Prosze o slowa rady

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Prosze o slowa rady

autor: #amator » 09 wrz 2019, 17:26

Hej. Nigdy nie mialem akwarium, zawsze chcialem, trafila.sie okazja. Kolezanka sprzedawala akwarium no wiec duzo nie myslac kupilem. Niestety jak to na nowicjusza przystalo - zakupilem awarium 25-30 litrow. Wiem, male, bardzo male. Nie chce zameczac ryb wiec prosze o rade. Myslalem o otoskach ale po doglebniejszym sprawdzeniu informacji stwierdzilem ze no nie, zamecze te ryby, a.nie o to chodzi.
To tak awarium ma okolo 25-30 litrow, dlugosc 40 szerokosc 25 cm. Jako podloze uzylem ziemi ogrodowej, zmieszanej z glina na co dalem zwirek zmieszany z.piaskiem kwarcowym I cienka warstewke lawy wulkanicznej tak w 1/2 akwarium. Oczywiscir wszytsko wyplukalem etc. Ponadto mam jeden maly korzen magrowca(?) I kilogram dragon.stone. do tego 3 galezatki kuliste tak o srednicy 3 cm I kilka roslnin invitro. Filt z napowietrzaczem aquael pat mini, grzalke ustawiona na 24 stopnie a w pokrywie mam jedna zarowke (ani led ani swietlowki) 25 W (swiecie 6 h). Zbiornik zalany 3 dni temu. Wode za pierwszym razem "oczyscilem" uzdatniaczem, po dobie okolo 7 litrow spuscilem I wykienilem.na.wode z filtra brita(te dzbanki usuwajace kamien). Parametry wody w mojej dzielnicy wedlug danych na internecie to ph okolo 7'5 I twardosc.okolo 15. Zamierzam poczekac dwa tygodnie az.cykl azotowy sie zamknie I zakupic testy. Ale juz teraz chcialbym rozmyslac nad obsada. Wiem ze nie poszaleje bo to maly zbiornik. Otoski odpuscilem bo potrzebjja wiekszego litrazu, pomyslalem o krewetkach w ich roli red cherry bo ponoc nie sa wymagajace bardzo. I pytanie czy cos mam zmienic. Czy na krewetkach poprzestac czy jednak dalo by sie kupic do tego jakies ryby malutkie tak chociaz z 6 -8 sztuk. Nie chcialbym nic.wiekszego bo zamecze je, I nie chcialbym tez bojownikow. Z gory dziekuje za pomoc
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2019, 17:09
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Prosze o slowa rady

autor: miewan » 09 wrz 2019, 17:58

Generalnie już sam zasugerowałeś -> baniak dla krewetek, ale pewnie i tak trafią do niego ryby, zawsze trafiają......więc może Microrasbora/danio/celestichthys erythromicron
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Prosze o slowa rady

autor: Małozoolny » 09 wrz 2019, 18:46

Od siebie mogę zaproponować małe, ławicowe gatunki takie jak Sundadanio axelrodii czy Boraras maculatus. Z opisu wynika, że dużo miejsca "straciłeś" na samo podłoże oraz aranżację. W przyszłości staraj się "wypełniać" baniak tak, aby zostawić przestrzenie dostępne dla ryb. Dlatego wolę gałęzie i korzenie od kamieni :D
  • 1

- Dzieląc pasję mnożymy radość -
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 168
Rejestracja: 08 wrz 2019, 14:55
Lokalizacja: Poznań
Reputacja: 163
GG: 0

Re: Prosze o slowa rady

autor: #amator » 09 wrz 2019, 20:08

miewan pisze:Generalnie już sam zasugerowałeś -> baniak dla krewetek, ale pewnie i tak trafią do niego ryby, zawsze trafiają......więc może Microrasbora/danio/celestichthys erythromicron

Dziekuje bardzo za pomoc
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2019, 17:09
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Prosze o slowa rady

autor: #amator » 09 wrz 2019, 20:16

Małozoolny pisze:Od siebie mogę zaproponować małe, ławicowe gatunki takie jak Sundadanio axelrodii czy Boraras maculatus. Z opisu wynika, że dużo miejsca "straciłeś" na samo podłoże oraz aranżację. W przyszłości staraj się "wypełniać" baniak tak, aby zostawić przestrzenie dostępne dla ryb. Dlatego wolę gałęzie i korzenie od kamieni :D

Boraras maculatus x8
Krewetki x 4-5

Czy taka obsada bylaby ok? I jedno pytanie jeszcze. Znalazlem informacje ze ph dla krewetek powinno miec okolo 7 a GH 12. Natomiast dla razbory plamistej gorna granica ph wynosi 6'5 a twardosc do 10. Probowac w jakis sposob uoptymalnic warunki tj. Probowac utrzymywac ph na poziomie 7 I twardosc 9-10 czy jednak zdecydowac sie na danio erythromicron, ktory wymagania ma zblizone dla krewetek I byc pewnym, ze obie grupy beda mialy dobrze?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2019, 17:09
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Prosze o slowa rady

autor: Bieta » 09 wrz 2019, 20:43

Moim zdaniem dwa tygodnie, to stanowczo za mało na zamknięcie cyklu azotowaego. Ja bym poczekała z dołożeniem obsady do 6 tygodni. Uważam, że owszem zbiornik jest mały, ale można dać z 10 gupików endlerków samych samców, tak aby się nie namnażały. Ryby są piękne, ładnie wybarwione.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Prosze o slowa rady

autor: adams2121 » 09 wrz 2019, 21:45

W małym zbiorniku jesteś jak saper - jeden zły ruch i dupa
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Prosze o slowa rady

autor: #amator » 09 wrz 2019, 21:48

adams2121 pisze:W małym zbiorniku jesteś jak saper - jeden zły ruch i dupa

Domyslam sie niestety. Przed zakupem nie bylem tego swiadomy. Niemniej jednak postawnowilem sprobowac ,choc nie bede zaskoczony jesli z czasem skonczy sie na wiekszym zbiorniku :)
  • 2

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2019, 17:09
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Prosze o slowa rady

autor: #amator » 09 wrz 2019, 21:52

Bieta pisze:Moim zdaniem dwa tygodnie, to stanowczo za mało na zamknięcie cyklu azotowaego. Ja bym poczekała z dołożeniem obsady do 6 tygodni. Uważam, że owszem zbiornik jest mały, ale można dać z 10 gupików endlerków samych samców, tak aby się nie namnażały. Ryby są piękne, ładnie wybarwione.


Dziekuje bardzo za propozycje. Prawda, bardzo ladne ryby. Mysle, ze rozwaze te rybki kiedy zdobede sie na zakup wiekszego akwarium. Mysle ze poprzestane na propozycjach kolegow akwarystow wypowiadajacych sie wyzej. Dziekuje bardzo wszytskim za pomoc :)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2019, 17:09
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 2
GG: 0

Re: Prosze o slowa rady

autor: miewan » 09 wrz 2019, 21:58

Właśnie z uwagi na Twój kranowit sugerowałem mikrorazborkę.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'