woda, podmiana

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Re: woda, podmiana

autor: tomek62 » 09 gru 2020, 14:16

Witaj. W podobnym litrażu i obsadzie, podmieniam wodę raz w tygodniu. Ściągam/odmulam 10 litrów. Wlewam ok 10-12 dzbanków wody po przefiltrowaniu. I tak to jakoś idzie.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 150
Rejestracja: 22 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zawiercie
Reputacja: 39
GG: 0

Re: woda, podmiana

autor: nsp » 09 gru 2020, 14:46

tomek62 pisze:Witaj. W podobnym litrażu i obsadzie, podmieniam wodę raz w tygodniu. Ściągam/odmulam 10 litrów. Wlewam ok 10-12 dzbanków wody po przefiltrowaniu. I tak to jakoś idzie.


Zakup sobie filtr narurowy (korpus) do tego wkład (blok) węglowy, dobierz odpowiednie złączki, aby podłączać pod np. wąż prysznicowy. Do tego wszystkiego odpowiedniej długości wąż ogrodowy. Nie trzeba się bawić w dzbanki (Brita, Dafi), puszczasz jedynie delikatny strumień wody, aby powoli przepływała przez wkład i siedzisz sobie popijając piwko, czekając aż woda w akwarium się uzupełni :)
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: woda, podmiana

autor: tomek62 » 09 gru 2020, 21:01

Fajne rozwiązanie, widziałem ten patent, chyba w twoim poście. Zrealizuje go w puźniejszym terminie, jak skończe budowę i stanie docelowy zbiornik. Puki co tak sobie radzę.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 150
Rejestracja: 22 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zawiercie
Reputacja: 39
GG: 0

Re: woda, podmiana

autor: jurkin » 10 gru 2020, 01:28

tomek62 pisze:Fajne rozwiązanie, widziałem ten patent, chyba w twoim poście. Zrealizuje go w puźniejszym terminie, jak skończe budowę i stanie docelowy zbiornik. Puki co tak sobie radzę.

Ciągnij w miejsce gdzie będzie akwarium wodę i odpływ, nie pożałujesz.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: woda, podmiana

autor: dandez » 10 gru 2020, 10:09

Dziękuję za odpowiedzi, niestety centralna polska -Radom, tutaj taka skamielina u mnie w wodzie panuje, może to akurat moje osiedle ma, znajomi z innego rejonu się nie skarżą.
Będę zalewał i odmulał raz na tydzień jakieś 20% maks.
Co do twardości wody ciężko mi ustalić. Mam rybki, z tych większych, gurami, skalary, które sobie spokojnie pływają nawet w twardzielu ok 8,6 ph od miesięcy. Ale ostatnio jeden z gurami mozaikowy, który od początku ok 3 miesięcy był zaczął szaleć, panikować fruwać jak szalony po akwarium i padł. Drugi równolegle z nim zakupiony chilloutowo żyje spokojnie sobie pływa do dzis. Zapuściłem neonki, płatki to przeżyła mi z 9ciu tylko jedna płatka akurat ta, którą kupiłem na początku i śmiga do dziś. Więc trudno mi oceniać czy to wynika z nieksiążkowego potraktowania ryb co do preferowanych parmetrów ph czy po prostu może wziąłem chore osobniki. Kupując jedyne co tak naprawdę mogę dojrzeć w akwarystycznym to czy objawów ospy nie ma i patrze czy w akwa nie ma innych padniętych. Więc myślę, że muszę namierzać rybki, które po prostu z opisu mają tolerancję powiedzmy do 8ph.
Co do filtra z osmozą to ciekawy jestem czy jest rozwiązanie, które mógłbym zastosować jako pre lub nadfiltracja przyłączając do systemu wężykowego w obecnym filtrze. Obecnego kubła póki co nie chcę zamieniać na inny bo sprawuje się dobrze i ładnie czyści wodę. Obsady przerybionej nie robie więc póki co starcza.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2020, 09:08
Lokalizacja: polska
Reputacja: 0
GG: 0

Re: woda, podmiana

autor: nsp » 10 gru 2020, 10:55

dandez pisze:Dziękuję za odpowiedzi, niestety centralna polska -Radom, tutaj taka skamielina u mnie w wodzie panuje, może to akurat moje osiedle ma, znajomi z innego rejonu się nie skarżą.
Będę zalewał i odmulał raz na tydzień jakieś 20% maks.
Co do twardości wody ciężko mi ustalić. Mam rybki, z tych większych, gurami, skalary, które sobie spokojnie pływają nawet w twardzielu ok 8,6 ph od miesięcy. Ale ostatnio jeden z gurami mozaikowy, który od początku ok 3 miesięcy był zaczął szaleć, panikować fruwać jak szalony po akwarium i padł. Drugi równolegle z nim zakupiony chilloutowo żyje spokojnie sobie pływa do dzis. Zapuściłem neonki, płatki to przeżyła mi z 9ciu tylko jedna płatka akurat ta, którą kupiłem na początku i śmiga do dziś. Więc trudno mi oceniać czy to wynika z nieksiążkowego potraktowania ryb co do preferowanych parmetrów ph czy po prostu może wziąłem chore osobniki. Kupując jedyne co tak naprawdę mogę dojrzeć w akwarystycznym to czy objawów ospy nie ma i patrze czy w akwa nie ma innych padniętych. Więc myślę, że muszę namierzać rybki, które po prostu z opisu mają tolerancję powiedzmy do 8ph.
Co do filtra z osmozą to ciekawy jestem czy jest rozwiązanie, które mógłbym zastosować jako pre lub nadfiltracja przyłączając do systemu wężykowego w obecnym filtrze. Obecnego kubła póki co nie chcę zamieniać na inny bo sprawuje się dobrze i ładnie czyści wodę. Obsady przerybionej nie robie więc póki co starcza.


pH na 99%. Męczysz ryby...
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'