Gruby bojownik

Wszystko o chorobach ryb i roślin

Gruby bojownik

autor: Qbi-Wan » 24 lut 2022, 21:49

Hej, mam problem z moim bojownikiem. Mam go od 3 miesięcy, początkowo jadł neonkowe hikari. Tak mu smakowało że od kiryskowego trzymał się z daleka i nie mogłem go przestawić na bojownikowe. W końcu zaczął jeść WSZYSTKO. Do tego stopnia że nawet z dnia zbierał pokarm kirysków. Choć karmiłem go zalecanymi ilościami to jakiś czas temu zauważyłem że jest gruby. Stwierdziłem że się spasł. Dostał więc 2 dni głodówki. Po głodówce nie dość że wyglądał jeszcze gorzej to stał się apatyczny i stracił apetyt. 52 litry, pH około 7 (RO: kranówa 1:1), 27°C.

Zdjęcia słabe bo niechętnie wypływa Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 24 lut 2019, 16:40
Lokalizacja: Żalowo koło Cocidotego Zdrój
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Gruby bojownik

autor: thaz » 25 lut 2022, 10:38

Zostaw, obserwuj, mniej karm kirysy. Bo jak rozumiem, karmisz granulatem te kirysy?

Być może pęcznieje mu w brzuchu - spróbuj pokarmić żywym (ochotka, wodzień, artemia), bo raczej to jest lepsza dieta
dla bojownika niż pelet ;)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Gruby bojownik

autor: Qbi-Wan » 26 lut 2022, 15:21

thaz pisze:Zostaw, obserwuj, mniej karm kirysy. Bo jak rozumiem, karmisz granulatem te kirysy?

Być może pęcznieje mu w brzuchu - spróbuj pokarmić żywym (ochotka, wodzień, artemia), bo raczej to jest lepsza dieta
dla bojownika niż pelet ;)
Ok, dzięki za radę. Mam w sumie kostkę w zamrażarce: zarówno ochotkę jak i artemię.

Edit:
Udało mi się zrobić dodatkowe zdjęcia. Na pierwszym widać skalę jego otyłości, ale też odstające łuski :((( na drugim powinno być widać jakby usta (? Pysk?) miał uszkodzone? Nie wiem skąd i jak.
Zazwyczaj ukrywa się przy dnie, ale czasem chowa się w tej roślinie i dosłownie ZASYPIA przy samej powierzchni. Robi tak tylko gdy jest lampka włączona więc przed chwilą podbiłem temperaturę do 28°.
Co myślicie? Przed chwilą dałem ćwierć rozpuszczonej kostki ochotki. Zaciekawił się, wciągnął, wypluł i uciekł w drugi kąt akwarium.Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postuProszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 24 lut 2019, 16:40
Lokalizacja: Żalowo koło Cocidotego Zdrój
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Gruby bojownik

autor: ahr » 27 lut 2022, 07:39

"Jestem na dwóch dietach, bo jedną się nie najadam"
Serio w ramach odchudzania zaserwowałeś mu hamburgery?
Odłów go do słoika niech sobie postoi na głodzie z tydzień. potem może odrobinę dafni na przepchanie kiszek.
Jak jest tłusty to nic mu nie będzie, jak rozwala go puchlina to i tak zdechnie.
  • 1

"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Obrazek
Awatar użytkownika
Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2022, 18:12
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Reputacja: 14
GG: 0

Re: Gruby bojownik

autor: Qbi-Wan » 27 lut 2022, 09:36

ahr pisze:"Jestem na dwóch dietach, bo jedną się nie najadam"
Serio w ramach odchudzania zaserwowałeś mu hamburgery?
Odłów go do słoika niech sobie postoi na głodzie z tydzień. potem może odrobinę dafni na przepchanie kiszek.
Jak jest tłusty to nic mu nie będzie, jak rozwala go puchlina to i tak zdechnie.
Nie, to nie tak: podałem żarcie które nie pęcznieje, zgodnie z radą. Zresztą i tak nic nie zjadł a pozwoliłem sobie na ten ruch bo to był dzień sprzątania. Wieczorem wszystko wciągnąłem wężem.
Puchlina?

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 24 lut 2019, 16:40
Lokalizacja: Żalowo koło Cocidotego Zdrój
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Gruby bojownik

autor: thaz » 27 lut 2022, 15:56

Nie no czekaj, zobacz na jegu łuski - jest ewidentnie chory.
Obawiam się, że już po rybie.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Gruby bojownik

autor: Qbi-Wan » 28 lut 2022, 12:40

Dzisiaj rano zauważyłem że miał trudności żeby podpłynąć do powierzchni, a jak złapał powietrze to jak kamień na dno. Przy dnie leży pod kątem, dziobem na piachu. Co to może być za choroba?

Edit: Dziś między godziną 7 a 10 rybka zeszła. Znalazłem stronę z dość konkretnymi informacjami na temat posocznicy
https://domowe-akwarium.pl/akwarium/posocznica
Wszystkie objawy się zgadzają. Odnoście przyczyn to z tego co piszecie to pewnie zła (uboga) dieta... Wyszedłem z (jak widać błędnego) założenia że markowa karma dla ryb działa jak karma dla psów: mój pies żyje ponad 10 lat na wyłącznie jednej karmie i ma się bardzo dobrze.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 24 lut 2019, 16:40
Lokalizacja: Żalowo koło Cocidotego Zdrój
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Gruby bojownik

autor: thaz » 28 lut 2022, 17:43

Bojownik je mięso - larwy ochotki, wodzienia, artemii.
A co jest przyczyną chorowy - cholera wie.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
Reputation System ©'