Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Re: Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

autor: ogryzeek » 12 lis 2013, 22:50

Panowie ponad rok walczyłem aby zmniejszyć ph i chyba wreszcie sie udało niemałym kosztem ale jest
Zaznaczam że test robiłem przez około 1 m-ca
Jedyny parametr mierzony to ph którego wartość początkowa wynosiła 7.5
Zacząłem od zakupu dobrego piasku kwarcowego który plukany byl do momentu aż przestał reagować z kwasem
Następnie ustrugalem armatke torfowa woda po przepuszczeniu miała ph około 5 przepuscilem ją przez wate perlonowa w celu usunięcia drobnych zanieczyszczeń i po zmieszaniu z kranowitem w proporcji 30 l kranowitu i 70l torfianki huzia ją do akwarium
Następnego ranka pomiar pokazał ph 6.5 około
Doszedł korzeń i dwie zabienice po tyg podmianka wody 10l ;) kranowit 20l torfianka ph6.7 następny tydzień urwanie jaj w robocie więc do akwarium się nie dotykalem znowu podmianka tyle tylko że sama torfianka ph 6.5 i tak jest do dziś czyli minął miesiąc w sobotę zapuszczam ryby jeśli przez kolejne 3 tyg bedzie ok robię restart ogólnego myślę że przy karmieniu ryb mięsem woda ulegnie jeszcze zakwaszeniu

Powyższe doświadczenia przeprowadziłem na podstawie wiedzy własnej , metody prób oraz dobrych rad akwarystow z forum dyskowcow
  • 0

W akwarystyce tylko wtedy należy się spieszyć, gdy pęknie akwarium.
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 197
Rejestracja: 28 wrz 2013, 05:40
Lokalizacja: Łomża
Reputacja: 63
GG: 0

Re: Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

autor: thaz » 12 lis 2013, 22:54

Ok, też jestem coraz bliżej konstruowania armatki
- pytanie tylko ile muszę 'przewalić' żeby zakwasić 700l ? :D
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5701
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

autor: ogryzeek » 12 lis 2013, 22:55

O 200 litrów wiecej niz ja :D
Piotrek zacznij o sprawdzenia podłoża to chyba najbardziej newralgiczny punkt bynajmniej u mnie tak było a miałem wcześniej piasek który miał być obojętny dla wody byl tylko pozornie po polaniu kwasem pięknie się pienil
  • 0

W akwarystyce tylko wtedy należy się spieszyć, gdy pęknie akwarium.
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 197
Rejestracja: 28 wrz 2013, 05:40
Lokalizacja: Łomża
Reputacja: 63
GG: 0

Re: Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

autor: adams750 » 13 lis 2013, 03:46

andrusza1 pisze:adams750 a mógłbyś napisać cokolwiek więcej jak dozujesz ten H2SO4 i gdzie go kupujesz.
Od jakiegoś czasu czytam różne materiały na temat obniżania Ph, ale nigdzie nie trafiłem na wykorzystanie do tego celu H2SO4.


Jeżeli chodzi o kupno to nie kupuję po prostu mam dojścia ;) jest to kwas o stężeniu 96%, rozcieńczam go w wodzie destylowanej do 10%. Dlaczego w destylowanej a to dlatego bo destylka jest wodą czystą pozbawiona wszystkich związków jakie mogą wchodzić w reakcję przy rozcieńczaniu kwasu. Jak byś rozrabiał w kranówce to wlewając kwas woda by się zagotowała momentalnie a w destylowanej osiągnie max 50 st. Dla ułatwienia podam ilości jakich trzeba użyć by rozcieńczyć do 10% mianowicie potrzeba 845ml wody i 54ml kwasu. Tak rozcieńczony roztwór jednorazowo (200ml roztworu) wlewam bezpośrednio do aqua po podmianie co zbija mi kh z 7 na 3. Ph w kranie mam 7.5 ale mieszam wodę kranowa z ro 50/50 z powodu wysokiego Ca ale to inna bajka wracając do meritum sprawy jak wiesz co2 zbija ph to jakiegoś poziomu u mnie taki bezpieczny był 6.8ph chcąc zbić bardziej kończyło się na poziomie 6.2 i stratą części obsady ryb. Zbijając twardość węglanową do 3 spadło mi ph do 6.2 bez żadnej straty w rybach czy krewetkach wszystkie żyjątka mają się wyśmienicie po kwasie :lol: Jeszcze jedna rzecz jak kolega wyżej napisał sprawdź czy podłoże nie będzie reagowało z kwasem. Mam nadzieję że nie zanudziłem :mrgreen:
  • 0

Bywalec
 
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2013, 19:32
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 24
GG: 0

Re: Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

autor: andrusza1 » 13 lis 2013, 19:34

Dziękuje za dokładną odpowiedź, z takim opisem do sprawdzenia działania w praktyce brakuje tylko butelki kwasu. :D
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 316
Rejestracja: 28 wrz 2013, 08:11
Lokalizacja: Białystok / Starosielce
Reputacja: 46
GG: 0

Re: Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

autor: alexb47 » 13 lis 2013, 21:41

Trzy lata temu eksperymentowałem z octem. To działa
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Odp: Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

autor: jarek86 » 13 lis 2013, 21:50

Ja tez lalem ocet i obniza Ph. Potwierdzam
  • 0

jarek86
 

Re: Odp: Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

autor: thaz » 13 lis 2013, 21:51

jarek86 pisze:Ja tez lalem ocet i obniza Ph. Potwierdzam


Pokaż nam swoje akwarium, chętnie obejrzę ;-)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5701
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Odp: Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

autor: jarek86 » 13 lis 2013, 22:04

Wkleje niebawem. U mnie obecnie troche ubogo. Mam kilkadziesiat litrow ktore dosc czesto przewoze z miejca na miejsce
  • 0

jarek86
 

Re: Najlepsze sposoby na obniżenie Ph i twardości wody

autor: ogryzeek » 13 lis 2013, 22:05

panowie przerabialem akcje z kwasem solnym porada czapy z pfa akcje z octem tez
spostrzezenia
duzy koszt zakupu kwasu tudziez kombinowanie ze zdobyciem i latwo przesadzic
co do octu to uwazam ze jest dobry do ogorkow lub grzybówn a nie do akwarium
do momentu kiedy nie ustabilizujecie parametrow w akwarium nie ma kombinowania z chemią
poza tym aby przy pomocy chemikaliow utrzymac pozadane ph musicie je lac codzien reszte sami sobie dopowiedzcie
  • 0

W akwarystyce tylko wtedy należy się spieszyć, gdy pęknie akwarium.
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 197
Rejestracja: 28 wrz 2013, 05:40
Lokalizacja: Łomża
Reputacja: 63
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
Reputation System ©'