Rybki umierają

Wszystko o chorobach ryb i roślin

Rybki umierają

autor: Malweria » 22 lis 2019, 19:19

Jestem początkującym akwarystą, mam akwarium 84 l od półtora miesiąca. Miałem w nim 8 brzanek, 12 neonków, 3 glonojady, parke pielęgniczek ramireza, parke gurami i parke skalarów. Tak wiem że to za dużo rybek na takie akwarium. Kiedy testy wykazały że mam za wysokie pH i twardość wody wlałem płyny które miały to ustabilizować. Założyłem bimbrownie bo roślinki umierały. Następnego dnia znalazłem 4 martwe brzanki. Odłączyłem bimber bo pomyślałem że jest nieszczelna i to przez nią. Potem był w miarę spokój ale skalary ciągle pływały przy powierzchni A samica ramireza siedziała bez ruchu przy powierzchni. Po paru dniach zauważyłem że dwie z brzanek zaczęły bardzo dziwnie pływać jakby były rażone prądem. Wylowilem je do miski z wodą ale po chwili umarły. Następnego dnia rano znalazłem jeszcze dwie martwe i zauważyłem że jeden neonek ma dziwne plamy. Dzisiaj po pracy był już całkowity Armagedon. 3 glonojady i neonek martwe, blade i z dziwnym nalotem, wszystkie roślinki które jeszcze wczoraj wyglądały normalnie dzisiaj jakby uschly, na korzeniu zebrał się też dziwny biały mech jakby pleśń a pozostałe rybki mają biały nalot na pletwach ale chociaż żyją. Wylowilem je do wiadra i tam siedzą z grzałką. Popełniłem dużo błędów początkującego, za bardzo się napalilem i strasznie tego żałuję ale nie chce żeby pozostałe rybki umarły. Co im jest jak je leczyć. Zostały mi gurami pielegniczki skalary i 11 neonków, co z nimi zrobic
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:16
Lokalizacja: Kleve
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Rybki umierają

autor: Misiak » 22 lis 2019, 19:37

Podaj więcej szczegółów. Jaka filtracja, temperatura, jak częste robisz podmiany i ile litrów. Półtora miesiąca to akwarium powinno być dojrzałe. Pokaż też to akwarium. Rzucimy okiem i może.sie coś uda pomóc.
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

autor: Malweria » 22 lis 2019, 19:52

Filtr
https://www.plantagarden.pl/filtry-wewn ... eheim.html
Teraz kupiłem zewnętrzny z tetry z ceramiką i węglem ale dopiero doszedł i nie zdążyłem to zamontować. Podmiany robie co dwa tygodnie okolo 30% ale tu kolejny błąd bo lalem woda z kranu, nieodstaną. Temperature mam ok 24-25. Testy pokazują że wszystkie parametry są w porządku. Akwarium jest teraz puste bo musiałem wyciągnąć roślinki żeby wyłapać rybki ale woda była już taka zmulona dlatego kupiłem lepszy filter. Dodaje też zdjęcie roślin bo może to coś podpowie
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:16
Lokalizacja: Kleve
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Rybki umierają

autor: Malweria » 22 lis 2019, 20:07

 Dodaje też zdjęcie roślin bo może to coś podpowie
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:16
Lokalizacja: Kleve
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Rybki umierają

autor: Malweria » 22 lis 2019, 20:08

Dodaje też zdjęcie roślin bo może to coś podpowie
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:16
Lokalizacja: Kleve
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Rybki umierają

autor: Malweria » 22 lis 2019, 20:11

Dodaje też zdjęcie roślin bo może to coś podpowie
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:16
Lokalizacja: Kleve
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Rybki umierają

autor: Bieta » 22 lis 2019, 21:28

Za mały filtr jak na takie akwarium. Za dużo i za duże ryby na tego typu zbiornik. Zdecydowanie skalary odpadają i gurami. To nie taka obsada na taki mały zbiornik. Pielęgniczki Ramireza ok, neonki też, ewentualnie dwa glonojady. Reszta ryb, to już za dużo w tym akwarium. Napisałeś ,że testy są ok. Jakie testy, jakiej firmy, podaj wartości tych testów. Według mnie, chociaż a kwarium założone 6 tygodni wcześnie, to było coś nie tak z cyklem azotowym. Stąd straty w rubach. Dałeś CO2, zabrakło tlenu w wodzie i ryby podusiły się. Tak myśle, że tak było. Może jestem w błędzie.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Rybki umierają

autor: Malweria » 23 lis 2019, 08:24

Wiem że to wszystko przez moje błędy ale co mam zrobić z tymi rybkami. One nie moga tak siedzieć w wiadrze. Już zszedł mi neonek i pielegniczka. Nie wiem czy sklep je przyjmie bo widać że są chore. Mam od nowa zrobić to akwarium i je wpuścić. Kupiłem filtr zewnętrzny z ceramiką i z węglem więc teraz powinien być dobry (poprzedni kupiłem w zestawie z akwarium i cała reszta więc myślałem że będzie git). Jaka mam wlać wodę do akwarium żeby móc je w miarę szybko tam wpuścić no i jak je wyleczyć.

Testy wykazywały
No3 50
No2 0
Gg 6
Kh 3
Ph 6.4
Cl2 0
Testy sera
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:16
Lokalizacja: Kleve
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Rybki umierają

autor: Malweria » 23 lis 2019, 08:28

Dodam że bimbrownia była podłączona tylko jeden dzień bo zauważyłem że w rurce jest woda więc coś było nieszczelne i ja odlaczylem
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:16
Lokalizacja: Kleve
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Rybki umierają

autor: Bieta » 23 lis 2019, 09:56

Innej rady nie ma. Włóż roślinki (posasadź je), podmień wody około 1/4 akwarium. Daj dwa filtry na razie i ten stary ( z dojrzałą już biologią- mniem, że dojrzały, tylko go nie płucz- daj brudny ze wszstkimi farfoclami i syfem- tam są cenne bakterie) oraz dołącz ten nowy. Dwa filtry niech działają razem ze dwa tygodnie co najmniej. Do tego niech dołączą rybki jak najszybciej, ale tylko te które masz, nowych na razie nie dokupuj. Jeżeli masz możliwość wziąć trochę starej wody dojrzałej od kogoś z akwarystów, to weź z 5- 10 litrów. Oczywiście jeżeli jest taka możliwość. Ze sklepu nie bierz wody, nawet takiej dojrzałej, nie wiadomo co z nią możesz przywlec. Jeżeli nie znajdziesz dojrzałej wody z biologią, to możesz wlać bakterie zakupione w sklepie (ale to ostateczność).Dołóż jak najwięcej roślin pływających: rogatka, pistii,różdżycy rutewkowatej. One doskonale będą pochłaniały azotyny. Oczywiście podłącz grzałkę, ma być 25-26 st C nie mniej. Więcej nic się nie da zrobić. Może część rybek przeżyje, trudno powiedzieć. A i rób codziennie testy na NO2 przede wszystkim. Początkowo po podmiance może być poziom zerowy, ale po kilku dniach może drastycznie wzrastać, nie sugeruj się tym i nie podmieniaj wody wtedy, bo to tylko opóźni dojrzewanie wody w akwarium. No i mów na bieżąco, co obserwujesz w akwarium.
ŻYCZĘ POWODZENIA.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
cron
Reputation System ©'