No to jedziemy

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Re: No to jedziemy

autor: miewan » 08 lis 2020, 10:35

Tomasz, gadałem wczoraj z Marcinem Horoszem ( Akwaria.pro), radził ograniczyć szerokość akwa do 320 cm z ekonomicznego względu - zamawiane tafle szkła mają właśnie taki rozmiar, powyżej to już dodatkowo płatny rozmiar jumbo. Może zostań przy 320 a zwiększ głębokość bo wysokość i tak planujesz już sporą, a jak wiesz powierzchnia dna jest bardzo ważna, szczególnie przy pielęgnicach, a i głębokie akwa są dużo ciekawsze ( to mówię ja :miewan zwolennik niskich jamników :rotfl )
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: No to jedziemy

autor: adams2121 » 08 lis 2020, 13:20

Na szerokość nie bardzo więcej niż 80 mogę dać. Wysokość 70 - i chce
Jak najdłuższe. Dlaczego ? Bo to ostatnia szansa.

Głębsze rodzi też inne problemy - weź to rusz takim kawałem wody z prądem rzeki jaki chce mieć ja.
I tak planuje dwie pompy :facepalm2 i nie wiem czy da radę ?

Druga sprawa - podałem 3,5 tony obciążenia łącznego.
350/80/70h 1920l + sump 700 + stelaż że 300/400 kg

Choć 320/100/70h daje 2240 l
A 350/100/70 2440

Niestety podałem wymiar już i nie wiem czy mogę zmienić.

Ja z kolei jeszcze nie gadałem z nikim na ten temat.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: No to jedziemy

autor: jurkin » 08 lis 2020, 15:20

Ooo rany, niezły wymiar :) zazdroszcze :) gdzie Ty to wstawisz? :D
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: No to jedziemy

autor: marcin » 08 lis 2020, 15:32

jurkin pisze: gdzie Ty to wstawisz? :D


też mnie to ciekawi
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: No to jedziemy

autor: adams2121 » 08 lis 2020, 15:56

Miejsca mam 470 / 350 duży pokój.
Tam gdzie do tej pory :rotfl :Hahaha :hihihi
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: No to jedziemy

autor: marcin » 08 lis 2020, 16:40

adams2121 pisze:Miejsca mam 470 / 350 duży pokój.
Tam gdzie do tej pory :rotfl :Hahaha :hihihi


No to ładnie jak pamiętam tamte co jest obecnie u ciebie to sporo miejsca zajmuje a takie 300plus już zawali pokój ale to twoja chata robisz co chcesz + to ze mieszkasz na parterze .
czekam na dalsze postępy w realizacji
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: No to jedziemy

autor: adams2121 » 25 sty 2021, 11:13

A więc podciąg konstrukcyjny jest już wykonany.
Dziś etap instalacji. Instalacje wod-kan mam już "klapnięte" - zimna + ciepła woda + odpływ mam już pod akwarium.
Niestety materiałów projektowanych, Nie otrzymuje póki co, druga rzecz, że chyba nie mogę ich publikować. Takie coś podpisywałem chyba wśród tysięcy papierków.
Jakby ktoś chciał - do wglądu osobiście ;) pokażę. Jak już dostanę propozycję od projektantów.
  • 2

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: No to jedziemy

autor: Seban » 26 sty 2021, 00:45

Jeżeli nie będziesz oglądał szkła z boku, to jestem za laminatem i wklejoną przednią szybą. Ewentualnie całość ze szkła. Uważam, że lepiej kleić w warsztacie i przetransportować do mieszkania. Dlatego wymiar szkła uzależniony jest od otworu okiennego, chyba, że chcesz powiększyć ten otwór, ale na to musisz mieć pozwolenie, bo mieszkasz na parterze i okna są w ścianach nośnych. Klejenie na miejscu może okazać się niedokładne, ze względu na rozmiar pokoju. Sam przygotowywałem się do podobnego projektu i na ten temat przeprowadziłem kilka rozmów z Przemkiem. Moim zdaniem szkło opti zdecydowanie łatwiej zarysować. Nie wiem czy Twoje mieszkanie to spółdzielnia czy wspólnota czy jeszcze co innego, ale u mnie, nawet jeżeli po wykonaniu projektu przez osobę uprawnioną, wykonawstwo zgodnie z projektem i akceptacja przez spółdzielnię i nadzór budowlany, doszłoby do uszkodzenia budynku, pełną odpowiedzialność ponoszę ja. Takie pismo zostało mi przedstawione, z podstawą prawną. W najlepszym wypadku ponosisz koszty naprawy, w najgorszym przypadku masz sprawę za katastrofę budowlaną. Jeżeli chodzi o ciężar całości to uważam, że nie zmieścisz się w 3,5 tony. Do całości musisz policzyć: woda w akwarium, woda w sumpie, masa szkła akwarium, masa szkła sumpa, podłoże i dekoracje w szkle, media filtracyjne w sumpie, stelaż/podmurówka, korona i oświetlenie, wszystkie rurki, rureczki, kabelki, pompy itp. Wydaje się, że to nie jest ciężkie, ale tu wyjdzie 2kg, tu 0,5 kg, tu 10 kg i okazuje się, że łącznie uzbierałeś na pierdołach 50 kg. To tego doliczasz masę wylewki i paneli. Tak, wylewkę też musisz policzyć, bo ona leży na prawdziwym stropie. Tak jak Andrzej zauważył, jeżeli przekroczysz wymiar tafli, to zapłacisz za nią podwójnie. Ja bym dołożył tę kasę i zrobił wymiar największy na jaki tylko będziesz mógł sobie pozwolić. Jeżeli zrobisz z laminatu, to większa tafla będzie tylko jedna. A jak będzie całość ze szkła, to będziesz potrzebował dwie większe tafle. Dno można zrobić z dwóch lub trzech kawałków.
Tomek, trzymam kciuki aby Ci się to udało. U mnie niestety nic z tego nie wyszło. (mam nadzieję, że tylko chwilowo, mam już nowy pomysł, ale to inna bajka). Ciekawi mnie jaki wyjdzie Cię koszt całości. U mnie wstępna wycena wszystkiego, sprzęt i praca wahało się od 25k do 30k. Nie wliczając cen za ryby. :)

EDIT:
Przy takim projekcie nie schodziłbym na głębokości mniej niż 100 cm. Nie szedłbym na wysokość więcej niż 70 cm. Raczej pozostałbym na 60 cm. Przy głębszych akwariach ciężko doświetlić rośliny w podłożu, aby nie przesadzić ze światłem blisko tafli wody.
Stała podmiana wody z filtra RO. Rozważyłbym podłączenie odpływu do spłuczki w sedesie. Zrobiłbym też odpływ na trawnik.
Zraszanie mediów filtracyjnych będzie bardzo, bardzo głośne. Odpuść to sobie.
Jako media filtracyjne zastosowałbym sporo gąbki i bardzo dobrej ceramiki, może jakiś plastik (rurki, myjki itp.). W żadnym wypadku nie pchałbym się w jakiekolwiek minerały (lawa, bazalt itp.).
  • 2

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: No to jedziemy

autor: adams2121 » 26 sty 2021, 09:23

A więc opcja jest taka.
Wzmocnienie bloku spoczywa na deweloperze - nie mój to problem tylko wykonawcy. Tu mam z górki. I jest już to wykonane - 2 podciągi pod całym mieszkaniem. Projektant liczy i dokłada wedle przepisów i swojej wiedzy.

2 - 2 metry szerokości okna i dostęp z poziomu 0 do mieszkania - bez dźwigu.
To co mogę zrobić - 320/80/70h + sump. Więcej nie da rady już - decyzja podjęta wcześniej. Mam do dyspozycji 3,5 tony stałego obciążenia ponad normatywne liczę że w sumie ok 3 tony stanie - 500kg mam zapasu.

Szkło + stelaż + sump+ pompy i rurki - myślę że w 10 tys. Się zamknie z oświetleniem.
+ Wod/kan - 540zl za przyłącze - ciepła + zimna + odpływ. Zobaczymy co z tego wyjdzie finalnie - ja już wyboru nie mam, wszystko toczy się swoim trybem.

Stała podmiana będzie na pewno.
Czy uda się odpływ wyprowadzić na zewnątrz - zobaczymy. Czy zostanie ręczna udręka.

Mediów mam na tą chwilę -
4 paczki maspext
Ok 3 litrów siporax sera
Ze 3 litry matrix
1 kg kaldenes
Zaszczepione bakteriami już. W 3 zbiornikach . + Z 6 gąbek do filtrów.

Akwarium jest ułamkiem kosztu jaki poniosę. Wzmocnienie bloku - 0 zł
Elektryka wyłączona z kosztu - moja sprawa.

Odpływu stałego na trawę zrobić nie mogę - nic na elewacji ruszyć nie mogę, nawet rolet antywłamaniowych.

Piach z rzeki bądź żwirownia znajoma.
Ew retne.

No i teraz suma - mam ok 14 miesięcy do kluczy. I na pomysły i rozwiązania ich.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: No to jedziemy

autor: Seban » 26 sty 2021, 12:12

Nie wiem kto będzie robił Ci szklankę, ale trudno mi jest uwierzyć w koszt 10k. Moje szkło i sump łącznie wycenione było na 15k lub ciutkę mniej. Krzysiek ma laminat z przednią szybą i jak dobrze pamiętam, to mówił, że kosztowało go to 12k i to bez transportu. A było to z 8 czy nawet 10 lat temu. Ja też elewacji nie mogłem ruszyć. Jednak napisałem do spółdzielni o wyjaśnienie, aby podali na jakiej podstawie prawnej, sąsiedzi naruszyli elewację aby przeciągnąć sobie przewody antenowe. Wtedy dostałem zgodę na otwór 1/2 cała, zabezpieczony rurka stalową/peszlem. Może u Ciebie też warto tego spróbować. Jak będziemy się widzieli to chętnie zerknę w papiery odnośnie wzmocnienia stropu. U mnie to była najtrudniejsza sprawa do ogarnięcia. Chodzi o papiery. Cena samego wzmocnienia, (papiery, pozwolenia, materiał i robocizna) też kilka ładnych tysiaków wyszło.

EDIT:
Otwór w elewacji musiał być pod balkonem, bez wystających elementów na stałe.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'