Powrót do akwarystyki

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Powrót do akwarystyki

autor: mrk » 07 lis 2020, 18:49

Cześć.
Zakładam akwarium po kilkunastu latach przerwy. Postanowiłem, że będzie to 240l (już mam) ogólny z korzeniem i kilkoma mniej wymagającymi roślinami.
Tu mam zagwozdkę: doradźcie proszę jakiś substrat pod podłoże. Nie chcę kupować na chybił trafił, może ktoś coś poleci lub odradzi... będę wdzięczny.
Druga sprawa to testy. Kiedyś akwarium jakoś działało samo :) (no dobra, raz dorwałem jakiś test twardości), teraz chciałbym bardziej świadomie kontrolować zbiornik. Może mi doradzicie jakie testy i jakiego producenta kupić?

Mirek
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 10
Rejestracja: 05 lis 2020, 08:42
Lokalizacja: lubelskie
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Powrót do akwarystyki

autor: nsp » 07 lis 2020, 19:17

Cześć. Jako substrat użył bym najzwyklejsza ziemię ogrodową, bez dodatku nawozów itp., można ją zmieszać z keramzytem. Tak mi doradzali na forach kiedy chciałem robić akwarium towarzyskie z prostymi roślinami, coś w stylu Low Tech. Co do testów. Jeżeli nie masz zamiaru w przyszłości bawić się w nawożenie i CO2, wystarcza Ci w zupełności testy na pH (tutaj musisz wybrać zakres takiego testu pod ryby jakie będziesz trzymał, bo ogólny test od 3 do 9 jest mało dokładny), NH3 / 4, NO2 i NO3. Ja używam testów firmy JBL. Jedynie NH4 coś nie bardzo współpracuje i tu bym użył innej firmy. Te testy w zupełności pozwolą Ci przeprowadzić start akwarium i kontrolować cykl azotowy.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Powrót do akwarystyki

autor: thaz » 07 lis 2020, 19:34

Uważam ze niewymagające rośliny nie wymagają żadnej ziemi, która może tylko skomplikować obsługę akwarium.
Normalny, drobny żwir i już. Wszystko ładnie pójdzie do przodu.

Testy: w moim przypadku zoolek dał ciała, wiec Sera albo Tropical.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Powrót do akwarystyki

autor: mrk » 07 lis 2020, 20:25

Ziemię odpuszczam. Chciałbym produkt przeznaczony do zastosowań w akwarystyce.
thaz kiedyś miałem żwir i coś tam rosło. Pomyślałem jednak, że skoro i tak startuję to wrzuciłbym coś pod żwir co zapewni roślinom lepsze warunki.
Czy stosujecie środki do uzdatniania wody?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 10
Rejestracja: 05 lis 2020, 08:42
Lokalizacja: lubelskie
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Powrót do akwarystyki

autor: nsp » 07 lis 2020, 21:24

mrk pisze:Czy stosujecie środki do uzdatniania wody?


Nie. Albo woda odstawiona na 24h, albo to co ja używam czyli ustrojstwo z wkładem węglowym, wtedy leje wodę bezpośrednio z kranu.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Powrót do akwarystyki

autor: tomek62 » 07 lis 2020, 23:54

Witaj. A może pałeczki nawozowe do roślin zielonych? Wkładasz pod korzenie roślin i masz trochę spokoju. A ziemia ogrodowa, mimo że w nazwie jest ogrodowa jest powszechnie stosowana w akwarystyce.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 150
Rejestracja: 22 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zawiercie
Reputacja: 39
GG: 0

Re: Powrót do akwarystyki

autor: thaz » 08 lis 2020, 09:46

Albo kulki gliniano-torfowe pod korzeń. Dają radę.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Powrót do akwarystyki

autor: jurkin » 08 lis 2020, 10:31

Jeżeli nie robisz akwarium typowo roślinne odpuść sobie wszelkie substaty, jak thaz radzi, drobny żwirek, kulki, i będziesz Pan zadowolony :)
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Powrót do akwarystyki

autor: marcin » 08 lis 2020, 13:53

Zgodzę się do poprzednich wypowiedzi sam nigdy nie stosowałem żadnych substratów pod żwir , może i nie mam żadnych wymagających roślin ale wpycham co jakiś czas jakaś kulkę gliniano torfowa czasem samą gliniana czasem jakaś kapsułkę nawozowa dodatkowo stosuje nawożenie do słupa wody + C02 i praktycznie wszystko daje rade .
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Powrót do akwarystyki

autor: mrk » 09 lis 2020, 19:44

Dzięki za konkrety.
W takim razie kupię testy JBL Combi Plus NH4 COMBISET TEST pH KH CO2 NO2 NO3 (https://allegro.pl/oferta/jbl-combi-plu ... 6521872668).
Wracając do podłoża to chyba Was posłucham i zastosuję sam żwir.
Podoba mi się czarne podłoże i z tego co widzę, to mam wybór w postaci barwionego piasku kwarcowego lub bazaltu.
Czy te sztuczne (barwione) podłoża nie zmieniają koloru po jakimś czasie? Bo skoro są przeznaczone do akwarystyki to zakładam, że nie uwalniają żadnych substancji do wody.
Bazalt z tego co gdzieś czytałem ma ostre krawędzie, które podobno mogą ranić ryby.
Proszę o Wasze przemyślenia w tym temacie.

Pozdrawiam
Mirek
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 10
Rejestracja: 05 lis 2020, 08:42
Lokalizacja: lubelskie
Reputacja: 3
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'