ospa rybia, a sól?

Wszystko o chorobach ryb i roślin

ospa rybia, a sól?

autor: Bieta » 14 sie 2017, 21:54

Dołączę się do tematu. W mojej pracowej 112- tce jest ospa. Z obsady 30 neonów simulans została tylko 1 sztuka. Ostatnio widziałam akwarium tydzień temu w sobotę i było ok. Jestem na urlopie, więc specjalnie nie zajeżdżałam do pracy. Dzisiaj dostałam tel, że jest tylko jeden neon. Myślę sobie, k..wa jakiś żart, we cxzwartek wrócę, to ogarnę temat. Ale w domu miejsca sobie nie mogłam znaleźć i rad niewola pojechałam na 20 do pracy. Rzeczywiście został 1 neon i ze starej obsady dwa bystrzyki Amandy. Akwarium zatrosło roślinami, jeden wielki busz. Więc na 100% jestem pewna,ze ktoś wlał nawóz do roślin. Wyrzuciłam 2/3 zielska z akwarium. Ryb nie ma. Ogólny syf, jakby pokarm był wrzucany w za dużej ilości. Widoczne zielone glony, takie punktowe na szybach, ale akwarium stoi przy nasłonecznionym oknie, tylko rolety zasłaniamy cały czas. Więc poleciałam z szybka podmianką wody. Ogólnie zlałam 2/3 wody, tak bardzo dużo jej zlałam. Umyłam też filtr Aquael Fan 3. W międzyczasie zauważyłam na bystrzyku Amandy- ospę. Więc na 100% to jest przyczyna zgonu reszty rybek. A ż ebyłąm na urlopie, nikt nie zauważył wypryszczonych rybek. Widziałam tez zwłoki jednego sporego glonojada w stanie rozkładu. Lekarstw tutaj żadnych nie miałam. Więc pomyślałam o NaCl 10 % w ilości po 10ml. Zastanawiałam się ile tego wlać (bo soli kuchennej nie jodowanej nie mam w pracy), a do sklepu daleko. Akwarium 112 litrowe, wlałam 6 sztuk fiolek 10% NaCl. I moje pytanie, jak powinno być? Dużo to, czy mało? Nie umiałam tego ni jak przeliczyć. Czy ktoś mi powie co dalej mam zrobić, w sensie dezynfekcji zbiornika, podłoża roślin. Z życia został 1 glonojad około 6-7 cm, 1 neon simulans, 2 bystrzyki Amandy, Trochę slimaków Helenek i świderków, niewiele krewetek. Prosze o pomoc koleżanki i koledzy.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: ospa rybia, a sól?

autor: Bieta » 14 sie 2017, 22:32

Doczytałam się już na necie, otóż:
Stężenie procentowe (c%) - podaje ilość gramów substancji rozpuszczonej w 100 g roztworu. Np. roztwór 10% zawiera 10 g substancji w 100 g roztworu, czyli 10 g substancji rozpuszczonej w 90 g rozpuszczalnika.
Stężenie procentowe - Chemia - opracowania - Opracowania.pl
chemia.opracowania.pl/stężenie_procentowe/

Co to znaczy że roztwór jest np. 20 % procentowy.?


Roztwór jest:5% 10% 20% 2%-Co to znaczy?

To znaczy, że na 100g roztworu znajduje się tyle substancji rozpuszczanej, ile masz procent, np. w 5% roztworze znajduje się 5g substancji rozpuszczanej, itd.

Więc dałam 6 fiolek 10%, czyli rozumując dałam 60 g na 112 litrów (odjąć kamienie, podłoże itp), to będzie 60g na 100 litrów.

Dalej idąc w dziale Domowa Apteka -Woytek ładnie to opisał, cyt;
"kąpiel lecznicza (w zbiorniku ogólnym): dodaj do akwarium 5g soli na każde 5-10l wody.

U mnie wyszło 60 g soli na 100 litrów. Hm, mogę odetchnąć. :)
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: ospa rybia, a sól?

autor: sadam8806 » 15 sie 2017, 08:54

Nie do końca Twoja matematyka się zgadza. Wlałaś 10ml 10% soli, więc wlałaś 1g(!) w 10ml soli. Wlewając 6 amp po 10ml wlałaś 6g czystej soli. Ogólnie jak już taka skromna obsada została to rób restart. Często na ospę wystarczy podnieść temperaturę o 3-4st ale jak tutaj od tygodnia grasuje po baniaku to rób restart. Wyłów ryby wsyp/wlej KmNO4 jak chcesz zachować rośliny, podłoże i od nowa.
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 125
Rejestracja: 17 paź 2013, 17:05
Lokalizacja: Augustów
Reputacja: 43
GG: 0

Re: ospa rybia, a sól?

autor: Bieta » 15 sie 2017, 09:21

Hm, czyżby było tak jak mówisz sadam8806?
Moim zdaniem jest inaczej. 10% Nacl, to 10g soli rozpuszczonej w 100 ml, a ampułka zawiera tego gotowego roztworu 10ml. Hm, i tutaj jednak masz rację, chyba podałam 1g soli, a dałam tego do akwarium x 6 sztuk. Czyli krótko mówiąc dałam 6 g soli, czyli prawie nic.
Zawsze byłam kiepska z matematyki i chemii.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: ospa rybia, a sól?

autor: sadam8806 » 15 sie 2017, 10:24

Nie chyba a na pewno :)

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 125
Rejestracja: 17 paź 2013, 17:05
Lokalizacja: Augustów
Reputacja: 43
GG: 0

Re: ospa rybia, a sól?

autor: Bieta » 15 sie 2017, 10:29

Tak, wcześniej źle policzyłam. Ta ilośc soli, to w 100 ml, a ja miałm tam tylko 10ml. Dzisiaj zajadę do pracy, to znowu zrobie podmianke wody, zbadam NO2 i dorzucę resztę soli. Już rozpuściłam w domu sól kuchenną niejodowaną.
Zastanawia mnie jedno, czy krewetki mogą zachorować
na ospę?
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: ospa rybia, a sól?

autor: miewan » 15 sie 2017, 10:36

Pomijając zapewne trafne wyliczenia chemiczne Adama, zgodzę się z nim w zakresie restartu.
Podczas Twojej nieobecności, ktoś nieźle musiał namieszać z żarciem i ewentualnie nawozami, skoro rośliny strzeliły a ryby padły ( a truchła zostały).
Jako, że był to świeży zbiornik, myślę że wszystko co związane z azotem strzeliło, a że to zbiornik w oknie to i temperature raczej skakała.
Ospa na rybiej pozostałości to tylko kolejna przesłanka wskazująca na "ogólne rozchwianie".
Krewetki nie zachorują na ospę, ale raczej ten stan baniaka odbije się i na ich zdrowiu.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: ospa rybia, a sól?

autor: Bieta » 15 sie 2017, 12:16

Zbiornik miał 3/4 starej dojrzałej wody, którą zlałam z poprzedniego akwa całą i tam wlałam (tamto było 72 litrowe, to jest 112). Cała zlana woda tam trafiła, z brudem syfem itp. Wymieniłam tylko nowe podłoże. Mało tego dałam stary używany u mnie w domu filtr Aquaela Fan 3. Więc bakterie były. Mierzyłam dwukrotnie NO2 było dobrze. Po starcie zbiornika przez dwa tygodnie było ok. Potem byłam w pracy po tygodniu (już na urlopie), też było dobrze, rybki były wszystkie. Czyli reasumując 3-4 tygodnie od restartu zbiornika było ok. Zadziało się to przez ten weekend. W piątek z relacji koleżanki rybki jeszcze pływały w stadzie. Więc w sobotę lub niedziele to się zadziało. Tak wynika z moich obliczeń. Nie jestem w stanie tego ogarnąć, kto, co i jak, dlaczego? Zostają wtedy dyżuranci, więc jedna wielka niewiadoma. Przypuszczam,że nakarmili fest, bo przecież rybki są głodne, wlali nawóz, żeby roslinki dobrze rosły. I jest, to co jest. Dzisiaj zajadę z ciekawości, to zobaczyć. Wiem, że doleję sól. Może zrobię jeszcze podmianke wody?Nie wiem jak to wygląda od wczoraj, więc trudno powiedzieć. Zrobie testy na NO2, NO3, pH. Akurat teraz dysponuję tylko takimi.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: ospa rybia, a sól?

autor: Bieta » 15 sie 2017, 18:12

Byłam i widziałam naocznie. Od wczoraj nic nie zmieniło się, w sensie na gorsze. Krewetki smigaja, trzy rybki i glonojad żyją. Wody już nie podmieniałam. Sprawdziłam testy i o dziwo NO2- poziom 0, NO3-poziom 0, ale pH prawie 8. Czy możliwe, ż erybki zdechły z powodu tak wysokiego pH? Woda jest przezroczysta, klarowna. wg mnie ok. Dolałam tylko soli kuchennej 4 łyżki stołowe (oczywiście rozpuszczonej w wodzie). Z poprzednich yliczeń,że wtedy było tylko 1g soli. Do czwartku nie będe zaglądać, a we czwartek wracam do pracy- to będę ogarniała dalej.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: ospa rybia, a sól?

autor: sadam8806 » 15 sie 2017, 19:02

Ciekawe jak amoniak, dziwne że wszystko wychodzi na 0. No pH 8 dla neonów to trochę dużo ;) ale żeby od razu zdychać? Ospa pewnie zrobiła swoje, z własnego doświadczenia wiem że inne ryby jakoś przeżyją ospe ale neony to już nieliczne sztuki.
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 125
Rejestracja: 17 paź 2013, 17:05
Lokalizacja: Augustów
Reputacja: 43
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'