Jak zinterpretować wyniki parametrów?

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Jak zinterpretować wyniki parametrów?

autor: Qstig » 01 gru 2020, 14:27

Witam. 4 dni temu robiłem restart zbiornika 54l. Można tu mówić wręcz o założeniu zbiornika na nowo bo wymianie podlegało całe wnętrze akwarium. Gąbki wyparzone we wrzątku nowa ceramika nowe podłoże ( żwir rzeczny) nowa woda odstana bez żadnych uzdatniaczy. Nie pytajcie czemu takie kroki za dużo by opowiadać. Po 24h od startu dolane dwie ampułki prodibio biodigest i łyżeczka karmy dla pożywki. Dziś po 4 dniach postanowiłem zmierzyć parametry wody (testy kropelkowe) i tak:

NH4 - < 0.05
NO2 - 0,5
NO3 - 10

I tu mam pytanie. Skąd takie wyniki? Czy testy zrobiłem za szybko czy wrzątek nie zabił może bakterii na gąbce i stąd cykl azotanowy jakby dobiegał końca w takim krótkim czasie? Nie wiem jak to interpretować
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Jak zinterpretować wyniki parametrów?

autor: nsp » 01 gru 2020, 14:47

Jest gites. Sprawdzaj sobie co dwa dni samo NO2 i NO3. Jak NO2 spadnie do 0.025, a NO3 zostanie na tym poziomie, możesz powoli wpuszczać życie. Pamiętaj, że to bardzo mały zbiornik i przez niewłaściwą obsadę, łatwo jest zepsuć prawidłowe parametry. Także przyszłe życie wpuszczaj po parę sztuk i obserwuj parametry.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Jak zinterpretować wyniki parametrów?

autor: Qstig » 01 gru 2020, 15:08

nsp pisze:Jest gites. Sprawdzaj sobie co dwa dni samo NO2 i NO3. Jak NO2 spadnie do 0.025, a NO3 zostanie na tym poziomie, możesz powoli wpuszczać życie. Pamiętaj, że to bardzo mały zbiornik i przez niewłaściwą obsadę, łatwo jest zepsuć prawidłowe parametry. Także przyszłe życie wpuszczaj po parę sztuk i obserwuj parametry.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka


Jasne, dzięki allah
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Jak zinterpretować wyniki parametrów?

autor: nsp » 01 gru 2020, 15:20

Tylko pamiętaj. Mały zbiornik = skaczące parametry. To, że dziś wygląda wszystko ok, wcale nie musi tak być jutro, lub za tydzień. Tak czy siak, dałbym zbiornikowi z dwa tygodnie spokoju. Nic już nie grzeb, nie ruszaj, nie podmieniaj wody. Rób tylko testy i dolewaj odparowaną wodę.
  • 1

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'