Słodko czy słono wodne akwarium?

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Słodko czy słono wodne akwarium?

autor: w12rr » 26 lis 2019, 23:05

Hej Wszystkim,

Chcę założyć akwarium. Zastanawiam się nad wyborem biosystemu - słonowodne czy słodkowodne?
Jakie wielkości zbiornik powinienem kupić? Od czego powinienem zacząć?
Dodam że jestem początkującym, za dzieciaka miałem akwarium ale, więcej myśleli o nim rodzice niż ja :p

Dzięki i pzdr!
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 lis 2019, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Słodko czy słono wodne akwarium?

autor: Bieta » 27 lis 2019, 08:55

Ja bym zaczynała przygode akwarystyczną od słodkowodnego akwarium. Najmniejszy litraż na start, to minimum 112 litrów, a jeszcze lepiej jak większe. Zaplanuj ile max. możesz mu dać miejsca, a później szkło, itp.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Słodko czy słono wodne akwarium?

autor: Awokado » 27 lis 2019, 08:57

Podpisuje się pod słowami Eli, na star dla początkującego lepiej będzie zacząć z akwarium słodkowodnym. Im większy litraż, tym łatwiej utrzymać akwarium w odpowiedniej kondycji. 100-200l na początek to dobry pomysł, chyba, że nie jesteś jeszcze pewien na chwilę obecną czy to będzie hobby dla Ciebie, wtedy na próbę możesz pomyśleć nad mniejszym szkłem.
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Słodko czy słono wodne akwarium?

autor: jurkin » 27 lis 2019, 09:23

Właśnie wielu zaczyna z mnieszszych i potem się zraża do akwarystyki wyrabiając opinie że to drogie, za dużo roboty, ciągle same problemy. Odrazu trzeba stawiać 160-200l. Większe wybacza błędy, i łatwiej go utrzymać w dobrej kondycji. No i wybór ryb jest sporo większy.
  • 1

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Słodko czy słono wodne akwarium?

autor: Bieta » 27 lis 2019, 10:37

Zgadzam się w 100% ze słowami Jurkina. Sama to przerabiałam, gdzie zaczynałam swoją przygodę akwarystyczna od akwarium 24 litrowego.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Słodko czy słono wodne akwarium?

autor: GrandeOW » 27 lis 2019, 16:03

Słonowodne odpada wg mnie całkowicie jak na początek.

Jeśli chodzi o słodkowodne, to przewrotnie powiem, że dobrze jest założyć mały zbiornik np. 30l. Ale nie po to żeby go utrzymywać długo, a po to aby zobaczyć co może pójść nie tak, żeby zobaczyć jakie są problemy itp.

Nie jest pewne, że wszystko pójdzie nie tak, ale człowiek przy takim akwarium i sporym zacięciu nauczy się w krótszym czasie bardzo wiele, nawet jeśli nie będzie ono wyglądało najlepiej. Po zdobyciu trochę wiedzy można przejść na coś większego inwestując już w sprawdzone rozwiązania i większe ładniejsze i często droższe zwierzęta.

Małe szkło nigdy się nie zmarnuje (kotnik, kwarantanna, szpital, awaria), więc nie ma co go wyrzucać, ani sprzedawać.

Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim do małego zbiornika doborze obsady, żeby nie męczyć ryb.
  • 3

Czasami zagląda
 
Posty: 35
Rejestracja: 03 mar 2019, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 23
GG: 0

Re: Słodko czy słono wodne akwarium?

autor: Bieta » 27 lis 2019, 19:48

GrandeOW pisze:Słonowodne odpada wg mnie całkowicie jak na początek.

Jeśli chodzi o słodkowodne, to przewrotnie powiem, że dobrze jest założyć mały zbiornik np. 30l. Ale nie po to żeby go utrzymywać długo, a po to aby zobaczyć co może pójść nie tak, żeby zobaczyć jakie są problemy itp.

Nie jest pewne, że wszystko pójdzie nie tak, ale człowiek przy takim akwarium i sporym zacięciu nauczy się w krótszym czasie bardzo wiele, nawet jeśli nie będzie ono wyglądało najlepiej. Po zdobyciu trochę wiedzy można przejść na coś większego inwestując już w sprawdzone rozwiązania i większe ładniejsze i często droższe zwierzęta.

Małe szkło nigdy się nie zmarnuje (kotnik, kwarantanna, szpital, awaria), więc nie ma co go wyrzucać, ani sprzedawać.

Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim do małego zbiornika doborze obsady, żeby nie męczyć ryb.



Grande Ow, napisałeś super, ja na taki pomysł nie wpadłam. A rzeczywiście małe szkło zawsze sie przyda, tak jak napisałeś.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'