chory kirysek

Wszystko o chorobach ryb i roślin

Re: chory kirysek

autor: miewan » 21 wrz 2015, 21:10

Mattteusch to już kolejny Twój temat w dziale choroby i tu też jesteś najaktywniejszy :
"chory kirysek" ,
"dziwne zachowanie",
"Chora brzanka",
"wybarwienie"
za każdym razem powtarza Ci się, że masz coś do dupa z wodą, nadal nie masz podstawowych testów, masz "przeładowane" 45l (brutto) akwa na jednym gąbkowym Fanie-1, jak na baniak "pchany" od czerwca to plagi Cię nie odpuszczają. Zostaw tam tylko te ramirezy, zwiększ filtracje o pojemnik z jakąś ceramiką lub pochłaniaczem, zakwaś wodę i się baw.
W misce z ruchem wody trzymaj, aż Twoim zdaniem rybie już nic nie jest + z 14 dni dla pewności (nie wiem tylko co na to ryba), dodaj witamin, dodaj choćby aqua safe ( jeżeli to zmiana skórna lub coś ze śluzem) dodaj płynny czosnek, można tak zgadywać w nieskończoność. A podstawą jest poprawienie warunków w samym akwa. Nie masz kasy na testy, to zapakuj zielony rogatek i obserwuj czy zmieni kolor
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: Mattteusch » 21 wrz 2015, 22:32

Nic niestety nie mogę poradzić na brak kasy na testy. Uważam to za oczywiste, że gdybym ją miał to bym takowe testy zakupił. :( Co do filtracji, mógłbym dodać ceramikę, ale sama gąbka filtra praktycznie dotyka do podłoża, nie wiem jak miałbym zmieścić tam jeszcze wkład z ceramiką. Woda jest zakwaszana, jako że dostałem trochę miksturki z torfu od Reya. Kolejną sprawą jest moje lekkie zdziwienie, bo ostatnio w temacie o Ramirezach dostałem odpowiedź, że jak ramirezy się trą, to znaczy że mają dobre warunki. A tu z kolei wychodzi że mam złe. Poza tym kiryski też się tarły i to kilka razy, a teraz jeden chory...Trochę się pogubiłem. A co do rogatka, miałem kiedyś ale się pozbyłem bo się kruszył i kawałki walały się po całym akwarium :( ale to było przed restartem, także możliwe że warunki się poprawiły. A właśnie, z tych moich tematów w chorobach, 2 z 4 przywołanych były sprzed restartu, trzeci, ten "dziwne zachowanie", wynikał jak się okazało z nietrafnego wyboru chorej rybki, a nie złych warunków w akwarium, a w czwartym teraz piszemy.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: miewan » 22 wrz 2015, 07:47

A nie pomyślałeś, że strata kawioru to właśnie wynik złych warunków w baniaku.
Może ten Twój nieszczęśnik w misce wytarzał się w jajach a Ty oskarżasz go o choróbsko ;) .
Fan-1 jest o tyle "nieszczęśliwym" filtrem, że gąbka jest osadzana na bagnecie z tą debilną końcówką nie pozwalającą na równoległe wpięcie przez trójnik pojemnika na media.
Jak kontrolujesz dawkowanie tej torfowej miksturki ?
Ogranicz obsadę i to znacznie, skup się tylko na kilku "jednakowych" rybach lub choćby tylko właśnie na tych ramirezach, Twój baniak nie wymaga i nie pozwala na "obsadzanie" stref ( to max 40 litrów wody netto).
Nie można suplementować wody "na oko" już lepiej zrób wyściółkę z liści dębu.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: Mattteusch » 22 wrz 2015, 08:43

W sumie o tym nie pomyślałem :wstyd . Ale jajka jednego wieczoru były ładnie przyklejone do korzenia, a następnego ranka już ich nie było w ogóle, a chyba nie mogły sobie wyparować przez złą jakość wody ;p tak myślę... A tą torfową miksturkę dawkuję według zaleceń jej twórcy, czyli Reya, za pierwszym razem dałem łyżeczkę, a przy każdej kolejnej podmianie połowę łyżeczki. Obsadę muszę przeczyścić ze ślimaków, których mam krocie. Świderki podobno pożyteczne, a i tak ich pewnie bym nie wyplenił, ale ampularii muszę się sporo pozbyć, bo mam w akwarium prawie cały miot. I myślałem o oddaniu kirysków, bo to chyba największe ryby u mnie w akwarium, a mam 4 dorosłe i 1 młodego, którego udało mi się odchować :] Nie byłoby tylu problemów z parką ramirez, 6 innesami, 4 otoskami i piskorkiem, jak zwiększę częstotliwość podmian do 2 w tygodniu po 20% wody?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: miewan » 22 wrz 2015, 09:03

Kurcze, nie chcesz przyjąć faktu, że Twój baniaczek nie nadaje się dla takiej ilości ryb i mięczaków.
Zrób ciekawy jednogatunkowy zbiorniczek dla pielęgniczek bardziej zbliżony w aranżu do biotopu.
Ewentualnie dobij do 10 z innesami + 6 otosków.
Wydaj resztę ryb i zdecydowanie ampularie, wprowadź helenę na świderki (niektórzy twierdzą, że pomaga, ja nie jestem przekonany)
Zostaw tą samodziełkę torfową, jeżeli już to zakup gotowca, ale lepiej jak "kwas" zrobisz dzięki korzeniom i liściom.
Pat daje możliwość rozbudowania o pojemnik na media, ale ja zostawiłbym już fana, a pata jako dokładka przy dodatkowej gąbce masz możliwość rotacyjnego ich "serwisowania" co pozwoli utrzymać biologię na mechaniaku.
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: Mattteusch » 22 wrz 2015, 09:35

A bez otosków i ampularii nie będzie problemów z glonami?
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak wyglądałoby moje akwarium bez tych wszystkich rybek... będzie strasznie pusto :( Ślimaków się pozbędę, przynajmniej zdecydowanej większości. I najprawdopodobniej kirysków też. A z resztą to nie wiem, muszę pomyśleć jak zmienić aranżację, żeby zapełnić tą pustkę. Będę chyba musiał poszukać jeszcze jakiegoś korzenia na środek. No i postaram się wydobyć nieco środków na jakiekolwiek testy, przynajmniej te najważniejsze. A właśnie, czy do badania odczynu trzeba mieć specjalne testy akwarystyczne, czy wystarczą np. papierki lakmusowe?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: Seban » 22 wrz 2015, 11:46

Papierkiem zbadasz tylko odczyn wody. Jeżeli będziesz się stosował do rad, które tu masz podawane, to zbiornik się ustabilizuje i prawdopodobnie nie będziesz potrzebował żadnych testów. Posłuchaj miewana z tymi ramirezami. Zrób bursztynową wodę. Daj tam dekoracje z gałęzi/korzeni, szyszek olchy i liści dębu. Do środka daj parę ramirezów lub ławicę neonków. NIC WIĘCEJ!!! :evil :evil :evil
Będzie Pan zadowolony :D .
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: chory kirysek

autor: Mattteusch » 22 wrz 2015, 13:16

Zacznę więc od niszczenia ślimaków ;p Mógłby ktoś podzielić się helenkami?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: Seban » 22 wrz 2015, 14:28

Moim zdaniem terapia helenkowa jest najskuteczniejsza na plagę ślimaków. Lecz jest pewien problem. Musi to być terapia szokowo-uderzeniowa. Na Twój litraż to minimum 50 helenek. Jeżeli będzie ich zaledwie kilka, to helenki nie dadzą rady i inne ślimole będą z nimi wygrywać. Terapia uderzeniowa trwać będzie około dwóch miesięcy. Potem helenki możesz odsprzedać. Jak zanurkuję do dużego szkła, to może kilka sztuk wyłowię i mogę je przywieźć do Drozdowa ale to będzie tylko kropla w morzu Twojej potrzeby.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: chory kirysek

autor: adams2121 » 22 wrz 2015, 14:54

Odłów większosc ślimaków rręcznie - na resztę daj helenki i po problemie .
Piskorek, neony, kirysy out - i masz piękne akwarium z ramirezami i otosami
I posłuchaj rad - oszczędzisz sobie i rybom przede wszystkim problemów
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości
Reputation System ©'