Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: Qstig » 07 lis 2020, 18:45

Witam. Minął tydzień od założenia pierwszego mojego akwarium 54l. Filtr wewnętrzny Aquael 300. Woda dalej mętna bez żadnych zmian po dodawaniu zdrowych bakterii i krystalizera. Ryb jeszcze nie ma. Niektóre roślinki obumarły i je usunąłem. Podłoże czarny jakiś żwir nie pamiętam nazwy i piasek. Do tego kamień korzeń i porcelanowy stateczek. Woda zmętniała po dobie od założenia i tak się utrzymuje do teraz. Po dwukrotnym przełukaniu filtra w odlanej wodzie z akwarium woda prawie czarna, podłoże płukane było. Oślizgła maź na korzeniu i szybach. Woda brązowawa przy małej podmianie ok 10% Czy to czas na restart?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: nsp » 07 lis 2020, 19:06

Zbiornik jeszcze nawet nie wystartował. Jakie bakterie? Czy z pożywką czy bez? Parametry wody sprawdzasz? NH4, NO2, NO3? Dzięki tym testom będziesz wiedział czy cykl azotowy ruszył w Twoim zbiorniku.
Teoretycznie przy prawidłowym starcie i dojrzewaniu akwarium, zmętnienie wody powinno zniknąć za jakiś czas. Podmiany wody i płukanie gąbek, może zabić bakterie startowe. Ogółem zaopatrz się w bakterie Prodibio Biodigest, najlepiej parę ampułek (nie są drogie). Ja kupiłem czyste bakterie bez pożywki, jako pożywkę na akwarium 200 L wsypałem łyżkę stołowa pokarmu dla rybek. Byle jaka w płatkach od Tetry. Dzięki cyrkulacji w akwarium, większość płatków zatrzymała się na gąbce filtra i czekałem aż NH4 zamieni się w NO2, a później NO2 zacznie spadać a NO3 rosnąć. Gdy NO2 jest niewykrywalne, czyli bliskie zeru, a NO3 na poziomie 10-15 cykl azotowy jest zakończony. Czasami bywa tak że NO3 nie chce ruszyć, więc można powoli wpuszczać pierwsze ryby w niedużej ilości, aby ten cykl zakończyć.


Zapomniałem o najważniejszym. Bakterie dodaje się dopiero po 24h od pierwszego zalania akwarium. Czemu? Chlor potrafi zabić bakterie startowe. Ja u siebie tak zrobiłem i miałem miesiąc w plecy z dojrzewaniem akwarium. Także woda do podmian musi być odstana, albo przepuszczona przez tzw. ustrojstwo z wkładem węglowym. U mnie ustrojstwo wygląda tak jak na zdjęciu. Oczywiście w tym korpusie znajduje się wkład/blok węglowy.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 2

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: thaz » 07 lis 2020, 19:45

Wrzuć jakieś foto, pomoże.
A że woda czarna - to chyba coś słabo wypłukałeś ten żwirek?
  • 1

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: Qstig » 07 lis 2020, 20:09

Bakterie z firmy Seachem. Start z nimi bez pożywki. Nie sprawdzałem parametrów wody bo naczytałem się ze trzeba przeczekać aż dojrzeje na spokojnie a parametry to biznes dla sprzedawców. Zmętnienie utrzymuje się ponad tydzień stad moja decyzja o lekkim przepłukaniu filtra w odlanej wodzie z akwarium. Woda po filtrze czarna. Żwir płukałem az woda po nim była czysta. Ale mimo wszystko dalej go posądzam o kolor mojej wody. Po dodaniu wczoraj krystalizera w całym akwarium osiadł się syf. Nie mam pojęcia czy dlatego ze było go za dużo czy filtr nie spełnia swojej funkcji. Zaznaczę jeszcze ze to mój początek z akwarystyką dlatego moje wypowiedzi dla doświadczonych mogą wydać się głupie. Dorzucam zdjęcie po starcie czyli sprzed tygodnia i obecne. Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: thaz » 07 lis 2020, 20:14

Wiesz co, jak za dwa dni będzie nadal to samo to mooooże zacząłbym się martwić.
Na razie jest ok, poczekaj jeszcze dwie doby - uważam że minie.

Jesli nie minie, to polecam preparat cloudy treatment - zdaje się że AZOO, robi robotę.
  • 1

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: Qstig » 07 lis 2020, 20:28

Dziękuję za rady. Jak nie minie pomyślę chyba nad restartem według rad bardziej doświadczonych ludzi w akwarystyce aniżeli sprzedawcy który mówił że wszystko robię ok i wszystko dobrane jest tak jak trzeba, a się okazuje powoli, że popełniłem prawie wszystkie błędy jakie się dało. O tym preparacie również poczytam
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: nsp » 07 lis 2020, 20:29

Testy kropelkowe to nie biznes dla sprzedawców. Biznes dla sprzedawców to te sztuczne ozdoby i inne dodatki do wody. Jezeli bakterie bez pożywki, to trzeba dać im pożywkę w formie jedzenia dla rybek, lub wyższa szkoła jazdy Woda Amoniakalna. Ale przy WA trzeba mieć trochę doświadczenia. Na chwilę obecną, dodałbym Prodibio Biodigest, podkręcił temp. do 27*C i dobrze napowietrzał wodę za pomocą ruchu tafli wody.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 1

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: Qstig » 07 lis 2020, 20:36

To z Wodą Amoniakalną chyba sobie odpuszczę przygodę na tą chwilę :) Dzięki nsp za rady. :uklon
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: nsp » 07 lis 2020, 21:17

Zawsze możesz kupić bakterie startowe z pożywką. Niektóre tak jak Prodibio sa juz zmieszane ze sobą, a niektóre są oddzielnie bakterie + pożywka. Ale tak jak pisałem, u mnie pomogła większą temp. wody plus żarcie dla rybek, które rozkładając się daje pożywkę bakteriom. Mini najgorsze w startowaniu akwarium to czas. Ja przez parę błędów rybki wpuściłem dopiero tydzień temu, a akwarium wystartowałem w połowie sierpnia.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: Qstig » 07 lis 2020, 23:24

Kurczę to sporo czasu ci się zeszło. Można gdzieś znaleźć informację ile średnio zmętnienie się utrzymuje? Bo informacja "po jakimś czasie" niewiele mówi a wydaje mi się że czekać dwa tygodnie na wyklarowanie wody to dość sporo czasu.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
cron
Reputation System ©'