obsada do 360l

Tutaj znajdziesz informacje dotyczące gatunków oraz ilości ryb w akwarium

obsada do 360l

autor: krystianl » 09 paź 2019, 23:13

Witam serdecznie
nowy nabytek, a wlascieiw prezent - akwarium narozne
80x80x60, w sumie wychodzi jakies 360l -Fluval Venezia
podloze -ziemia ogrodowa plus mialki piasek na gorze
rosliny - mieszanka popularnych, kabomby, kryptokoryny
dwa korzenie
oswietlenie - mieszane - podwojna belka z H5 sun glo i pink glo, druga, mniejsza belka to LEd (belka byla zniszczona, trzeba bylo ratowac
Filtr Fluval 407, wegiel aktywny
bez nawozenia CO2

Akwarium sobie dojrzewa, paramterty sie stabilizuja, korzen barwi jak cholera, woda ciagle metna - do krysztalu jej daleko. Mam nadzieje ze sie wyklaruje

Czas zastanowic sie nad obsada, z zalozenia ma to byc akwarium towarzyskie, nie biotopowe
wydumalem sobie taki zestaw

ekipa sprzatajaca:
-5-6 otoskow
- 5-6 kiryskow (prawdopodobnie spizowe, aczkolwiek moga byc wszelkie, byle te same)
- Red Cherry - ile sie namnozy i przezyje, tyle bedzie

obsada glowna
40 - 45 neon Inessa
pretnik karlowaty 2+1
ramirezy - idealnie bylo by 2 parki, ale tu sa watpliwosci.
1. czy uda sie w sklepie dobrac dwie parki?
2. czy dwie pari sie beda tolerowac na takim metrazu? to nie jest dlugie akwa.

Generalnie wszystkie te rybki maja usrednione wymagania, powinno sie zgrac bez uszczerbku na zdrowiu czy kondycji

teraz glowny dylemat:
co na gorna przestrzen wody? Pare proporczykowcow? Nie musi tego byc lawica, ale cos ciekwego, i cos, co mi nie zrobi sobie przystawki z krewetek. Zastanwialem sie nad danio Malabarskim, hokejowkami, ale to znow kwestia lawic, boje sie przerybienia. Teczanki rosna troszke duze. Sam juz nie wiem co dobrac

Sorrki za lekko przydlugi post, ale bede wdzieczny za jakies sugestie
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 09 paź 2019, 22:57
Lokalizacja: Haslemere
Reputacja: 0
GG: 0

Re: obsada do 360l

autor: adams2121 » 10 paź 2019, 06:07

Popatrz pstrążnice na górę. Ale szkło musi być przykryte.
Jeśli zagracisz szkło para da radę - musi się tylko nie widzieć.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: obsada do 360l

autor: miewan » 10 paź 2019, 06:49

krystianl pisze:co na gorna przestrzen wody? Pare proporczykowcow?

Raz, że lepszy byłby harem, a dwa że wbrew pozorom wcale tak chętnie nie przesiadują przy powierzchni, a często nawet okupują dno.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: obsada do 360l

autor: Awokado » 10 paź 2019, 08:12

Pod tafle wody najlepszy moim zdaniem jest Furcatus - Modrook słoneczny. 90% czasu spędza właśnie w tej części zbiornika, w dodatku masz do wyboru trzy wersje kolorystyczne. Co do ławicy, na pewno odradzam Danio Malabarskie, ryba ładna, ale rośnie bardzo duża, potrzebuje długiego szkła, poza tym jest tak ruchliwa, że po pewnym czasie szlag Cię trafi, przy niej można dostać oczopląsu. Hokejka, Neon Innesa to już pozostawiam do wyboru, licz się przy nich z możliwymi stratami krewetek, ale to nie powinna być wielka skala. Gorzej w przypadku Ramirezy, te na 100% zapolują na krewetki - sprawdzałem u siebie dwa razy ;P Co do utrzymania dwóch par, nie sądzę, że się uda. Próbowałem w akwarium 100x40 i nie dało rady. W takim szkle postaraj się o jedną, ładną parę i tyle. W sklepie nie powinno być problemu z odróżnieniem samca od samicy (samiczki mają wyraźnie zaznaczone różowe brzuszki) ale czy akurat dwa wybrane przez Ciebie osobniki dobiorą się w parę, to już loteria.

Pokaż zdjęcia zbiornika :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: obsada do 360l

autor: krystianl » 10 paź 2019, 18:48

Dzieki za odpowiedzi
Pstraznice aczkolwiek ciekawe to mi nie pasuja. Zreszta przy tak filigranowej obsadzie by wygladaly jak czolgi.
Modrook sloneczny brzmi fajnie, mala rybka, powinna ladnie wygladac. dzieki za pomysl, zaraz sobie doczytam o niej, czy sie jakos wpasuje z wymaganiami. Jeszcze takie pytanie - moge w takim litrazu miec 2+4 pretnika?
Korca mnie te ramirezy, bo sa przepiekne, ale nie wiem, czy jestem w stanie poswiecic red cherry. Widzialem, ze czasem przezyja, czasem sluza jako pokarm od strzalu.
co do zbiornika -- to jest w trakcie dojrzewania i barwienia wody. Generalnie to mam bardzo duzo herbaty jak ktos reflektuje. Nawet wegiel aktywny tego nie wyciaga.
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 09 paź 2019, 22:57
Lokalizacja: Haslemere
Reputacja: 0
GG: 0

Re: obsada do 360l

autor: miewan » 10 paź 2019, 18:53

Pstrążenice be bo duże, a prętnik nie bo co mniejszy ;P .
Wiem, wiem bardziej kolorowy.
Modrooki dadzą radę z warunkami.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: obsada do 360l

autor: krystianl » 10 paź 2019, 19:48

tak miedzy bogiem a prawda, to ja najchetniej bym widzial tam ladne stadko sumatrzanskich, ale wtedy calkiem inna obsada etc.
No, ale ze zajelo mi sporo czasu przekonanie zony, ze powrot do akwarystyki jest absolutnie niezbedny, wsparcie corki bylo podkupione zdjeciami kolorowej obsady....wiec bedziec o bedzie.
Teraz tylko kombinuje czy to korzen tak barwi, czy rozowa swoetlowka zmienia mi tak kolor....
wracajac do tematu, jak dodam stadko 10 modrookow to raczej nie bedzie przerybienia? Raczej nie powinne sobie nawzajem przeszkadzac, wchodzic w droge
Licze srednio 5l wody na sztuke, nie uwzgledniam w tym przeliczniku krewetek
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 09 paź 2019, 22:57
Lokalizacja: Haslemere
Reputacja: 0
GG: 0

Re: obsada do 360l

autor: miewan » 10 paź 2019, 20:02

Kanon 5 litrów już się nieco zdezaktualizował.
Im więcej modrooków tym lepiej ( to relatywnie małe ryby), możesz je pomieszać paskaie, Gertrudy i furcatusy to te najłatwiejsze do dostania.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: obsada do 360l

autor: krystianl » 10 paź 2019, 22:18

super, dzieki wielkie
A jakies slowo porady odnosnie koloru wody? Wiem,ze korzen moze barwic dosc dlugo, sa jakies sposoby, by ten efekt zniwelowac? Czy pozostaja mi czeste podmiany wody?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 09 paź 2019, 22:57
Lokalizacja: Haslemere
Reputacja: 0
GG: 0

Re: obsada do 360l

autor: krystianl » 13 paź 2019, 14:39

jeszcze raz odgrzeje temat
mysle, zeby wpuscic 2+4 pretniki. Samce sie nie pobija? Czy raczej sobie odpuscic?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 09 paź 2019, 22:57
Lokalizacja: Haslemere
Reputacja: 0
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
cron
Reputation System ©'