Powrót do Low Tech

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Re: Powrót do Low Tech

autor: nsp » 16 wrz 2020, 09:26

adams2121 pisze:Twarde rośliny typu kryptokoryna mogą dać radę. Nie spróbujesz ???

Może w przyszłości, jak będę miał większy zbiornik i zdecyduje się na non-mbuna to z chęcią bym widział parę roślin w akwarium.

thaz pisze:Będą miały co skubać!


Oby. Zawsze miałem problemy z glonami, to mam nadzieję że i tu będę miał "problem".

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Powrót do Low Tech

autor: nsp » 20 wrz 2020, 16:26

Przekopiuje tu wpis z innego forum ,bo nie chce mi się pisać wszystkiego od nowa :)

Zrobiłem kolejne testy, z pominięciem pH i KH. Mam dziwne wrażenie, że testy na NH4 (ostatnio na forum było parę wzmianek na temat tego testu od JBL) i NO3 są popsute. Tak po za tym jakiś czas temu dorzuciłem parę krewetek RC, aby coś zaczęło syfić w akwarium i HMF trochę ruszył. Pomiary wyglądają tak

16.09.2020 - 3 test - w dalszym ciągu woda nie podmieniona, przy zmianie aranżacji będzie zapewne podmianka.

NH4 JBL - <0.05 (w dalszym ciągu odczynnik żółty, czyli brak skali do porównania)

NO2 JBL - 0.025 / 0.05

NO3 JBL - <0.5

19.09.2020 minie miesiąc od zalania. Jestem cierpliwy, mało grzebie w zbiorniku, prócz ostatniego włożenia filtra HMF i wyjęciu po tygodniu starego, przerzuceniu z niego trochę ceramiki do obecnego filtra. Po za tym wywaliłem też kryptokorynę.

Coś robię źle, że zbiornik tak wolno dojrzewa? Jakie dodatkowe kroki mam poczynić, aby zbliżyć się do zakupu i wpuszczenia ryb do akwarium.


Zrobiłem małe przemeblowanie w akwarium. Dołożyłem kamieni, wyciągnąłem kryptokorynę i filtr Aquaela. Ceramika z Aquaela trafiła na dno HMF'a (jej część, nie wszystko).

Było
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Jest
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu


16.09.2020 - po zrobieniu testów, które są w poprzednim poście, rozdłubałem całe akwarium. Piach ściągnięty do 2 wiader ok. 16l, wody zlałem coś ok. 100-110l. Kamienie umyte wodą pod ciśnieniem, plus sparzone wrzątkiem. Ułożyłem takie gruzowisko, pod gruzowisko dodałem 3 maty po 2mm grubości, zasypałem piachem, dolałem "dojrzałą" wodę. Resztę wody uzupełniłem kranówą, przepuszczoną przez ustrojstwo. No i krewetki trafiły z powrotem do swojej kostki.

17.09.2020 - zakupiłem 3 ampułki Prodibio Biodigest, bo bałem się, że bakterie z piachu i filtra, mogły zginąć przez czas pobytu po za akwarium bez ruchomej wody i natleniania. Przed dodaniem bakterii zrobiłem testy. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że cykl azotowy w ogóle nie ruszył przez ten miesiąc. Testy wyglądały tak:

pH Zoo 4.5-9 - 8

NH4 JBL - <0.05

NO2 JBL - 0.05 / 0.1

NO3 JBL - <0.5

Po zrobieniu testów wlałem 2 ampułki Prodiobio, sypnąłem tylko 2-3 szczypty, standardowego pokarmu z Tropicala.

19.09.2020 - doczytałem, że te dwie szczypty jedzenia to może być za mało jako pożywka dla bakterii, więc wsypałem czubatą łyżeczkę (mała łyżeczka) tej ogólnej karmy Tropicala. Po paru godzinach, było czuć że coś w akwarium się ruszyło. W pokoju unosił się dość dziwny zapach, którego nie mogę określić.

20.09.2020 - zrobiłem kolejne testy, bardziej z ciekawości przez ten zapach, który minął rano. Testy wyglądają tak

ph JBL 3-10 - 8

pH Zoo 6-8 - 8<

pH Zoo 4.5-9 - 7.5 / 8

KH JBL - 9

NH4 JBL - <0.05

NO2 - 0.2 / 0.3

NO3 - <0.5 / 1

Chyba dopiero cokolwiek ruszyło. Myślę, że podmiana wody tydzień po starcie akwarium, zatrzymała cykl azotowy. I tak to sobie stało w miejscu tyle czasu. Teraz testy będę robił codziennie aby wiedzieć na czym stoje.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'