Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

Tutaj znajdziesz informacje dotyczące gatunków oraz ilości ryb w akwarium

Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

autor: Sarine » 27 lis 2021, 01:19

Dobry wieczór!
Po wieloletniej przerwie, postanowiłem powrócić do akwarystyki. Jednakże, tym razem bardziej poważnie. Planuję kupić akwarium o wymiarach 80x40x40, niestety (lub stety) nie lubię spontanicznego działania, dlatego przed zakupem chciałbym obrać cel, do którego owe akwarium będzie zmierzało. Dlatego mam kilka pytań, aby potem nie żałować błędnych decyzji. Chciałbym, aby głównymi lokatorami były pielęgnice, szczególnie upodobałem sobie Kakadu, Reitziga oraz Viejita. Dodatkowo, myślałem nad Glonojadem Ancistrus. Wyczytałem, że zarówno wymienione pielęgnice, jak i glonojad mają podobne wymagania twardości wody, pH oraz temperatury.
Dodam także, że akwarium posiada w zestawie filtr wewnętrzny - JP-014F (800l/h) oraz grzałkę o mocny 100W. Przejdę więc do pytań:

1) Czy akwarium jest odpowiednie dla wyżej wymienionych ryb? Jeśli tak, to w jakich powinny być ilościach?
2) Pielęgnice różnych gatunków mogą być łączone (NP. Kakadu + Reitziga)?
3) Owy filtr oraz grzałka dadzą radę? Może powinienem dokupić inne?
4) W jakie rośliny powinienem celować? Głównie zależy mi na jakichś prostych, mało wymagających.
5) (Nawiązujące do powyższego pytania) Jakie powinienem zastosować podłoże?

Myślę, że póki co nie mam więcej pytań. Może macie własne sugestie, jak powinienem zagospodarować ten zbiornik? Jestem otwarty na propozycje. Z góry dziękuję za pomoc!

/Edit: Zapomniałem oddać, że do akwarium jest także dołączone oświetlenie "T8 o mocy 2x18W".
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2021, 00:32
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

autor: thaz » 28 lis 2021, 22:03

Cześć!
A więc tak z grubsza:
1. dno o powierzchni 80x40 jest dość małe, sugerowałbym wybrać Pielęgniczkę Borelli,
bo dla innych może być nieco za mało. Samiec Kakadu rośnie do pokaźnych rozmiarów.
2. przy większym akwarium tak, tutaj tylko jeden gatunek i to jeden samiec + jedna samica (1+1);
3. filtr trochę przymały ale przy małej obsadzie da radę - pamiętaj o doborze filtra +30% to co na pudełku a nie na styk.
4. to zależy co chcesz mieć - jeśli zdecydowałeś się na pielęgniczki, to imo piach :)

Masz 2x18W, to nie tak specjalnie mało - uważaj na glony (zacznij od krótniego czasu świecenia przy
małej masie roślinnej.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

autor: Sarine » 28 lis 2021, 22:53

thaz pisze:Cześć!
A więc tak z grubsza:
1. dno o powierzchni 80x40 jest dość małe, sugerowałbym wybrać Pielęgniczkę Borelli,
bo dla innych może być nieco za mało. Samiec Kakadu rośnie do pokaźnych rozmiarów.
2. przy większym akwarium tak, tutaj tylko jeden gatunek i to jeden samiec + jedna samica (1+1);
3. filtr trochę przymały ale przy małej obsadzie da radę - pamiętaj o doborze filtra +30% to co na pudełku a nie na styk.
4. to zależy co chcesz mieć - jeśli zdecydowałeś się na pielęgniczki, to imo piach :)

Masz 2x18W, to nie tak specjalnie mało - uważaj na glony (zacznij od krótniego czasu świecenia przy
małej masie roślinnej.


Dziękuję za odpis. Jeśli jest to za mała powierzchnia dla Pielęgniczek, może masz jakieś inne propozycje? Przy jednej parce akwarium raczej by świeciło pustkami. Zawsze możemy iść w nieco innym kierunku. Napisałem, że chciałbym aby Pielęgnice były głównymi lokatorami, ale nie oznacza to, że inne gatunki odpadają.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2021, 00:32
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

autor: thaz » 29 lis 2021, 08:21

Nie no, możesz tam coś jeszcze dodać z drobnicy.
Ja w podobnym litrażu miałem:
- Borelli 1+1
- 10-15 bystrzyków Amandy
- 5-8 otosków
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

autor: Awokado » 29 lis 2021, 09:30

Podobnie jak Thaz w takim zbiorniku widziałbym tylko jeden gatunek pielęgniczki. Zgodzę się, że może to być A. Borelli 1+1, lub A. Ramirezi 1+1, A. Trifasciata 1+1, A. Panduro 1+1, czyli w zasadzie większość małych pielęgniczek. Dodatkiem obsady mogą być wspomniane przez Ciebie Ancistrusy, mogą być kirysy np. Pigmey, Otosy, jak również drobne ryby ławicowe chociażby popularne Neony Inessa lub Neony Czarne, chociaż zawsze wydaje mi się, że dużo lepiej prezentują się w większych akwariach i w dużej ilości. Skoro podchodzisz do tematu nowego akwarium na chłodno to może warto się zastanowić nad nieco większym szkłem?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

autor: Bieta » 29 lis 2021, 11:13

Awokado pisze:Podobnie jak Thaz w takim zbiorniku widziałbym tylko jeden gatunek pielęgniczki. Zgodzę się, że może to być A. Borelli 1+1, lub A. Ramirezi 1+1, A. Trifasciata 1+1, A. Panduro 1+1, czyli w zasadzie większość małych pielęgniczek. Dodatkiem obsady mogą być wspomniane przez Ciebie Ancistrusy, mogą być kirysy np. Pigmey, Otosy, jak również drobne ryby ławicowe chociażby popularne Neony Inessa lub Neony Czarne, chociaż zawsze wydaje mi się, że dużo lepiej prezentują się w większych akwariach i w dużej ilości. Skoro podchodzisz do tematu nowego akwarium na chłodno to może warto się zastanowić nad nieco większym szkłem?

I tu się zgodzę z kolegą Awokado. Większe szkło, to większa możliwość aranżacji, większa możliwość wyboru mieszkańców. Łatwiejsze później utrzymanie biologii w zbiorniku.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

autor: jurkin » 29 lis 2021, 13:20

Do wyżej wymienionych zalet większego szkła dodam to że to jakie planujesz szybko zrobi się za małe.
  • 1

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

autor: Sarine » 29 lis 2021, 20:55

Niestety, póki co większe akwarium odpada.

thaz pisze:Nie no, możesz tam coś jeszcze dodać z drobnicy.
Ja w podobnym litrażu miałem:
- Borelli 1+1
- 10-15 bystrzyków Amandy
- 5-8 otosków


Jaką wielkość mam rozumieć przez "drobnica"?

Awokado pisze:Podobnie jak Thaz w takim zbiorniku widziałbym tylko jeden gatunek pielęgniczki. Zgodzę się, że może to być A. Borelli 1+1, lub A. Ramirezi 1+1, A. Trifasciata 1+1, A. Panduro 1+1, czyli w zasadzie większość małych pielęgniczek. Dodatkiem obsady mogą być wspomniane przez Ciebie Ancistrusy, mogą być kirysy np. Pigmey, Otosy, jak również drobne ryby ławicowe chociażby popularne Neony Inessa lub Neony Czarne, chociaż zawsze wydaje mi się, że dużo lepiej prezentują się w większych akwariach i w dużej ilości. Skoro podchodzisz do tematu nowego akwarium na chłodno to może warto się zastanowić nad nieco większym szkłem?


Także zastanawiałem się nad jakąś ławicą. Chociaż znalazłem kilka ciekawych gatunków, które podam poniżej. Jeśli chodzi o wymienione pielęgniczki, w oko wpadła mi Ramireza.

Bieta pisze:I tu się zgodzę z kolegą Awokado. Większe szkło, to większa możliwość aranżacji, większa możliwość wyboru mieszkańców. Łatwiejsze później utrzymanie biologii w zbiorniku.


jurkin pisze:Do wyżej wymienionych zalet większego szkła dodam to że to jakie planujesz szybko zrobi się za małe.


Wiem, że większe akwarium otwiera nowe drzwi, ale póki co będę musiał się zadowolić zbiornikiem o wymiarach, które podałem. W przyszłości może zdecyduję się na 450L+, ale chwilowo to odpada. Gdybym miał taką możliwość, raczej celowałbym w akwarium morskie.



Zebrałem troszkę informacji, odnośnie intersujących mnie gatunków, które umieszczę w załączniku.
(W tym momencie poleciłbym zajrzenie do załącznika)
Co myślicie o połączeniu Pielęgniczki Ramireza, Ancistrusa oraz Pseudomugil gertrudae? Wtedy celowałbym w utrzymanie temperatury 25°C. Jeśli chodzi o pH, 6.0 - 6.5 powinno być odpowiednie, aby zadowolić wszystkie owe gatunki.
Alternatywą mogłoby być: Ancistrus + Zmienniak Plamisty + Drobnoustek czerwony. Parametry wody oraz temperatura, jak powyżej.
Jest to moja propozycja obsady, ale z lekkim przymrużeniem oka. Jednak chciałbym znać opinię osób bardziej doświadczonych od siebie.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2021, 00:32
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

autor: Awokado » 30 lis 2021, 11:05

Sarine pisze:Co myślicie o połączeniu Pielęgniczki Ramireza, Ancistrusa oraz Pseudomugil gertrudae?


Powiem krótko. Śmiało! :cool
Mam od dawna podobny zestaw w swoim akwarium. Miałem też połączenie Pseudomugil gertrudae z innymi pielęgniczkami (Kakadu, Borelli, obecnie Trifasciata) to jeden grzyb, ryby tego typu nie wchodzą sobie w drogę i na pewno będą żyły w zgodzie.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Wstępne plany odnośnie akwarium - 80x40x40.

autor: Sarine » 04 gru 2021, 21:31

Dobrze, dziękuję Wam za pomoc ^^.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2021, 00:32
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 0
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości
cron
Reputation System ©'