Restart akwarium - potrzebna pomoc

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Restart akwarium - potrzebna pomoc

autor: Windus » 21 kwie 2014, 21:37

Witam,

Mam na imię Tomek i jestem z Olsztyna. Akwarystyką zajmuję się kilka lat ale teraz chcę zacząć na poważnie. To forum polecił mi kolega z Mrągowa.
W maju zmieniam mieszkanie i mam zamiar zrobić restart akwarium 112l. Mam kilka rzeczy, które chiałbym zmienić po restarcie.
1. Na łączeniach szyb oraz na roślince bolbitis (na niektórych liściach) pojawiły się niewielkie krasnorosty, mam jeszcze anubiasa stare liście są zaatakowane przez glony ale młode wyglądają bardzo dobrze. Jak skutecznie usunąć glony? Poza metodą mechaniczną. Próbowałem lać na nie wegiel w płynie pomogło ale teraz przy restarcie mogę poszaleć. Chciałbym odkazić zbiornik i roślinki jak tylko się da.
2. Myślę o zastosowaniu ziemi ogrodowej w podłożu. Ktoś to stosował? W akwarium będzie sporo epifitów ale ziemia też się przyda.
3. Mam używany filtr zewnętrzny fluval 403 z niefabrycznymi przewodami. Przewód wylotowy mi nie przeszkadza ale z wlotowym (średnica 22mm) jest lipa... jest karbowany i nie ma uchwytu na szybę. Przez co jest bardzo nie wygodny w użytkowaniu bo się odgina pod powierzchnię wody. Muszę go obkładać dużymi kamieniami żeby był w odpowiedniej pozycji. Oczywiście jeśli zabierze się źle kamień wąż sprężynuje i można dostać po rękach... Ma ktoś jakiś patent jak zrobić ładnie i pratycznie wąż dolotowy? Myślałem, żeby zamówić sam uchwyt ale ten wąż jest już trochę wysłużony i wygląda nieestetycznie no i nie ma odpowiedniej końcówki - ssie co wlezie.
Takie o to mam problemy ktoś może pomóc?

Jak już pisałem akwaium ma 112l.
Oświetlenie 2 x 24W T5 6500K.
Filtr Fluval 403 wkłady - seachem matrix, wata sera, gąbki, ceramika, biobale.
Raz w tygodniu leję nawóz seachem flourish wg zaleceń producenta. Codziennie daję też węgiel w płynie i CO2 z zestawu SERA CO2 Start.
Rybki to aktualnie bystrzyki barwne (7 szt.), mieczyki (samiczka - ok. 20 dwumiesięcznych młodych), tęczanki wspaniałe (para). Ryby przetrzymuje koledze. Po restarcie mam zamiar wymienić obsadę.


Pozdrawiam Tomek
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Restart akwarium - pootrzbena pomoc

autor: rudy102 » 21 kwie 2014, 22:50

Ziemia ogrodowa się sprawdza. Jednak musi jej być dużo. Dokładnie możesz doczytać w necie pod hasłem - akwarium na bazie ziemi ogrodowej. Sam mam i widzę różnice w tempie wzrostu zielska na ziemi i bez kuzyna. Te same rośliny z jednego koszyka na ziemi rosną lepiej niż na samym żwirze.
Wąż może da radę przyssawka od grzałki plus gumka do zamykania worków z rybami - gumka przyczepic wąż do przyssawki i to do szyby. Jednak sam bym poszukał innego węża - bardziej podanego na współpracę.
Jak długo swiecisz światło. Jedną i dwoma świetlówkami. Jak często podmiany. I ile litrów. Te informacje pomogą przy walce z glonem... Jak usunąć z roślin... Próbowałem szorować i nic więc liście zostały eksmitowane z akwarium. Też mam 112l jednak tylko t5 24 lub 28 w. Też był problem z glonem. Nadal jest ale myślę że to już recesja niż wykwit na nowo. Powodzenia przy restarcie. Ja robię w maju.

... wiosna
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Restart akwarium - pootrzbena pomoc

autor: kameleon_sklep » 22 kwie 2014, 08:47

Odnośnie węża to kup sobie np. to:
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Sklep Zoologiczny
KAMELEON
ul. Ryska 1
Białystok
Pn-pt 10-18
Sobota 10-16
https://www.facebook.com/kameleonbialystok
Czasami zagląda
 
Posty: 59
Rejestracja: 04 paź 2013, 19:11
Reputacja: 8

Re: Restart akwarium - pootrzbena pomoc

autor: Windus » 22 kwie 2014, 19:09

Co za szybka odpowiedź :)
rudy102 zastanowię się nad Twoją propozycją, myślałem też o tym żeby kupić uchwyt do grzałki i w niego zamontować wąż. Opcja kameleona też wydaję się być rozsądna.
Co do glonów chodzi mi też o odkażenie akwarium. Będę je przewoził także wszystko można odglonić osobno. Z roślinami jakoś sobie poradzę ale głównie chodzi mi o szyby w akwarium. Jak już pisałem na łączeniach mam glony. Co prawda nie widać ich za bardzo ale są... Chciałbym załatwić temat na stracie ponownego zakładanie niż później bujać się z nimi.
Akwarium jest oświetlane przez 2 świetlówki jednocześnie przez 10 godzin. Wodę podmieniam raz w tygodniu ok. 30 litrów. Sporym problem było też światło słoneczne, moja lepsza połówka często lubi jak jest jasno w mieszkaniu i często akwarium było narażone na promienie... ale to się zmieni po tym jak zmienię mieszkanie. Sam restart planuje w połowie maja.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Restart akwarium - pootrzbena pomoc

autor: rudy102 » 22 kwie 2014, 20:11

Glony jak będziesz przewozić zmyjesz woda i gąbką, a jak masz czas i zostawisz akwarium na słońcu - oczywiście puste powinny się ususzyc i dopiero wtedy myć.

Nie ma co się bawić w inne uchwyty. Jeśli masz kilka złotych kup gotowe i masz spokuj.

Słońce + oświetlenie zbliżone do 0.5w na litr + kupa rybek = albo cudowne rośliny w większej ilości albo jeśli rośliny nie spożytkuja wszystkiego to zrobi się miejsce na glony a one sobie biorą wszystko co odbija się na roślinach. Tak więc równowaga.

Od oświetlenia specem nie jestem. To musisz konsultować z kimś kto ma roślinne akwarium. Ale jeśli miał bym dwie świetlówki zrobił bym symulację dnia. Najpierw jedna potem obie i znów jedna. Odpalane włącznikiem czasowym. Do tego można pobawić się i co jakiś czas wydłużyć lub skracać czas święcenia poszczególnych świetlówek by stymulować pory roku.

Pozdrawiam.

... wiosna
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Restart akwarium - pootrzbena pomoc

autor: Windus » 23 kwie 2014, 18:31

Ta kupa rybek jest od dwóch miesięcy a większość nie ma dwóch centymetrów ;)
Chyba zainwestuje w to co pokazał kameleon.
A z oświetleniem to będę kombinował bo może zrobię akwarium bez pokrywy z zawieszana lampą.
Dzięki za pomoc.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Restart akwarium - pootrzbena pomoc

autor: rudy102 » 23 kwie 2014, 18:38

Kupa-odchody.

... wiosna
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Restart akwarium - pootrzbena pomoc

autor: Windus » 23 kwie 2014, 18:51

Źle Cię zrozumiałem :) moja wina.
Kameleon masz to na sprzedaż przez allegro?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Restart akwarium - pootrzbena pomoc

autor: rudy102 » 23 kwie 2014, 19:02

Mogłem odrazu jaśniej napisać. Powodzenia w restarcie. Ja się szykuje właśnie. Kompletuje wystrój i sprzęt. Oraz zielska. Uchyle rąbka tajemnicy będzie echinodorus tank.

... wiosna
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Restart akwarium - pootrzbena pomoc

autor: Windus » 17 cze 2014, 21:02

Po przemyśleniach stwierdziłem, że po restarcie zacznę hodować Pundamilia nyererei. Miały być zielone trawniki a wyjdzie jezioro Wiktorii :)
W związku z remontem mieszkania restart się odkłada ale będę na bieżąco zdawał relację.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości
Reputation System ©'