafką. Wiadomo, że między szafką, a akwarium musi być odstęp, żeby było pole manewru w pracach akwarystycznych, jak np podmianka wody, itp. A jeszcze następne pytanie. Ile zrobić odstępu miedzy górną powierzchnią akwarium, a górnym blatem szafki. Tak, żeby dostep do akwarium nie był mordęgą. Powierzchnia, między akwarium, a blatem, będzie zamaskowana uchylnymi drzwiczkami, podnoszonymi do góry.
  • 0

Ostatnio zmieniony 01 kwie 2016, 23:10 przez Bieta, łącznie zmieniany 1 raz
Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: akwarium w zabudowie drewnianej

autor: Misiak » 01 kwie 2016, 23:08

Jeżeli na akwariach będą dodatkowo pokrywy to jeszcze lepiej.
Z tym miejscem to jak patrzę na swoje rozmiary to minimum 40cm może i 50 żeby spokojnie sięgać do tylnej szyby.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2572
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: akwarium w zabudowie drewnianej

autor: Bieta » 01 kwie 2016, 23:12

Hm, tak, pewnie 40- to minimum, a może lepiej i 50cm. Bo załóżmy, jak przyjdzie coś posadzić z roślin, albo wyłowić rybę. To inaczej będzie kiepsko.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: akwarium w zabudowie drewnianej

autor: adams2121 » 01 kwie 2016, 23:34

W akurat tym bloku 3 pięterka we 2 osoby trzasłem ;) we firmie

Biuro budowy będzie miejscem gdzie prawdę,ci powiedzą .
W swierzo wykonczonym już przerabialem jedno - życie
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: akwarium w zabudowie drewnianej

autor: Bieta » 01 kwie 2016, 23:36

Mam kolejne pytanie, gdzie można zamówić stelaż metalowy, robiony na dowolny wymiar. Tak, żeby była dobra, solidna firma i za nadto skóry nie zdarła. Zadaję same trudne pytania, ;)
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: akwarium w zabudowie drewnianej

autor: Bieta » 01 kwie 2016, 23:38

Tomku, możesz jaśniej, bo nie zrozumiałam, co masz na myśli. Ze mną trzeba rozmawiać jak z przysłowiową blondynką.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'