Parametry, który co do czego

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Parametry, który co do czego

autor: woytek » 15 lut 2016, 10:26

Temperatura,

Jest to miara nagrzania ciał. Jednostką temperatury są stopnie Celsjusza, a także Fahrenheity (w USA) i Kelviny (w nauce). Wyznacza się ją przy użyciu termometrów głównie działających na zasadzie zmiany objętości zawartych w nich cieczy (np. alkohol) wynikającej ze zmiany jej nagrzania. Optymalna temperatura jest różna dla różnych gatunków ryb.

PH,

Rozpuszczone w wodzie związki chemiczne wpływają na jej odczyn, mierzony współczynnikiem pH. W większości przypadków dla ryb odpowiednia woda ma odczyn obojętny, czyli pH=7. Odczyn wody można bardzo dokładnie zmierzyć za pomocą pH-metru (jest to jednak kosztowne urządzenie w zakupie), mniej dokładnie za pomocą wskaźników barwnych w postaci roztworów (np. błękit bromotymolowy – zakres pH 6,2-7,6, czerwień metylowa – zakres pH 4,2-6,3, sposoby jednak mało praktyczne), dostępnymi w sklepach zoologicznych wskaźnikami paskowymi (ich zaletą jest, że oprócz pH wskazują również inne parametry wody, np: poziom dwutlenku węgla, twardość wody, azotyny, azotany i inne) lub papierkami pH (celulozowe, lakmusowe lub inne nasączone barwnikiem). W praktyce częściej zakwaszamy wodę wodociągową (wymagana przy rozmnażaniu niektórych gatunków) niż ją alkalizujemy.
Obniżenie pH
wody możemy uzyskać poprzez przepuszczanie jej przez filtr wypełniony torfem lub szyszkami olchy (obniżenie pH do 6-6,5, należy pamiętać, że filtrowana woda musi być zmiękczona wcześniej). Oczywiście w sklepach zoologicznych dostępne są również gotowe środki do zakwaszania wody. Aby podnieść pH wody można zastosować gotowe preparaty dostępne w sklepach akwarystycznych lub węglanem sodowym.
Zmniejszyć pH
można wodę zmieszać z wodą destylowaną lub z filtra odwróconej osmozy, która separuje sole z wody dając miękką wodę.
Można też zastosować wysuszone szyszki olchy czarnej, z których przygotowujemy wywar (zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem aż ostygnie) lub stosujemy jako wkład w filtrze wewnętrznym lub zewnętrznym. Ciężko określić odpowiednią ilość dlatego należy bacznie pilnować wartość pH. Średnio stosuje się 8-13 szyszek na 100L wody w akwarium.

Nigdy nie zmieniamy parametrów wody jeśli znajdują się w niej ryby. Ważne jest też aby nie przesadzić czyli lepiej zmienić pH za mało niż za dużo. Nagłe zmiany parametrów wody w tym pH mogą zaszkodzić mieszkańcom akwarium dlatego wykonujemy je etapami.



GH-Twardość ogólna

Jest wskaźnikiem koncentracji jonów magnezu i wapnia. Podaje się ją w stopniach niemieckich [od]. Twardość wody wpływa nie tylko na zdrowie ryb i ich zdolności reprodukcyjne, ale także na biologiczne funkcjonowanie całego akwarium.

KH-Twardość węglanowa

Określa zawartość wodorowęglanów i węglanów w wodzie. Podaje się ją w stopniach niemieckich [od]. Twardość węglanowa zależy wprost proporcjonalnie od pH. Wywiera ona wpływ na samopoczucie ryb.

KH;GH

- aby obniżyć - dodawanie wody destylowanej, demineralizowanej lub RO (Reverse Osmosis - odwrócona osmoza), przepuszczanie przez kationit (najlepiej wodorowy np Filtrax K), gotowanie (tylko TWW).

- aby podwyższyć - umieszczenie kamieni z wapienia, marmuru lub żwir z ich zawartością, żwir koralowy, muszle, dodanie węglanu wapnia - CaCO3


NO2-Azotyny

Są produktami przemiany materii ryb a także utleniania jonów amonowych (pochodzących z rozkładu resztek pokarmu, roślin i resztek organicznych) przez bakterie nitryfikacyjne. Azotyny są bardzo toksyczne dla ryb. Ich stężenie powinno wynosić 0,0 – 0,3 ppm.

- aby oboniżyć - częściowo wymienić wodę i intensywnie napowietrzać.


NO3-Azotany

Są produktami biologicznego utlenienia azotynów przez bakterie nitryfikacyjne. Azotany są źródłem pożywienia dla roślin wodnych. Zbyt wysoki poziom azotanów może przyczynić się do wzrostu glonów. Optymalny poziom azotanów wynosi 0 – 40 ppm.
5 - 15 mg/l - poziom optymalny
15 - 25 mg/l - wspomagany rozwój glonów
25 - 50 mg/l - warunki dla ryb są jeszcze do zakceptowania, następuje rozwój glonów
50 - 100 mg/l - może wpływać niekorzystnie na życie ryb, stagnacja wzrostu roślin, wzmożony rozwój glonów (zaczynają rosnąć sinice), należy wymienić 30-40% wody
pow. 100 mg/l - niebezpieczne dla życia ryb, zahamowanie wzrostu roślin, silny rozwój glonów (między innymi sinic), przy tej wartości azotan może łatwo przekształcić się w silnie trujący azotyn, należy wymienić co najmniej 50% wody.

- aby obniżyć - wymiana wody, więcej roślin zwłaszcza szybkorosnących.

- aby podwyższyć - w akwariach z dobrze rosnącymi roślinami może istnieć potrzeba dodatkowego uzupełniania azotu, można to zrobić dodając KNO3 - azotan potasu (saletra potasowa - do peklowania mięs).


NH3, NH4 -Amoniaki

Związki amonowe, są wynikiem przemiany białek, występują jako mało szkodliwy jon amonowy (NH4+) w pH poniżej 7, wraz ze wzrostem pH powyżej 7 obok jonów amonowych w wyniku przemiany chemicznej związanej z odczynem pojawia się trujący amoniak (NH3), jego obecność w ilości 2 mg/l jest bardzo niebezpieczna dla ryb, należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem pH lub temperatury, rośnie jego zawartość.

- aby oboniżyć - częściowo wymienić wodę i intensywnie napowietrzać.

]NO3;NO2;AMONIAK !!!!

Są to związki szkodliwe dla ryb, których stężenie należy bezwzględnie kontrolować. Szczególnie niebezpieczne są azotyny i amoniak, które są rozkładane w filtrze przez bakterie nitryfikacyjne do azotanów wykorzystywanych przez rośliny w procesie fotosyntezy. Związki te powstają z resztek jedzenia, obumarłych części roślin oraz są wprowadzane do akwarium wraz z odchodami ryb. Związki amonu powodują zwiększenie się pH. Nadmiar amoniaku może powodować zahamowanie wzrostu roślin.

Nadmiar związków azotu powstaje wskutek przerybienia, nagromadzenia się nadmiaru mułu, odchodów ryb oraz gnijących resztek roślin i jedzenia. Brak regularnych podmian wody w akwarium oraz źle działająca filtracja również wpływają na zwiększenie stężenia związków azotu w wodzie.

Aby temu zapobiec należy regularnie podmieniać część wody (co 2 tygodnie ok 25% wody), karmić ryby mniejszymi porcjami (aby pożywienie nie opadało na dno i nie gniło), regularnie czyścić filtry (najlepiej wraz z podmianą wody -filtr najlepiej płukać w wodzie usuwanej z akwarium aby nie zniszczyć fauny bakteryjnej wspomagającej proces filtracji). Nigdy nie myj filtra w wodzie z kranu) oraz nie przerybiać akwarium (1cm ryby=1 litr wody). Można też wprowadzić więcej roślin, które będą wykorzystywały azotany do fotosyntezy skutecznie redukując ich ilość w wodzie.

CO2 -Dwutlenek węgla

Zawartość rozpuszczonego dwutlenku węgla jest szczególnie ważna dla roślin, które zużywają go w procesie fotosyntezy. Stężenie CO2 optymalne dla roślin powinno zawierać się w przedziale 15 - 30 mg/l.

- aby obniżyć - zwiększyć ruch wody w akwarium np poprzez dodatkowe napowietrzanie.

- aby podwyższyć - rozpocząć podawanie CO2, wykorzystując reaktor drożdżowy (tzw. bimbrownia) lub butlę wysokociśnieniwą, a jesli już nawozimy i zawartość dwutlenku nadal jest nie wystarczająca należy zmniejszyć straty CO2 spowodowane zbut dużym ruchem wody i zwiększyć skuteczność rozpuszczania


PO4-Fosforany

Dla dobrego rozwoju roślin zawartość fosforanów powinna wynosić 0,25 - 1 mg/l. W akwariach z rybami deficyt fosforanów na ogół nie występuje ponieważ wprowadzane są z pokarmem. Nadmiar tych związków jest niekorzystny ze względu na możliwość gwałtownego wzrostu glonów. Akwaria roślinne bez ryb luz z małą ich ilością wymagają suplementacji odpowiednimi nawozami zawierającymi fosfor. Systematyczna kontrola stężenia fosforanów Aquatestem PO4 pozwala stwierdzić czy potrzebne jest zasilanie roślin nawozami z zawartością fosforanów.
- aby obniżyć - wymiana wody od 30-50%, w zależności od ilości fosforanów w wodzie.

- aby podwyższyć - jak w przypadku azotanów, przy dobrym wzroście roślin może być potrzebne dodatkowe uzupełnianie fosforu, najlepszą jego formą jest KH2PO4 - diwodorofosforan potasu i K2HPO4 - wodorofosforan dipotasu.

K -Potas

Potas jest jednym z makroelementów niezbędnych dla prawidłowego wzrostu roślin. Każdy rodzaj akwarium z roślinami wymaga suplementacji nawozami zawierającymi ten pierwiastek. Woda wodociągowa nie zawiera wystarczających ilości potasu, nie jest także dostarczany do wody (jak azot i fosfor) z pokarmem dla ryb czy innymi substancjami organicznymi. Przed uzupełnianiem zawartości potasu należy wykonać pomiar Aquatestem K. Odpowiednie poziom stężenia K dla większości roślin to 10-20 mg/l. Zbyt wysokie zawartości potasu mogą przeszkadzać w prawidłowym przyswajaniu magnezu.

Fe -Żelazo

Żelazo jest mikroelementem istotnym dla rozwoju roślin. Niedobory tego pierwiastka objawiają się początkowo żółknięciem liści, które z czasem obumierają.

Mg -Magnez

Wartość GH jest miarą stężenia kationów dwuwartościowych w wodzie. W przypadku akwarium i wód naturalnych są to zwykle kationy wapnia i magnezu. Należy mieć na uwadze, że poza ich sumarycznym stężeniem istotnym jest (szczególnie dla bardziej wymagających roślin) ich wzajemny stosunek.

Chlor

Chlor jest związkiem stosowanym przy uzdatnianiu wody wodociągowej (kranówki). Stosuje się go aby zabijał bakterie. Stosuje się go również przy odkażaniu wody w basenach. Jak wiemy nadmiar chloru w basenie może poparzyć skórę ludzką. To samo dzieje się z rybami jak wpuścimy je bezpośrednio do akwarium z wodą nalaną z kranu i nie uzdatnioną (nie odstaną). Ilość chloru można zbadać testerami dostępnymi w sklepach. Aby usunąć go z wody można stosować gotowe preparaty zwane antychlorami lub odstać wodę przez kilka do kilkunastu godzin.
  • 5

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Parametry, który co do czego

autor: Inc0 » 15 lut 2016, 18:58

Takie małe sprostowanie : twardośc weglanowa nie zalezy od PH ( daleko nie trzeba szukac masz wode ph 7,6 i kh 4 zaczynasz podawac co2 i ph masz 6,8 a dalej kh 4 ) jest dokładnie odwrotnie to PH zalezy proporcjonalnie od ilosci weglanów i wodoroweglanów które stanowia bufor alkaiczny i których obecność wpływa na wzrost PH powyżej 7
  • 2

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'