Nowy zbiornik... etap na sucho :/

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Nowy zbiornik... etap na sucho :/

autor: PatelsonSenior » 18 gru 2018, 21:00

Witam.

Jak obiecywałem póki co pochwalę się zbiorniczkiem jeszcze na sucho bo gdzie tu filtry gdzie co2 a oświetlenie to już w ogóle na finisz będzie:

Na samym spodzie podkład "Pro Flora Aqua Basis Plus" na to JBL Manado (opinie ma różne np. że lekki i ciężko w nim coś posadzić)
skała to na pewno każdemu znana Dragon Stone. kilka korzeni Red Moor Wood splecione w cos a'la Bonsai no i plaża z piasku kwarcowego

to oczko prawie na środku to końcówka napowietrzająca Aquael Airlights Led plus napowietrzacz firmy Resun (miał być cichy ale chodzi jak... @&#$*!...może przywyknę :facepalm2 )

Planuję do tego sporo trawnika tylko nie mam zielonego pojęcia jaki, myślę o Heńku ale podobno jest dość wymagający co do uprawy może ktoś posiada coś prostszego w uprawie (...jako jestem początkujący dopiero).

aaa... co do oświetlenia to planuję zakupić lepszą pokrywę Led z pasmem roślinnym obowiązkowo!!!

a rybki planowane to:
- Razbora Klinowa ok 30-40 szt
- Neon Inessa ok 10 szt
- Otosek ok 3 szt ( rodzaju nie podam bo wezmę takie jakie będą w sklepie)

ponadto:
- Krewetka Red Cherry ok 5 szt
- Krewetka Red Crystal ok 5 szt
- Rak Florydzki - 1 szt

Myślę że taka obsada będzie ok!

poniżej fotki: :D
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 57
Rejestracja: 03 sie 2018, 18:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Reputacja: 22
GG: 0

Re: Nowy zbiornik... etap na sucho :/

autor: PatelsonSenior » 20 gru 2018, 21:09

bardzo proszę o jakieś komenty czy jestem na dobrej drodze :D do założenia zdrowego zbiornika :myslec
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 57
Rejestracja: 03 sie 2018, 18:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Reputacja: 22
GG: 0

Re: Nowy zbiornik... etap na sucho :/

autor: miewan » 20 gru 2018, 21:23

Na sucho, nawet bardzo zdrowy.
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Nowy zbiornik... etap na sucho :/

autor: rhino » 20 gru 2018, 21:32

PatelsonSenior pisze:Rak Florydzki - 1 szt

Tego typa bym przemyślał. Może być "kłopotliwy" dla innych mieszkańców.
  • 1

Marcin

Obrazek
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 207
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:36
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 117
GG: 0

Re: Nowy zbiornik... etap na sucho :/

autor: miewan » 20 gru 2018, 22:01

I w tym popieram Pana Marcina Nosorożca.
Zwłaszcza chwasty na trawniku mogą mieć w plecy.
Pytania techniczne : czy zabezpieczyłeś jakimiś przegródkami różne frakcje i rodzaje podłoża ?
Czy baniaczek będzie dla dziecka ? -> kolorowy raczej zbędny dyfuzor bąbelków.
Czy masz już zapas lub źródło dużej a nawet wielkiej ilości roślin „łatwych i szybkich” na start? -> inaczej masz bombę kaloryczną dla rozwoju glonów.
Szkoda kasy na neony jeżeli ma być ich 10
Otoski też raczej lubią mieć swoje towarzystwo - 3 to przynajmniej o 5 za mało.
Zamiast klinówek ( choć fajne, mi osobiście podoba się wersja czarna vel mszysta lub electric blue), może Sawbwa
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Nowy zbiornik... etap na sucho :/

autor: Seban » 21 gru 2018, 00:11

Czy dasz radę utrzymać caridiny?
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Nowy zbiornik... etap na sucho :/

autor: PatelsonSenior » 23 gru 2018, 00:47

odnoście krewetek jest to temat do przemyślenia bo nie one będą stanowić główną obsadę może zdecyduje się na kilka sztuk Amano bo z tego co widzę po pierwszym zbiorniku nie są jakoś specjalnie wymagające.

całokształt jest wzorowany na zbiorniku 112l znajomego który prowadzi sklep akwarystyczny i ma dokładnie takie podłoże jak opisywałem i podobną obsadę czyli ok 25 szt Razbory klinowej kilka Otosków i Neony, co tydzień robi pomiary i wygląda to całkiem dobrze .

odnośnie roślin to u mnie w planie jest spora ilość Hemiantusa ... i tutaj proszę o porady jakie rośliny niskopienne mogę tam dorzucić żeby mi nie wyrosły "po sam dach"'

...za pierwszym razem dałem się zrobić w jajo w sklepie i kupiłem Kryptokorynę. usłyszałem że jest w miarę niska rośnie na boki......no to sie okazało potem że już po miesiącu wycinałem całe liście zaraz przy korzeniu bo waliła w pionie a nie w poziomie hehe.

co do dyfuzora z ledami to nie jest dla dziecka toteż jedynym kolorem jaki tam będzie to kolor niebieski odpalany tylko na noc.... tęczy robił nie będę bo brakowało by tam tylko jednorożca :D a głownie to ludzie robią z tego wulkany ale to też nie moje klimaty :)


a co do oddzielania frakcji podłoża to były oddzielane przy sypaniu ale potem przegrody zdemontowałem wzorując się na kilka filmach z YT... czy może to mieć jakiś wpływ jedno na drugie ????

planuję zaopatrzyć się oczywiście w testy wszelkiej maści żeby w razie czego szybko reagować na zmiany w zbiorniku bo nie chciałbym żeby po tylu miesiącach przygotowań do startu skończyło się to porażką po całości.

na pewno rybek nie wpuszczę wcześniej jak po miesiącu pracy zbiornika z wszelkimi mediami żeby się cykl azotowy dobrze zamknął
(za pierwszym razem przez tą niewiedzę pomogłem odejść ok 22 rybkom :facepalm2 :facepalm2 :facepalm2
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 57
Rejestracja: 03 sie 2018, 18:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Reputacja: 22
GG: 0

Re: Nowy zbiornik... etap na sucho :/

autor: miewan » 23 gru 2018, 01:45

A masz jeszcze te pierwsze akwa ?
Cały czas działa ?
Jeżeli tak, to czy możesz z niego pożyczyć, trochę podłoża, a z filtracji jakąś część medii ?
Jak tak, to mam dla Ciebie świąteczną dobrą wiadomość .
Nie będziesz musiał czekać na zasiedlenie zbiornika.
Wystarczy, że :
1. Przeniesiesz część podłoża ze starego i zasypiasz gdzieś w nowym (bez płukania)
2. Przeniesiesz część starych medii filtracyjnych ze starego do nowej filtracji (bez płukania)
3. Wykorzystasz „starą” wodę ( im więcej tym lepiej ) do zalania nowego zbiornika.
Jeżeli likwidujesz stare kosztem nowego to wszystko stare w całości powinno stanowić podstawę działania nowego, w ten sposób start masz z głowy i praktycznie gotowca do wpuszczania ryb.
Jedyne ryzyko to ewentualne „mleko” po połączeniu ze świezą wodą, ale jak już masz tą bajerancką końcówkę dyfuzora, to poradzisz sobie z tym błyskawicznie.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Nowy zbiornik... etap na sucho :/

autor: PatelsonSenior » 23 gru 2018, 21:38

ano mam

zabranie z niego wody było już w planie bo już poczytałem o tzw "zaszczepkach wody" ale o podłożu nie było myślane allah
co do mediów to trochę lipa bo w obecnym 60 l mam filtr wewnętrzny z kawałkiem gąbki i tyle no chyba że ją pochlastam na kawałki i wsadzę do kubełka który planuje.

Dziękuję Ci najśliczniej za porady !!!!!

jednocześnie życzę Zdrowych, Wesołych Swiąt i dużo wypoczynku przed nadchodzącym Nowym Rokiem :D :D :D :D
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 57
Rejestracja: 03 sie 2018, 18:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Reputacja: 22
GG: 0

Re: Nowy zbiornik... etap na sucho :/

autor: ManiaPI » 24 gru 2018, 10:48

jeśli masz kubeł dedykowany do nowego zbiornika to podczep go do starego w kilka dni ruszy i będziesz miał gotowca.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
cron
Reputation System ©'