Nieznana przyczyna śnięcia rybek

Wszystko o chorobach ryb i roślin

Nieznana przyczyna śnięcia rybek

autor: damian9540 » 30 lis 2020, 21:42

Witam,
od niedawna bo od jakichś dwóch miesięcy (więc jestem jeszcze zielony) mam akwarium 54L, mam grzałkę i stałą temperaturę 24st, filtr Aquel turbo 500 z zamontowaną gąbką oraz od tygodnia dołożony pojemnik z zeolitem. Moja obecna obsada to 9 neonków, 10 danio, 5 kardynałków, i 3 kiryski. Mam też dwie żywe roślinki których nazw nie pamiętam ale jeśli to będzie istotne to oczywiście znajdę nazwę. Mam równiez korzeń mangrowca. Elementów dekoracyjnych nie będe wymieniał. Wodę podmieniam co 2 tyg. ok 30%, nie robię testów wody, po każdej podmiance wlewam aqua safe wg zaleceń producenta. Rybki karmię uniwersalnym pokarmem w płatkach od Tetry. Do rzeczy przechodząc.. na początku obsada była większa, miałem dwa glonojady które snęły w praktycznie tym samym momencie- zauważyłem u nich wklęsły brzuch, poczytałem trochę o nich a że były to glonojady czerwony i złoty to przeczytałem że mogły zostać osaczone przez współlokatorów i snąć z głodu, za jakiś czas kupiłem dwa glonojady ale pospolite- jeden zdechł 1-2 tygodnie po wpuszczeniu do akwarium a drugi dzisiaj, oba także miały wklęsłe brzuchy. Oprócz tego miałem 8 kirysków, pada średnio jeden tygodniowo, wszystkie mają identyczne "objawy". Na początku chudną, stają się marne, potem kładą się na dnie lub liściach roślinek i wyglądają jakby przed sekundą snęły, jednak to jeszcze nie ich koniec, męczą się tak parę dni.. raz leżąc bezwładnie na dnie na brzuchu lub boku, za chwile starając się niezdarnie przepłynąć po czym na chwilę odżyć by w kolejnym momencie znów opaść na dno. Zauważyłem, że przez dłuższą chwilę nie pracują skrzelami, dopiero po chwili biorą "duży wdech" i znów chwila bezdechu. Miały także zapadnięty brzuch, tak jak glonojady. Reszta rybek wydaje się być szczesliwa, są ładnie wybarwione i żywe. Chociaż dzisiaj zauważyłem że jeden neonek ma na ogonie mętnawą narośl i domyślam się ze to nic dobrego. Staram się zgłębiać wiedzę na temat akwarystyki, sporo czytać, wiem już mniej wiecej jakie błędy popełniłem do tej pory ale nigdzie nie znalazłem jeszcze odpowiedzi na temat tego dlaczego padają u mnie glonojady i kiryski. Liczę na pomoc z Waszej strony, może ktoś miał taki problem albo wie co może być przyczyną. :dobry
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 lis 2020, 21:10
Lokalizacja: Lębork
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Nieznana przyczyna śnięcia rybek

autor: adams2121 » 30 lis 2020, 22:04

Czy filtr daje powietrze ???
Czy tafla wody się rusza ???
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Nieznana przyczyna śnięcia rybek

autor: nsp » 30 lis 2020, 22:23

Kiryski pobierają tlen z powierzchni, przynajmniej moje tak robiły kiedyś, więc napisz jakie masz podłoże. Mogły pokaleczyć sobie otwory gębowe co uniemożliwiło pobieranie pokarmu. Druga sprawa, te płatki mogły nawet nie dolatywać do dna, więc co miały jeść? "Glonojady", a raczej zbrojniki odpuść sobie do tego litrażu...

Ogółem za mało informacji podałeś. Kiedy akwarium wystartowało, jak przebiegało dojrzewanie akwarium i czy w ogóle dojrzało. Po jakim czasie wpuściłeś ryby?

Po co lejesz tę chemię przy podmianach? Wystarczy odstawić wodę na 24h, lub przepuścić przez filtr węglowy lejąc wodę z kranu. Testy przydałby się podstawowe, KROPELKOWE na pH, NH4, NO2, NO3. Ale nie są konieczne, jeżeli masz pewność że start akwarium przebiegł prawidłowo, zgodnie ze sztuką.

Wracając do podmian. Wystarczyły by raz w tygodniu po 10 / 15%.

Pomimo Twojego opisu co się dzieje w akwarium, to w dalszym ciągu zostaje wróżenie z fusów, aby wyciągnąć wnioski co jest nie tak.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Nieznana przyczyna śnięcia rybek

autor: damian9540 » 01 gru 2020, 09:55

Też myślałem nad tym, że płatki nie dolatywały i nie miały co jeść ale obserwowałem je przy karmieniu i one płynęły w górę i łapały płatki. Podłoże mam bazaltowe ale o najmniejszej średnicy, pan z zoologicznego powiedział że nie powinno im się nic stać. Akwarium wystartowało jakoś na przełomie września i października, rybki wpuściłem dwa tygodnie później zgodnie z tym co wyczytałem. Czy akwarium dojrzało odpowiednio? Powiem szczerze że ten temat musiałem pominąć ale nadrobię zaległości.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 lis 2020, 21:10
Lokalizacja: Lębork
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Nieznana przyczyna śnięcia rybek

autor: nsp » 01 gru 2020, 10:52

damian9540 pisze:Podłoże mam bazaltowe ale o najmniejszej średnicy, pan z zoologicznego powiedział że nie powinno im się nic stać.


To masz teraz nauczkę, aby nie słuchać pana z zoologicznego. Kruszywo bazaltowe powstaje "sztucznie", czyli jest mielone przez maszyny. Ten sposób obróbki powoduje to, że bazalt jest ostry, tzn. jego krawędzie są ostre. Gdzieś czytałem (chyba tu na forum), że bazalt potrafi porysować szybę, nawet przy lekkim ruchu, bez nacisku.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Nieznana przyczyna śnięcia rybek

autor: damian9540 » 01 gru 2020, 11:40

Wiem że nie ma co słuchać pracowników sklepów zoologicznych po tym jak przy zakupie rybek jeden z nich sprawdzał w internecie jak wygląda rybka o którą pytałem. No nic czyli czeka mnie 'przemeblowanie' akwarium bo jednak chciałbym mieć jakieś ryby przydenne
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 lis 2020, 21:10
Lokalizacja: Lębork
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Nieznana przyczyna śnięcia rybek

autor: adams2121 » 01 gru 2020, 12:07

Prosty piasek kwarcowy do 2/3 mm wystarczy.
Dla ryb przydennych powinna być dodatkowo dieta wsparta warzywami - cukinia, marchewka, sałata , ogórek, papryka wsparta tabletkami dedykowanymi zbrojnikom .
Inaczej ryby przydenne nie mają co jeść.
Mimo wszystko w ciągu 2 tygodni nie powinny paść. Co najwyżej schudnąć i ich wzrost powinien zachamować.

Zapadnięty brzuch może oznaczać pasożyty. Lecz bez badań ryby - fusy
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Nieznana przyczyna śnięcia rybek

autor: jurkin » 01 gru 2020, 19:57

Kiedyś daaaawno temy też nie mogłem zrozumieć czemu co nie kupię zbrojniki i kiryski to padają, a padały po prostu z głodu. Płatki dla nich nie wystarczą, jak wyżej napisane, powinien być podawany pokarm dla ryb dennych.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Nieznana przyczyna śnięcia rybek

autor: damian9540 » 01 gru 2020, 20:06

Mam nadzieję że to jest przyczyną a nie jakaś choroba. Dziękuje bardzo za informacje
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 4
Rejestracja: 30 lis 2020, 21:10
Lokalizacja: Lębork
Reputacja: 0
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'