Problem początkujacej

Wszystko o chorobach ryb i roślin

Problem początkujacej

autor: Afirmacja » 06 maja 2016, 13:17

Witam,
mam pewien problem. Od 1,5 miesiaca posiadam akwarium 54 l.
Niestety przez moja wlasna głupotę (a raczej naiwnosc i wiare w to, ze ktos kto nazywa sie AKWARYSTA zna sie na rzeczy...) akwarium nie zostalo zalozone tak jak powinno.
1. Akwarium nie dojrzalo. Mialam w baniakach odstawiona wode przez okres 3 tyg, ale nie dojrzala ona w zbiorniku.
Dodalismy oczywiscie z mezem wszelkie uzdatniacze i preparaty zapewniajace bezpieczny start, ale caly czas bije sie w piers i mam wyrzuty sumienia z powodu tego, ze nie przygotowalam sie wczesniej PORZADNIE do tego tematu.
2. Zarówno rosliny jak i ryby zostaly "wpuszczone" tego samego dnia.
3. Dopiero od tygodnia posiadam napowietrzacz, poniewaz Pani w sklepie podczas kupowania zestawu, stwierdzila, ze jest on zupelnie rybkom nie potrzebny.
4. Nie mam pojecia jakie mam rybki i roslinki...
mieszkam za granica wiec kupujac rybki i roslinki poprosilam Pania o zapisanie na kartce gatunkow a ja to sobie w domu sprawdze i przetlumacze. Rybki spakowane byly w woreczek a potem w srebrna torbe i tam podobno byla owa karteczka. Coz... ja jej nie znalazlam. Takze baaardzo prosze o pomoc w rozpoznaniu.Dorzuce zdjecia.
5. Najistotniejszy problem. Dzis rano znalazlam na dnie martwego gupika. Byl caly w krostkach, ktore zauwazylam juz wczoraj wieczorem. Po usunieciu rybki z akwarium zauwazylam ze inny gupik rowniez ma takie krostki. Podejrzewam, ze to ospa [CRYING FACE] czytalam oczywiscie o metodach leczenia. Od razu polecialam do zoologicznego i dowiedzialan sie, ze po taki preparat musze wybrac sie do weterynarza, ktorego dzis nie moge juz zlapac. Doradzono mi podwyzszenie temperatury do 31-32 stopni. W akwarium mialam 26 i podnioslam poki co o 2 stopnie, ale nie wiem ile jeszcze moge podniesc bo nie mam pojecia jak zareaguja na to ryby w przypadku ktorych nie moglam sprawdzic wymagan.
W poniedzialek kolega obiecal dac nam preparat na ospe przywieziony z Polski, ale musze jakoś to wszystko przez weekend ogarnac tak zeby rybki dotrwaly. Nie mam dodatkowego akwarium- szpitala. Jak rowniez dodatkowej grzalki i napowietrzacza takze odspeparowanie rybki odpada. Czy mozecie mi doradzic co mam w tej sytuacji zrobic?
Nie chce zeby rybki cierpialy przez moja głupotę... [CRYING FACE]

Z gory dziekuje za pomoc.

P.s. moja obsada to 7 gupikow
2 nieznane zolte grubaski
2 nieznane czerwono-zlote rybki
1 glonojad
dodatkowo mam podejrzenia ze z gupikow to mam same samce, ale nie jestem pewna 4 maja piekne barwne ogonki wiec wiem, ze to samce, a trzy sa cale pomaranczowe.Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu



Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 maja 2016, 12:28
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Problem początkujacej

autor: woytek » 06 maja 2016, 13:28

Na ospę proponuje temp.32C lub zasyp soli nie jodowanej w ilości 6ml.na każde 10litrow wody.W dziale choroby w akwarium jest kilka domowych zaleceń jak pozbyć się chorób
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Problem początkujacej

autor: miewan » 06 maja 2016, 14:01

Afirmacja pisze:a raczej naiwnosc i wiare w to, ze ktos kto nazywa sie AKWARYSTA zna sie na rzeczy...)

zapewne stąd Twój nick,
te grubaski sadząc po fotkach to platki/zmienniaki/platynki , podnoszenie dla nich temperatury powyżej 26 st. to już "duży zakręt" i tu przyda się a właściwie oblig dodatkowe napowietrzanie, wcześniej przy tym litrażu co miałaś wystarczyłby ruch wody generowany przez filtr.
Piszesz o dadatkowej grzałce więc zapewne w sowim baniaczku ją miałaś - na ile była ustawiona ?
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Problem początkujacej

autor: Afirmacja » 06 maja 2016, 14:40

Co do nicku- trafna uwaga [WINKING FACE]

Grzalke mam, natomiast nie wiem czy grzalka jest za slaba czy termometr zle mierzy, ale jest miedzy nimi jeden stopien roznicy. Wcześniej mialam ustawione 27 i termometr pokazywal 26. Teraz mam ustawione na grzalce 29.
Faktycznie zauwazylam ze grubaski od czasu podniesienia temperatury plywaja przy samym dnie i chowaja sie w roslinach, ale myslalam, ze to przez ta ospe (?)

Co do napowietrzania to przez pierwsze tygodnie bylo ok, ale pozniej ryby zaczely plywac przy tafli wody i nic nie chciały jesc mimo ze w filtrze przeplyw wody ustawilam na maksa. Dopiero po zakupie napowietrzacza odżyły i wszystko wróciło do normy.


Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 maja 2016, 12:28
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Problem początkujacej

autor: Afirmacja » 06 maja 2016, 14:43

woytek pisze:Na ospę proponuje temp.32C lub zasyp soli nie jodowanej w ilości 6ml.na każde 10litrow wody.W dziale choroby w akwarium jest kilka domowych zaleceń jak pozbyć się chorób

Dzieki za rade [SMILING FACE WITH SMILING EYES] a jak wyglada kwestia podmiany wody? Wymieniam 30% raz w tygodniu. Podczas kuracji powinnam cos zmienic?
Rozumiem, ze do podmieniania wody poza sola moge dodac rowniez uzdatniacz?

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 maja 2016, 12:28
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Problem początkujacej

autor: woytek » 06 maja 2016, 17:35

W ciągu tygodnia powinno być już po kłopocie,jak zmieniasz niewielką ilość wody to nie lej żadnej chemi
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'