brzanki mszyste- nie wiem co z nimi

Wszystko o chorobach ryb i roślin

brzanki mszyste- nie wiem co z nimi

autor: Boxxer » 21 lis 2015, 19:17

Mam akwa ok. 100 l, filtr aquael fzn-1. Posiadam stadko 6 brzanek mszystych oraz 4 sumatrzańskich i od kilku dni moją uwagę przyciągnęły 2 brzanki mszyste. Z początku myślałem że to stres związany z przeniesieniem do nowego akwarium (2 tygodnie temu) ale teraz myślę, że to może być choroba. Nie trzymają sie one z resztą grupki tylko chowają sie po kątach, w roślinach itp, raczej unikają światła, nie chcą jeść, stoją w miejscu, nie są aktywne, pociemniały trochę w stosunku do pozostałych, trzęsą się tak stojąc w miejscu i dziwnie ogólnie to wygląda. Obie mają jakieś szkody w płetwach, jakby poobgryzane ale nie zauważyłem żeby inne brzanki je podgryzały ale wręcz je olewają totalnie. Jedna z nich ma dodatkowo szramę na boku. Wyglądają na zniszczone. Aktualnie przeniosłem je do mniejszego akwarium, by je oddzielić od pozostałych ale nie wiem co dalej robić. Ktoś potrafi mi pomóc określić czy to choroba i co dalej robić?
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2015, 16:22
Lokalizacja: Śląsk
Reputacja: 0
GG: 0

Re: brzanki mszyste- nie wiem co z nimi

autor: Cezar » 21 lis 2015, 19:46

Nie podałeś nic o akwarium.
Ile czasu stoi, ile czasu dojrzewało, czy mierzyłeś parametry wody, jeżeli tak to jakie???.
Jak długo masz te ryby. Z samego zdjęcia nikt Ci nie wywróży.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 238
Rejestracja: 08 paź 2015, 14:02
Lokalizacja: Mońki
Reputacja: 65
GG: 0

Re: brzanki mszyste- nie wiem co z nimi

autor: miewan » 21 lis 2015, 20:04

Czy oprócz brzanek w baniaku są inne ryby ?
Czy wszystkie 10 zostało wprowadzonych w tym samym czasie ?
Czym skarmiasz ryby ?
Na fotce ryba wygląda dobrze prócz tego ubytku w łuskach, co z opisem o "szkodach" w płetwach może jednak świadczyć o agresji i zdominowanie własnie tych 2 sztuk.
Teraz jak już są oddzielone zadbaj o to, żeby nie rozwinęła się jakaś infekcja poprzez dodanie jakiegoś uzdatniacza typu AQUA SAFE tetry lub innego w którego działaniu znajdzie się ochrona warstwy śluzowej a poprzez zawartość witaminy B też z działaniem antystresowym co przyspiesza proces rekonwalescencji. Oczywiście nie zaszkodzi zasuplementowanie witamin choćby vibovitu. Spróbuj też podać żywego np. wodzienia lub mrożonkę mięsną z dodatkiem płynnego czosnku.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: brzanki mszyste- nie wiem co z nimi

autor: Boxxer » 21 lis 2015, 23:30

Wybaczcie, świeży jestem na forum
Ile czasu stoi, ile czasu dojrzewało, czy mierzyłeś parametry wody, jeżeli tak to jakie???.
Jak długo masz te ryby

Akwarium zasypane żwirkiem, zalane wodą i obsadzone roślinkami i bakteriami trzymałem jakieś 2 do 3 tygodni, po czym wpuściłem rybki ze starego akwarium, czyli po tych 3 tygodniach. Pływają w nim dopiero 2 tygodnie. PH jest w granicy 6,5 a 7 i na tym sie kończy.

Czy oprócz brzanek w baniaku są inne ryby ?
Czy wszystkie 10 zostało wprowadzonych w tym samym czasie ?
Czym skarmiasz ryby ?

W akwarium pływają:
- bojownik z 2 samicami (pół roku)
-zbrojnik niebieski (2 miesiące)
-4 brzanki sumatrzańskie (2 mają około 4 miesięcy, pozostałe 2 kupiłem w zeszłym tygodniu)
-6 brzanek mszystych (około 4 miesięcy)
Te dwie brzanki, przez które założyłem temat są tymi z pierwszej tury, czyli 4 miesiące mają.
Ryby karmię 2x dziennie płatkami "Ichtio-vit" oraz granulkami "Betta" dla bojowników. Glonojad dostaje 1x tabletke "mini wafers" i zauważyłem, że brzanki czasami skubną sobie tego. Wszystko to jest z firmy Tropical. Oprócz tego raz w tygodniu daję im mrożone larwy ochotki, 1 kostka po wcześniejszym przepłukaniu.
Ryby lubią gonić się po akwarium ale bez szkód żadnych, a tych "chorych" nawet nie tykają właśnie.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2015, 16:22
Lokalizacja: Śląsk
Reputacja: 0
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'