co nam z kranu płynie

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Re: co nam z kranu płynie

autor: Bieta » 15 mar 2020, 15:53

Gdzieś wyczytałam, że mogą dodawać niewielkie ilości chloru, dla ludzi bezpieczne. To było w kontekście zapasów wody mineralnej. Ktoś z wodociągów wypowiadał się, że nie ma potrzeby gromadzenia wody mineralnej. Ale o rybach akwariowych nic nie mówili. Dlatego zadałam to pytanie tutaj.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: co nam z kranu płynie

autor: radko » 15 mar 2020, 16:01

Bez dwóch zdań. Capi...
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: co nam z kranu płynie

autor: Bieta » 15 mar 2020, 16:14

Kto może z forumowiczów sprawdzić u źródła, czy można śmiało robić podmianki, czy lepiej uważać?
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: co nam z kranu płynie

autor: Misiak » 15 mar 2020, 16:34

Ja wczoraj robiłem standardowo kilkaset litrów wody prosto z kranu. Nic mi nie capi. Jutro wodociągi otwarte można dzwonić jak ktoś chce.

Ludzie też łączą standardowe chlorowanie że względu na awarie lub inne okoliczności z koronawirusem i się nakręcają jak ze srajtasma i makaronem.

Drugie wyjście to kupić test na chlor.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: co nam z kranu płynie

autor: miewan » 15 mar 2020, 16:44

Nie wiem, czy warto kupować taki test.
Dodatek chloru czuć nosem.
Najprostszy sposób to nabrać wody i odstawić na dzień i po problemie.
Jest też kupa preparatów pomagających się go pozbyć.
Dzisiaj też robiłem podmiankę prosto z kranu, choć u mnie to ilości symboliczne, i nie widziałem rybiej/krewetkowej/ślimaczej paniki.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: co nam z kranu płynie

autor: adams2121 » 15 mar 2020, 17:32

Wystarczy silnie napowietrzyć wodę przez godzinę i chlor się ulotni - jeśli jest.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: co nam z kranu płynie

autor: Eliot » 09 kwie 2020, 13:23

chlor, chlorem... przy obecnym stanie techniki, woda jest bardziej ozonowana i poddawana działaniu UV. Obawiałbym się bardziej okresowego odkażania sieci wodociągowej środkami, które w użytym stężeniu nie są szkodliwe dla ssaków itp, natomiast są bardzo toksyczne dla ryb... Na wielu forach internetowych, ludzie piszą o nagłym dyszeniu ryb i dość szybkim zejściu do krainy wiecznego pływania właśnie po podmianie wody.
Wodociągi na swojej stronie internetowej umieszczają zestawienie zbiorcze parametrów wody z dwóch ujęć, z których płynie do nas woda w kranie - pisze tu o Białymstoku.
Osobiście do uzdatniania wody z kranu stosuje preparat firmy Seachem. Polecam, pomimo, że jest drogi, jednak bardzo wydajny i skuteczny. Chlor zbija w ciągu kilku minut do zera.... sprawdzone. Oczywiście neutralizuje inne szkodliwe związki dla ryb, włączając w to amoniak.
Reasumując, uważam, że najwłaściwszym rozwiązaniem jest odstawienie wody na 24h z intensywną cyrkulacja, a bezpośrednio przed podmianą należy dodać preparat uzdatniający wodę. Ja tak robię i większych problemów nie obserwuje.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 08 kwie 2020, 09:49
Lokalizacja: Podlasie
Reputacja: 0
GG: 0

Re: co nam z kranu płynie

autor: adams2121 » 09 kwie 2020, 13:56

Tyle że w sieci połączonych rur w każdym punkcie miasta są inne parametry wody.
Kiedyś chyba badaliśmy każdy u siebie
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: co nam z kranu płynie

autor: Eliot » 09 kwie 2020, 14:34

Podejrzewam, że parametry podawane przez wodociągi pochodzą z ich wewnętrznego ujęcia. Należy brać poprawkę na to jaką drogę przebywa woda i jakim reakcjom podlega w kontakcie z powierzchnią rur... Pytanie, czy każdy podczas tych domowych pomiarów stosował testy tej same firmy. Błąd podczas takich oznaczeń może być różnorodny, w zależności od osoby wykonującej. Nawet podczas badań naukowe czasem otrzymuje się inne wyniki pomiędzy poszczególnymi ośrodkami stosującymi identyczne metody i aparaturę pomiarową.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 08 kwie 2020, 09:49
Lokalizacja: Podlasie
Reputacja: 0
GG: 0

Re: co nam z kranu płynie

autor: Awokado » 09 kwie 2020, 19:33

W ostatnim tygodniu zrobiłem podmiany wody w 4 zbiornikach, lałem wodę prosto z kranu, nic złego się nie dzieje.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'