Nowe akwarium

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Nowe akwarium

autor: Kamil5 » 17 wrz 2020, 22:19

Hej, mam stare akwarium 100l i chciałbym w nim zacząć hodować rośliny i ryby.
Zależy mi na tym żeby ryby mogły się rozmnażać w akwarium bez mojej pomocy, tzn bez kotnika i przenoszenia do nowego akwa na czas tarła. Polecicie jakieś gatunki? Myślałem oczywiście nad gupikami, 4-6 samic i 2 samce. Do tego 1 lub 2 zbrojniki na dno i na tym pomysły mi się kończą. Jezeli chodzi o gupiki to jakiej temperatury potrzebują? Bo gdzieniegdzie wyczytałem że temp może się wahać od 18 do 26 stopni ale mi się to nie widzi, bo wychodziłoby na to że nie potrzebna byłaby grzałka. Chyba że np do rozrodu temp powinna być wyższa a normalnie wystarczy woda zimniejsza?

Co można by dodać do nich? Neonki raczej się nie będą rozmnażać w akwa z tego co czytałem, bo wymagają przeniesienia do oddzielnego akwarium. Kiryski? Może tylko gupiki, zbrojniki i do tego parka jakichś większych spokojnych ryb, które nie będą atakować gupików ani młodych? Polećcie coś allah

Prócz ryb mam pytanie dot roślin, bo będzie to moje pierwsze akwa w którym chciałbym ich trochę mieć. Z takich łatwo rosnących roślin to myślałem nad moczarką, nurzańcem i rogatkiem. Świetlówka T8 wystarczy do 100l? Bo mam pokrywę z taką właśnie świetlówką, oczywiście trzeba będzie ją wymienić na nową. Jakie podłoże do takich łatwych roślin? Zakładanie akwa na ziemi to raczej trudniejsze i myślałem nad zwykłym okrągłym żwirkiem, ewentualnie rośliny zasadzane w małych kubeczkach z ziemią/substratem zasypane żwirkiem. Będzie coś z tego?
No i filtracja. Nigdy nie miałem podżwirówki i myślałem nad nią tutaj, zwykły filtr podżwirowy z pompką T head 750 da radę tutaj? Czy może lepszy filtr przelewowy?
Masa pytań ale nigdy nie miałem rybek czy roślin, jedyne akwa jakie mam to z żółwiem gdzie nie ma roślin czy ryb bo i tak wszystko by zeżarł. To akwa chcę mieć by móc karmić żółwia od czasu do czasu roślinkami z przycinki i może młodymi rybkami, gdy udałoby się je rozmnażać.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2020, 22:01
Lokalizacja: Polska
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Nowe akwarium

autor: nsp » 18 wrz 2020, 05:30

Witaj. Zacznijmy od akwarium. Jak jest stare? Jak wyglądają spoiny silikonowe? Sprawdź czy nie odstają. Najlepiej by było jakbyś ustawił akwarium na dobrze wypoziomowanej szafce i powoli co parę godzin zalewać je co ileś tam litrów i obserwować czy nie ma wycieków.
Jakie wymiary akwarium?
Kontynuując temat sprzętu. W dzisiejszych czasach przy tej ilości filtrów wewnętrznych, zewnętrznych nie wiem czy jest sens bawić się w podżwirowy. Nigdy nie miałem takowego i w sumie nie znam nikogo kto by takiego używał.
Grzałka jak najbardziej się przyda. Co zrobisz zimą jak będzie awaria ogrzewania w mieszkaniu/domu (no chyba że ogrzewanie jest elektryczne)? Jeden, dwa, trzy dni wytrzymasz bez ciepła, bo możesz się cieplej ubrać, ale ryby wymagają stałej temperatury.
O oświetleniu nie wypowiem się, bo dawno nie miałem akwarium roślinnego, zresztą bez wymiarów akwarium ciężko cokolwiek doradzić.

Ryby. Napisałeś że akwarium ma 100l. Tu nawet bez znajomości wymiarów, mogę od razu powiedzieć, że za mały zbiornik dla zbrojników. Jesteś pewien, że żółw stale i regularnie będzie pozbywał się nadwyżki żyworódek? Gupiki to ładne ryby, ale jak warunki w akwarium będą im sprzyjać, to czasami ciężko opanować rozmnażanie się tych ryb.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Nowe akwarium

autor: Kamil5 » 18 wrz 2020, 18:23

Akwa 70x40x40 bodajże. Wg tej strony https://rybyakwariowe.eu/zbrojniki-glonojady-gatunki/ zbrojniki wymagają min 72 litrów, chodzi mi o te małe a nie o lamparciego. Jeżeli nie zbrojniki to co do gupików? Neonki i kiryski? Kiryski nie będą wyjadać młodych innym rybom? I wydaje mi się że będzie trochę pusto w akwa. Żółw zje wszystkie nadwyżki, mam też sąsiada z żółwiem i w razie czego chętnie by przyjął co nie co. Akwarium już sprawdzone i nie cieknie
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2020, 22:01
Lokalizacja: Polska
Reputacja: 0
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'